Siğil Kimlerde Görülür?

Siğil Kimlerde Görülür?

Siğil Kimlerde Görülür?

Siğil Kimlerde Görülür?

 Görünüşleri bakımından olumsuzluk yaratırlar. Siğil, kötü görünse de zararsız bir hastalıktır ve kendiliğinden geçer. Siğil hastalığının görüldüğü kişiler daha çok yetişkin ve genç insanlardır. Cilt üzerinde görülür ve nasıra benzer. Daha çok kabarık ve serttir. Genellikle elde ve yüzde görülür. Fakat vücudun her yerinde de görülebilir.

Siğil Nasıl Bulaşır ve Nasıl Oluşur?

Siğil, “papavovirüs” grubuna ait bir cilt hastalığıdır. Bir virüs, dış katmanın hücrelerine sızar ve çoğalır. Çoğalan virüs nedeniyle siğiller oluşur. “Siğiller nasıl bulaşır?” sorusunun yanıtı ise, temas halinde bulaşmaktadır. Başka bir bulaşma yolu ise ortak eşya kullanımıdır. Ortak kullanılan alanlarla da siğil bulaşır. Deriye ulaşarak kolayca üreyen bu siğiller, el ele tutuşarak ya da tokalaşarak bulaşır. Siğil, genital bölgeye ise cinsel yolla bulaşmaktadır. Küçük yaştaki çocuklarda oluşan siğiller bulaşıcı değildirler.

Siğil Kendiliğinden Geçer Mi?

Siğilin oluşma nedenine bağlı olarak geçerler. “Siğil kendiliğinden geçer mi?” sorusunun üzerinde çalışmalar yapılmıştır ve elde edilen sonuç; şok, aşırı heycanlanma ve psikolojik devrim sonucu çıkan siğiller geçmektedir. Siğiller geçtikten sonra iz bırakmazlar. Tedavi edilen siğiller tekrarlayabilir. 30 oranı siğilde, nüksetme görülür. Bunun sebebi sadece görülen siğillerin tedavi edilmesidir. Ayrıca yapılan çalışmalar sonucu siğilin 2 cm uzağında da virüslerin ürediği belirtilmiştir. Tedavi sonucu tekrar üreme nedeni bu virüslere bağlıdır. Siğil tedavisi yapıldıktan sonra, 6 ay boyunca gözlenir ve hastalığın tekrarlanmaması tedavinin başarıya ulaştığı kanıtıdır.

Etiketler: ,

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir