Şeker Hastalığı İçin Şifalı Bitkiler

Şeker Hastalığı İçin Şifalı Bitkiler

Şeker Hastalığı İçin Şifalı Bitkiler

Şeker Hastalığı İçin Şifalı Bitkiler

Şeker hastalığı kandaki şeker seviyesinin yükselmesiyle kendisini gösteren bir hastalıktır. Hastanın pankreası vücut şekerini dengeleyemez. Normal olarak 100 cc kanda 100 – 110 mg şeker bulunması gerekirken bu sınırlar aşılır.  Şeker hastalığıyla aşırı kilo arasında çok sıkı bir bağlantı vardır. Kilo arttıkça vücuttaki şeker oranı da artar. hastalığın belirtileri ağız kuruması, çok su içme ihtiyacı, fazla ve sık idrara çıkma, yorgunluk ve kilo kaybıdır. Sebebi, kesin olarak bilinmemesine rağmen, dengesiz beslenme, sinirsel bozukluklar, stres ve alkol bağımlılığı şeker sebebi olarak gösterilmektedir. Ayrıca irsi de olabilir. Şekeri önlemek için aşağıdaki bitkisel formüller kullanılır.

önleyici tedbirler:

* Yemeklerden bir saat önce ve bir saat sonra birer fincan kekik suyu içilir.

* Kaynamakta olan 100 cc. suya, 10 gr. zeytin yaprağı konur, beş dakika kısık ateşte kaynatılır, yemeklerden önce birer bardak içilir.

* 10 gr. incir yaprağı, 100 cc. sütte beş dakika kaynatıldıktan sonra, yemeklerden önce birer çay bardağı içilir. * Bir miktar kara dut yaprağıyla aynı miktarda ceviz yaprağı kurutulup toz haline getirilir. Kaynamakta olan bir bardak suya bir kaşık konur. Beş dakika sık ateşte demlenmeye bırakılır, günde üç defa, yemeklerden önce birer çay bardağı içilir.

* Ardıç tohumları toz haline getirilir. Kaynamakta olan bir bardak suya bir tatlı kaşığı konur. Beş dakika kesik ateşte demlenmeye bırakılır, günde üç defa, yemeklerden önce birer çay bardağı içilir.

* Bol miktarda marul yenir veya robottan çıkarılan soyundan yemeklerden bir saat sonra birer fincan içilir.

* Kaynamakta olan üç bardak suya, bir demet maydanoz konur, beş dakika kısık ateşte demlenmeye bırakılır. Günde üç defa, aç karna birer bardak içilir.

* Salatalarda meşrubat olarak nar ekşisi kullanılır. Kızılcık murabbası yenir, kızılcık şurubu içilir. Ekşi elma ve ekşi siyah dut yenir. Bol miktarda salatalık yenir ve suyu içilir.

* Yeterli miktarda lahananın robotta suyu çıkarılır. Yemeklerden önce, sonra veya yemek aralarında birer fincan içilir. (Lahana kandaki şekeri düşürür, kanı temizler, iştah açar, vücudun direncini arttırır. Vitamin ve mineral bakımından zengindir Öğle ve akşam yemeklerinden önce limon, pul biber ve zeytinyağı eklenerek, salata gibi yenirse çok Şifalıdır.)

* Siyah, beyaz ve kırmızı turplar rendelenir, zeytinyağı limon, sirke ve tuz eklenerek yenir. Ayrıca robot-ta suları çıkarılır, sabah akşam, yemeklerden önce veya bir saat sonra birer fincan içilir.

Etiketler: , ,

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir