Sivilce Oluşumuna Neden Olan Yiyecekler

Sivilce Oluşumuna Neden Olan Yiyecekler

Sivilce Oluşumuna Neden Olan Yiyecekler

Sivilce Oluşumuna Neden Olan Yiyecekler

Yoğun sivilce oluşumu ergenlik döneminde başlayıp azalsa da hayatın sonraki aşamalarında da sorun teşkil edebiliyor.

Sivilce oluşumunun çok fazla nedeni olabilir. Bunlar genetik olabileceği gibi, hormon seviyesindeki değişiklikler, adet dönemlerinin düzensiz olması, yanlış cilt bakım ürünleri kullanımı, cildin yeteri kadar temizlenmemesi gibi sebepleri de vardır. Özellikle beslenme alışkanlıklarınızın cildiniz üzerinde çok büyük bir etkisi vardır.

Sivilce oluşumunuz dönemsel ya da genetik değilse, aşağıdaki besinlerden uzak durmanız sivilce oluşumunuzu en aza indirecektir;

  1. Kuru yemişler: Genel olarak kuru yemişlerin büyük bir kısmı yüksek oranda yağ içerir. Yiyeceğiniz kuru yemişin günde bir avucu geçmemesine dikkat etmelisiniz. Özellikle ay çekirdeğinden kesinlikle uzak durmalısınız. En çok yağı ay çekirdeği içerir. Diğer kuru yemişleri de kavrulmamış ve tuzlanmamış yani çiğ haliyle yemelisiniz.
  2. Fast food: Ne olursa olsun her türlü fast food hem vücudunuz, hem de cildiniz için çok zararlı. Hijyenik olmadığından bahsetmeye bile gerek yok. Aceleniz de olsa kesinlikle bu yiyecekleri tercih etmeyin. Hızlı hazırlanması için bu ürünler çok miktarda trans yağlarda pişirilir.
  3. Abur cuburlar: En az fast food ürünler kadar zararlı ve sağlıksız olan abur cuburları da en aza indirmeli, hatta mümkünse tercih etmemelisiniz. Eğer atıştırmalık bir şeyler yeme ihtiyacı duyarsınız az miktarda kuru yemiş yiyebileceğiniz gibi meyve de tüketebilirsiniz. Bu şekilde hem sağlıklı beslenir hem de sivilcelerinizin azalmasını sağlarsınız.

Etiketler: ,

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir