Saç Dökülmesinin Nedenleri

Saç Dökülmesinin Nedenleri

Saç dökülmesinin biyolojik, psikolojik ve fiziksel olmak üzere birçok nedeni bulunmaktadır. Bunlardan en çok karşılaşılanları şu şekildedir;

1. Fiziksel etkenler

Baş tarafına alınan her türlü travma, ameliyat, bir takım hastalıklar hatta grip bile geçici veya kalıcı saç dökülmesine neden olabilmektedir. Dökülme genellikle travmanın gerçekleşmesinden bir süre sonra fark edilir dereceye ulaşmaktadır.

2. Yaşlanma

Hem kadınlarda hem de erkeklerde yaşın ilerlemesinden dolayı saç köklerinde oluşan zayıflamayla saç dökülmesi meydana gelir. Bu durum insanların hemen hemen tamamında karşılaşılır.

3. Kemoterapi

Kemoterapi gören kanser hastalarında çok sık görülen bir durumdur saç dökülmesi. Bunun temel nedeni ise kemoterapide kullanılan bir takım ilaçların hızla bölünen kanser hücrelerinin yanı sıra hızla bölünen saç hücrelerini de yok etmesidir.

4. Hamilelik

Hamilelik döneminde ve emzirme döneminde annenin kaybettiği vitamin ve mineral gibi maddelerin kaybına bağlı olarak saç dökülmesi gerçekleşir bunu önlemenin en basit yolu ise gıda takviyeleri alınmasıdır.

5. Aşırı A vitamini alımı

Amerika’daki dermatologların yaptığı araştırmalar sonucu aşırı A vitamini alınmasının saç dökülmesine ve kelliğe yol açtığı veya tetiklediği keşfedilmiştir.

6. Protein eksikliği

Besinlerle alınan protein az olduğu zamanlarda vücudumuz saçlara giden protein miktarını kısıtlar ve bu durumun uzun süreli hal alması sonucu bireyde kellik gelişebilir.

7. Genetik kellik

Çoğu rahatsızlıkta olduğu gibi saç dökülmesi de geneik olarak geçiş yapabilir.

8. Erkek tipi kellik

Her 3 erkekten 2 sinde yaşın ilerlemesiyle alın çevresinden ya da saç tepesinde dökülmeler yaşanır. Bu tip dökülmelerin temel nedeni ise genetik durum ve yaşın artmasına bağlı olarak değişen seks hormon düzeyleriyle alakalıdır.

9. Dişi hormonları

Kadınlarda hamilelik, menstrual dönemler ve yaşın ilerlemesine bağlı olarak değişen hormon düzeyleri saç dökülmesine yol açabilmektedir.

10. Duygusal stres

Genellikle psikolojik travma süreçlerinde ve ergenlik döneminde görülen bir durumdur. Bu da çoğu durumda olduğu gibi dolaylı olarak hormonlarla ilgili bir durumdur.

11. B vitamin kompleksi eksikliği

B vitaminlerinin çoğu saçın büyümesi ve gelişmesi için gerekli maddelerdir. Vitamin takviyesi yaparak bu durum önlenebilir.

12. Bağışıklığa bağlı dökülme

Vücutta bulunan herhangi bir enfeksiyon sonucu bağışıklık sisteminde oluşan bir karmaşa sonucu saç dökülmesi yaşanabilir.

13. Kilo kaybı

Bir çeşit fiziksel travma sayılan kilo kaybı saç incelmesi ve dökülmesiyle sonuçlanabilir. Saç dökülmesi ve kilo kaybı beraber bulunduğunda bulumia denen yeme bozukluğuna işaret olabilir.

14. Hipotroidi

Tiroid bezi büyüme ve gelişmeyi sağlayan kritik hormonları salgılayan bir organdır. Bu hormonların az salgılanması saç dökülmesine neden olabilir.

15. Antidepresanlar gibi ilaçlar

Bu tarz ilaçlar hormonların işleyiş mekanizmalarına etki ettiklerinden dolayı, hormon dengesini bozup saç dökülmesine neden olabilmektedir.

16. Aşırı şekil verme

Jöle, fön çekme, perma gibi saçın florasını değiştiren işlemler saç sapında zayıflamaya dolayısıyla dökülmelere neden olmaktadır.

17. Dışardan steroid kullanımı

Yapılan araştırmalar kas, vücut geliştirme için kullanılan steroid ilaçların yan etkisi olarak saç dökülmesinin yaşandığı saptanmıştır.

18. Çeşitli ilaçlar

Bazı kan dulandırıcılar, beta-bloker olarak bilinen tansiyon ilaçları gibi bazı ilaçların saç dökülmesine yol açtığı saptanmıştır.

Etiketler: , , ,

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir