Sırtta Karıncalanma ve Uyuşma

Sırtta Karıncalanma ve Uyuşma

Sırtta Karıncalanma Nedenleri

Sırtta Karıncalanma Nedenleri

Sırtta Ağrı, Sırtta Hassasiyet, Sırtta Karıncalanma, Sırtta Uyuşma, Sırtta Yanma, Sırtta Acıma gibi birçok durum “Kişi Üzerinde Romatizma” olma durumunu bildirmekte olabilir.

Böyle bir hastalık kaslar ve kasların kemiğe bitişik olan bölge üzerindeki yeri etkilemektedir. Eklemlerle kesin olarak bir bağlantıları yoktur ve eklemleri etkilemeyen bir hastalık olarak bilinmektedir. Kaslar içerisinde ağrılar oluşmasında bulunurken iltihap oluşmasına neden olmamaktadır. Bu hastalık kadınlar üzerinde daha çok rastlanmaktadır ve bu durum oran olarak yedi (7) kat daha fazla rastlanıldığı söylenmektedir. Bu sıkıntı gelen olarak 30 yaşını doldurmuş kişiler üzerinde daha çok rastlanmaktadır. En önemli belirtisi de sırttan karıncalanma olarak karşımıza çıkmaktadır.

Omuz veya boyun bölgeleri üzerinde rahatsızlık oluşturabilecekleri gibi vücut üzerindeki başka herhangi bir yerde de etkili olabilmektedir. Bu durumu taşıyan hastalar üzerinde genellikle ağrı, yanma, sızlama, karıncalanma gibi duygular olduğu bilinmektedir. Bu hastalık ayrıca el ve ayaklar üzerinde de hissedilebilmektedir. Fakat bu hastalığın kesin olarak tanım alabilmesi için uzman bir doktor tarafından ve laboratuvar sonuçları sayesinde tanınabilmektedir.

Hastalığın tedavisinde;

  • İlaç tedavisi uygulanabilmektedir ve ilaç tedavisinin nedeni hastalığın vücut üzerinde bulunan etkilerini azaltmak ve kişinin rahat bir şekilde uyuyabilmesi için kullanılmaktadır.
  • Kişi germe ve açma hareketleri uygulayarak bir nebze olsun rahatlık hissini yaşayabilmektedir.
  • Egzersizler uygulanabilmektedir ve bu yapılan egzersizler sayesinde kaslar üzerinde spazm engellenebilmektedir

İlaç Tedavisi : Bu hastalık üzerinde bir ilaç tedavisi uygulanmaktadır ve tedavi yöntemi genellikle hasta üzerinde derin bir uyku hissetmek ve bu sayede kaslarda oluşacak gevşeme sonucu kişinin bir rahatlık hissetmesi söz konusudur. Ayrıca bu hastalığı taşıyan hastalara “Depresyonda” kullanılan ilaçlar önerilmektedir ve bu durum uygulanmaktadır. Ancak “Fibromiyolji Tedavisinde” kullanılmakta olan ilaçlar ise depresyon tedavisinde kullanılan ilaçlara oranla daha az ve düşük dozlar ile tedavi edilmektedir.

Sırtta Karıncalanma ve Uyuşma

Sırtta Karıncalanma ve Uyuşma

Fizik Tedavi : Fizik tedavi ile bu hastalıktan kurtulma yine olabilecek durumlar arasındadır ve yapılacak egzersizler sayesinde kaslar çalışacak ve kaslar daha aktif bir duruma geldiğinde hissedilen sıkıntıların ortadan kalktığı veya azaldığı gözlemlenmiştir.

Fibromiyoloji taşıyan hastaların tedavisinde;

Kas germe ve kardiovasküler uyumların arttırılması için egzersizler

Şikayetlerin azaltılması için ve uyku düzeni için ilaç tedavisi

Kas spazmı yaşanmasını azaltmaya yönelik gevşeme hareketleri

Hastalığı tanıma ve hastalık hakkında bilgi edinme.

Etiketler: , , , ,

Comments: 2

  1. Nurşen bayraktar Eylül 7, 2016 at 11:24 am Reply

    Sırtımda ayakta kalınca ağrı var tek noktada.3 haftadır da uyuşma var. Neden oluyor .hangi dr gitmeliyim.

  2. Semra Ekim 22, 2016 at 10:35 am Reply

    Ben semra yaklaşık 1 aydır sırtında ağrı ve uyusma var.uykudan utanıyorum çok rahatsız ediyor beni.sagima soluna dönerken çok zorlanıyorum. Hangi hekime gitmem lzm.tesekkurler

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir