Sepsis Nedir? Belirtileri ve Hangi Tahliller Yapılır?

Sepsis Nedir?

Sepsis

Sepsis

Son dönemlerle adını Nejat İşler’in yakalandığı hastalık olarak duyuran ve ölümcül bir hastalık olan sepsis uzmanlar tarafından bağışıklık sistemimizin şaşkınlığı olarak açıklanıyor. O halde sepsis nedir, nasıl bulaşır soruları akla gelmektedir. Sepsis bir mikrobun kanımızda, vücut sıvılarımızda ya da dokularımızda çoğalarak vücudumuzda hastalık ve hasar meydana getirmesidir. Yüksek stres doğuran olayların ardından baş gösterebilen sepsis, vücudun kendini savunması için yanlış şekilde harekete geçmesi sonucu oluşur. Kandaki enfeksiyon vücut sıvılarına geçerek dokulara yayılır. Bu sebeple sepsisin kan zehirlenmesi olduğunu söyleyenler olsa da bu doğru değildir. Sepsis çıkış sebebi vücudumuzun enfeksiyona karşı cevabının, amacının tersi yönünde kendi organlarımıza karşı gelişmesidir. İç dinamikleri ve dengeleri bozan bu hastalık organ yetmezliklerine sebep olabilirken erken belirlenip tedavi edilmezse can kaybına neden olabilmektedir. Akciğer, idrar yolu, karın ve deri başta olmak üzere sepsise neden olan enfeksiyonlar vücudumuzun her yerinde olabilmektedir. Enfeksiyonun kaynağı çoğu zaman belirlenemese de sepsise yol açan mikropların başında bakterilerin geldiği biliniyor. Sepsise yol açan diğer başka maddelerse mantarlar, parazitler ve virüsler. Sepsis sonucu vücudun her yerinde dolaşabilen bu kötü yapılar dolaşım sisteminin ulaştığı bütün organları tehdit ediyor. Bu sebeple böbrekler, karaciğer gibi organlar da risk altında. Sepsis; çocukluk yaş grubunda özellikle prematüre doğan veya kilosu düşük bebeklerde, hastanede uzun süre tedavi görmekte olan hastalarda, bağışıklık sistemini zayıflatan hastalığı olan bebeklerde ve çocuklarda çok daha kolay şekilde gelişir.

Sepsis Belirtileri Nelerdir?

Sepsis hastalığına ait belirtiler yaş ve etkilenen organa göre değişiklikler göstermektedir. Vücut sıcaklığındaki düşüş, emmede zorluk, huzursuzluk, uykuya meyil, solunumda zorluk, karındaki şişlik, konvülsüyon yani havale geçirme gibi belirtiler küçük çocuklardaki sepsis hastalıklarında görülen belirtilerdir Yaş ilerledikçe sepsisin belirtileri de değişmektedir. Kalp, akciğer, beyin, karaciğer, böbrek faaliyetlerinin bozulmasına bağlı olarak görülen belirtiler, elektrolit ve hormonal dengelerde bozulmalar ve kanamalar büyük çocuklardaki sepsis hastalığının belirtileridir. Bazı hastalıklar sonucu uygulanan tedavi işlemleri de sepsise zemin hazırlayabilmektedir. Özellikle damarlardan birine veya daha fazlasına krater takılması, solunum cihazı kullanma, damarlardan beslenme gibi yöntemler sepsise neden olabilmektedir. Bu durumlarda da yine benzer belirtiler görülür.

Sepsis Tanısının Konulabilmesi İçin Hangi Tahliller Yapılır?

Sepsis yavaş ilerleyen bir hastalık olsa da, sonuçları bakımından acil olarak tanının konması ve tedaviye başlanması gerekmektedir. Tedaviye başlamaya geç kalındığında sepsis ölümlere sebep olabilmektedir.
Peki, erken tanısı bu kadar mühim olan bu hastalığa tanının konulabilmesi için hangi tahliller yapılmalıdır?
Sepsis tanısının kesin olarak konulabilmesi için hastalığı üreten mikrobun kan, beyin omuriliğin sıvısında ve idrar gibi sıvılarda görülmesi gerekmektedir. Fakat çoğu sepsis vakasında mikrop kanda veya diğer vücut sıvılarında görülmez. Bu sebeple de yapılacak olan kan testleri her ne kadar bir mikroba işaret etse de bu mikrobun sepsis mikrobu olduğunu göstermez. Ultrasonografi, bilgisayarlı tomografi ve röntgen filmleri gibi tahliller ile iltihabın etkilediği ana nokta bulunmaya çalışılır.

Etiketler: , , ,

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir