Sivilce Nasıl Oluşur? Sivilce İzleri Nasıl Geçer?

Sivilce Nasıl Oluşur?

Sivilce Nasıl Oluşur? Sivilce İzleri Nasıl Geçer?

Sivilce Nasıl Oluşur? Sivilce İzleri Nasıl Geçer?

Yağ bezlerinin çok büyük bir kısmı kıl köklerinin içindedir. Bu bezlerin, cilde açılan kanalları vardır. Bu kanallar tıkanırsa sivilceler meydana gelir. Yağ bezlerinden sebum denilen bir madde salgılanır. Yağ yapısında bir madde olan sebum cildi korur. Sebum kıl kökünden dışarıya çıkamadığı zaman birikir ve sivilce oluşumuna neden olur. Burada biriken bu madde ölü hücrelerin atılmasını engeller ve tıkanıklığa yol açar. Böylece bakterilerin üremesi için uygun ortam oluşur.

Bu bakterilerin çoğalmasıyla kızarıklık, şişlik ve ağrı oluşur. İltihap meydana gelir. Bu durumun uzun sürmesi sonucu sivilce patlar ve içeriği dışarı akar.

Akne (sivilce), tedavisi uzun sürelidir ve iyilşemesi geçtir. Tedaviye geç yanıt veren bir cilt hastalığıdır. Kısacası düzenli ve sabırlı bir tedavi uygulanır. Bunun için bir cildiye uzmanına başvurmanız gerekir.

Akne tedavisinde çok sayıda kullanılan ilaç vardır. Cildiniz ve sivilceniz için en uygun olanı, doktorunuz tarafından belirlenecektir. Yoğun sivilceli bir hastaya antibiyotik tedavisi uygulanır. 2-3 ay süren bir tedavi gerekir. Hastanın yaşı, cinsiyeti, sivilcenin türü ve şiddeti, ilaç tedavisinde göz önünde tutulacak faktörlerdir.

 

Sivilce İzleri Nasıl Geçer?

Sivilce ergenlik ve genç erişkinlik hastalığı ve bu dönemde var olduğunda zaten oldukça can sıkıntıcı kırmızı görünümleriyle siyah noktalarıyla yağlı bir cilt havası yaratmasıyla tabi bu dönem geçtik sen sonra iz kalmasıyla çok büyük bir problem hayat boyu izde kalabiliyor. Neye dikkat edeceğiz bir kere sivilce çıktığında mutlaka tedavi olucaz hafif şiddetli demeyip yada pek çok ailenin dediği gibi ergennliktir demeyip geçer demeyip mutlaka çıktığı andan itibaren tedavi olun en önemli şey bu. Sivilceleri ile oynamamak sıkmamak onları yormamak buda çok önemli sivilce tedavisi yapıldığı taktirde o sivilcenin büyümesi engelleyeceği için yada tekrar etmemesi engelleyeceği için o bölgede doku tahribatı olmayacaktır ve böylece iz kalmama olasılıği yüksek olacaktır. ayrıca tedavide kullanılan yani akne tedavisi sırasında kullanılan bir takım ilaçlar aynı zamanda doku yenileme side yaratıtor.

Etiketler: , , ,

1 comment

  1. […] Sivilce izlerini geçirmek için yöntemler […]

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir