Saman Nezlesi Nedir Kimlerde Görülür

Saman Nezlesi Nedir Kimlerde Görülür

 

saman-nezlesi-nedir-kimlerde-gorulur

Diğer adı Alerjik rinit olarak bilinen saman nezlesi mevsimsel bir hastalık türüdür.Özellikle polenin çok olduğu dönemlerde ve yerlerde görülür. İlkbahar aylarında sık görülen bu rahatsızlıklar burun mukozasında birikir. Mukozada biriken iltihabi durumlar alerjiye yatkın kişiler ile kendini belli eder. Bu nedenle bunu polen olan yerlerde hapşırarak atarız. Bu sırada gelişen burun akıntısı ve uzun süreliliği bizi düşündür. Acaba bu alerji tehlikeli midir ve tedavisi nasıl sağlanır diye soruları kendimizde buluruz. Saman nezlesi nedir kimlerde görülür derseniz bu kişiden kişiye değişim göstermektedir. Bazılarında uzun sürerken bazılarında kısa bir süre içinde atlatılmaktadır. Rüzgarlı havalarda polenler doğal olarak uçuşur. Fakat polenlerin küçük olması bizim ilgimizi çekmez bu nedenle polenler alerjisi yüksek olan kişilerde nükseder ve hızlanır. Kişi eğer bu duruma alışkın değil ise o bu durumu biraz daha zor koşullarda atlatacaktır. Saman nezlesi neredeyse toplumumuzda her beş kişiden birinde görülmektedir. Peki, bunlara tam olarak neler sebep olabilir. İsterseniz sizleri bu konu hakkında aydınlatalım.

Saman Nezlesinin Belirtileri

• Kuru havalarda, şiddetli rüzgarlı havalarda, polenin fazla olduğu her yerde saman nezlesi görülmektedir.

• Hassas kişilerin saman nezlesini bu tür olasılıklar ile kapma ihtimali her daim yüksektir.

• Yaprakların rüzgar dan etkilendiği anda kişi eğer dışarıda ise bu polen ile alerjik rinite yakalanması oldukça mümkündür.

• Bahar ayarında özellikle ağaç polenlerinden meydana gelir.

• En büyük belirtisi aşırı hapşırma ve burun akıntısıdır.

• İltihap ilerledikçe kişide ateş çıkar. Tedavi süreci bünyeden bünyeye değişim göstermektedir.

• Özellikle alerjik durumları yüksek olan kişiler evinde kedi, köpek, kuş gibi evcil hayvanları beslememesi gerekir. Bu onlarda alerjinin şiddetle artmasına sebep olacaktır.

• Boğazda şiddetli kaşıntı olur. Özellikle geniz tarafında oluşan kaşıntı insanı oldukça rahatsız eder.

• El ve ayaklarda üşüme fazlalaşır. Sürekli titreme ve burun akıntısı başlar. Birebir grip ile benzer durumlar yaşanabilmekte hatta aşırısı olduğunda hasta bu alerjik sorun ile günlerce evinde yatmaktadır.

• Gözaltı bu dönmelerde hassas olduğundan şişmelere neden olarak, gözde yorgunluğu artacaktır. Bunun olması durumunda istenmeyen ağrılarda meydana gelecektir. Bunlardan birisi baş ve boğaz ağrısıdır. Genelde en çok çocuklarda görülür. 40 yaş üstü kişiler bu alerjiden pek etkilenmezler.

• Saman nezlesi aşırı yorgunluk, iştahsızlık yapmaktadır. Bunun için bu dönemlerde bol vitaminli gıdalar alınması bağışıklığın artması için kişinin kendine özenle bakması gerekir.

Etiketler: , ,

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir