Saman Nezlesi (Alerjik Rinit) Nedir?

Saman Nezlesi (Alerjik Rinit) Nedir?

saman nezlesi nedir

saman nezlesi nedir

Saman Nezlesi (Alerjik Rinit) denilen hastalık alerji yapan maddelere karşı vücudumuzun üst solunum yolu sisteminin başta burun olmak üzere verdiği reaksiyonları ifade eder. polen küf hayvan mantarı, polen gibi çeşitleri bu maddeler vücut tarafından bünye olarak kabul edilmemektedir. Alerjik hastalığında bu maddeler problem içerir çünkü alerjik hastanın vücudun savunma sistemi bunlara karşı bir reaksiyon üretir. Üretilen Reaksiyon sonuç olarak geniz akıntısı, burun akıntısı, Hapşırma, göz yaşı, gözde şişme gibi bir seri semptomla genel ifade eder. Dolayısıyla alerji şikayetleri ön plana çıkmaya başlamıştır. Saman Nezlesi dediğimiz hastalıkta budur. ağırlık iki grup olarak’da burada ev tozu ve polenleri gerçekten bu iki madde diğerlerinin yanında önemli bir yer alıyor. polen alerjilerine özellikle bahar aylarında başlar. Sonbahar ilkbahar aylarında artış tipiktir. Akar alerjisi ise yıl içinde devam eden bütün ayları kapsayan en çok’ta kış aylarında kapalı ve tozun arttığı ortamlar’da  daha fazla karşımıza çıkan biçimliliğine alerjik riniti oluştururlar. Saman Nezlesi öncelikle olarak  bu şikayetleri ile haliyle bir takım özellikler gösterir.

Saman Nezlesi Belirtileri Nelerdir?

  • Burun Akıntısı
  • Hapşırma
  • Burun Tıkanıklığı
  • Gözde Şişme
  • Öksürük
  • Göz Yaşarması
Saman Nezlesinin Tedavi yöntemleri

Saman nezlesinin tedavisi ve bronşit Hastalığı tedavi prensiplerini hem aynıdır. bilinçli prensip alerjisi varsa alerjisi olur. yaşadığı çevrenin bitkilerinden uzak durmak. İlaç tedavisi hastanın şikayetlerinin  kınamak ve yaşam kalitesini artırmak amacı ile bu ilaçlar ağızdan ilaçlar şeklinde olabileceği gibi sadece burundan şikayet varsa burundan kullanılan bazı bazı spreylerle de mümkündür. Özellikle çok düşük miktarda kortizon içeren spreyler hastalığın uzun süreli tedavisinde sık kullanılan ilaçlardır.

Saman Nezlesine Karşı Ne Tür Önlemler Alınabilir?

Saman nezlesine karşı alınacak önlemler saman nezlesinin ne tür bir nezle anlaşıldıktan sonra başlar. Alerjik bir nezle ise alerji testi yapılır. Alerji testi yapıldıktan sonra alerjisi belirlenmiş kişide görülen alerjenden sakınmakla mümkündür tedavisi. Solunum yolları bazı tahriş edici maddelerle de uyarılabilir. Alerjisi olan kişiler özellikle sigaradan uzak durmalıdırlar. Sigara içilen evlerde evin hangi odasında içilirse içilsin saman nezlesi hastası rahat edemez. Havası çok kirli olan tozlu olan kapalı yerlerde de bu hastalar rahat edemez. Özellikle yuvalarda ve okullarda havadaki toz miktarının azaltılması önleme engelidir.

Saman Nezlesi Tedavisinde Aşı Nasıl Kullanılır?

Gerek saman nezlesinde gerekse astımda tüm dünyada kullanılmakta olan aşı tedavisi seçilmiş hastalarda yarar sağlar. Özellikle tek bir maddeye karşı alerjisi olan kişilerde yani ev tozu akarları, hayvan tüyleri ve polenler ise bunlarda başarı oranı daha yüksektir. Alerji aş tedavisi aslında alerjisi olan şeyleri düşük dozlarla vücuda vermektir.

Etiketler: , , , ,

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir