Solunum Yolunda Yabancı Cisim

Solunum Yolunda Yabancı Cisim

Solunum Yollarında Yabancı Cisim Küçük çocukların merak ettikleri cisimleri ağızlarına aldıklarını hepimiz biliriz. Çocuklar bu cisimleri ağızlarına alırken nefes yollarına kolayca kaçırırlar. Çocuğunuzda birdenbire başlayan nefes darlığı, zorlu solunum veya solunum durması gözler-seniz, onun nefes yoluna yabancı bir cisim kaçırdığını düşünün. Bu yabancı cisim bir oyuncak parçası, fıstık veya meyve parça-sı olabilir. Böyle bir durumda doktorunuz yanınızda olamayacağı için ilk acil müdahaleyi yapmalısınız. Çocuğunuzda nefes darlığı var-sa hiç beklemeden 112 acil ambulans servisini arayın ve yardım isteyin. Acil yardım ekibi gelene kadar ilk yardımı başlatın. Bu nedenle, aşağıda yazılan ilk yardım yöntemlerini her anne ve baba bilmelidir. Bizde ne yazık ki ilk yardım bilinçsizce yapılır. İlk yardım tekniklerinin bilinmesinin ve doğru uygulanmasının yaşamsal önemi bir türlü kavranamadığı için yanlış ve beceriksizce yapılan ilk yardım uygulamalarının birçok yaşamsal hata ile sonuçlandığı bilinmelidir.

Hava yoluna yabancı cisim kaçması durumunda, Çocuğunuz bir yaşından küçükse:

1. Yere eğilin, bebeği başı gövdesinden aşağı kalacak şekilde yüzükoyun bacağınız ile ön kolunuz arasına yatırın.

2. Elinizin sırtı ile bebeğin omzunun arasına 3-4 sert vuruş yapın.

3. Yabancı cisim çıktıysa sorun kalmamış demektir. Yabancı cisim yerinde duruyorsa, bebeği ters çevirin, ikinci ve üçüncü parmaklarınızla bebeğin göğsüne, tam meme çizgisinin ortasına 4-5 vuruş yapın.

4. Yabancı cismin bebeğin ağzına geldiğini görürseniz parmağınızı bükün ve cismi ağız içinden çıkarın.

5. Bütün bu teknikler yararlı olmadıysa suni solunuma başlayın. Bebek nefes almıyorsa hava yolunu açın. Bir elinizi bebeğin alnına yerleştirin, diğer elinizin iki parmağı ile çene kemiğine bastırın. Alnına hafifçe baskı uygulayarak başı geriye ve çeneyi düz pozisyona getirin. Çevrenizde bir başkası varsa, ondan boynun arka kısmına kalın bir kumaş parçasını (havlu gibi) yuvarlayıp koymasını isteyin.

6. Bebeğin nefes alıp vermediğine bakın, göğüs ve karın bölgesinde inip kalkmayı görmeye çalışın. Çocuğun yüzüne yaklaştırılan bir ayna bebek nefes alıyorsa buğula-nacaktır.

7. Normal nefes alma başladı ise acil yardım ekibi gelene kadar hava yolunun açık kalmasına özen gösterin.

8. Bebeğiniz zor nefes alıyor ve morarmış sa akciğerlerin oksijensiz kalmasını önlemek için hava yolunu açık tutarken bir parmağınızla varsa ağzının içindeki kusmuk veya benzeri yabancı cisimleri çıkartın.

9. Derin bir nefes alın ve ağzınızı bebeğin ağzına yapıştırarak “hayat öpücüğü” verin. Bebeklerde suni solunum yaparken büyük çocuklardan farklı olarak ağzınızla onun hem ağzını hem de burnunu kavrayın. Nefes verdikten sonra yeniden kuvvetli bir nefes alın ve bebeğe verin. Nefes aralarında bebeğin göğsünün hareket edip etmediğine bakın, hareket ediyorsa göğüs tamamen aşağı inmeden ikinci nefesi vermeyin. Bu işlemi dakikada orta-lama yirmi kez tekrarlayın.

10. Suni solunumu bebeğiniz kendiliğinden nefes almaya başlayana veya 112 acil ambulansı gelene kadar sürdürüp.

Çocuğunuz bir yaşından büyükse: Hava yoluna yabancı cisim kaçıran çocuğun bilinci açık ve nefes almada güçlük yaşıyorsa “Heimlich Manevrası” ile yabancı cisim çıkartılabilir. Bu manevra aşağıdaki şekilde uygalanır:0

1. Çocuğun arkasına diz çökün, kollarınızı belinin etrafına dolayın. Bir elinizi yumruk yapın ve baş parmağınızın olduğu yönü göbek deliğinin hemen üstüne koyun. Diğer elinizle yerleştirdiğiniz yumruğu kavrayın, içe ve yukarı doğru çocuğun karnına bastırın. Bu hareketi yabancı cisim çıkana ve normal nefes alma sağlanana kadar devam edin.

2 Çocuğun bilinci yerinde değilse yöntem değişir. Bilinci kaybolmuş çocuğu sert bir zemine yüzü yukarı bakacak şekilde yatırın ve dizinin yanına diz çökün. Bir elinizin parmaklarını, çocuğun yüzü yönünde, göbekle göğüs kafesi arasına koyun. İkinci elinizi birincinin üstüne getirin, üstteki elinizle içe ve yukarıya baskı uygulayın. Yabancı cismi ağız içinde görünce parmağınızı bükerek dışarı çıkartın.

3. Bütün bu yöntemler bir işe yaramadıysa suni solunuma başlayın ve “hayat öpücüğü” verin. Bir yaşından büyük çocuklarda bir elinizin baş ve işaret parmağı ile burun deliklerini kapayın, derin nefes alarak ağzınızı çocuğun ağzına dayayın ve nefesinizi tüm gücünüzle verin. Bu hareketi dakikada on beş nefes olacak şekilde yapın.

4. Suni solunum sırasında kalbin atıp atmadığını boyun damarından kontrol edin. Nabız olmadığından emin iseniz kalp masajına başlayın. Nabız atıyorsa kalp masajı yapılmaz. Kalp masajı için bir elinizle başı geriye doğru konumlandırın, diğer elinizle göğüs kafesini birleştiren kemiğin orta bölgesine elinizin iç bilek kısmını koyun. Elinizin ayası ile kemik iki-üç cm aşağı inecek şekilde bastırın, ar-kasından gevşetin. Her beş masajda bir nefes vererek solunum sağlayın.

5. Nabzı sürekli kontrol edin ve nabzı alınca masajı kesin. Çocuk kendi kendine nefes alana veya 112 acil servis ekibi gelene kadar solunum desteğini sürdürün. Oksijen azalması ile bazen boğazdaki kaslar gevşer ve yabancı cisim daha kolay dışarı çıkar.

Hem bebeklerde, hem de büyük çocuklarda hava yoluna yabancı cisim kaçmalarında yapılan bir yanlişa değinmemek olmaz. Çoğu anne ve baba hava yoluna yabancı cisim kaçmış ve nefes almaya çalışan veya öksürerek yabancı cismi atmaya çalışan çocuklarının sırtını vurarak yabancı cismin çıkartılmasına yardımcı olduklarını sanırlar. Bu hareket bazen yabancı cismin daha aşağılara, akciğerlere kaçmasına neden olabilir.

Öksürük refleksi yabancı cismin yönlendirilmesinde çok daha yararlı olur. Yabancı cismin tam olarak çıktığından emin olun. Bazı durumlarda çocuğun genel durumu düzelmesine ve hiçbir sorun kalmadığı düşünülmesine karşın yabancı cismin bir parçası solunum yolunda kalır ve akciğerlere yerleşerek sonraki günlerde zatürreye benzer klinik tablo yapar. Hava yoluna yabancı cisim kaçmasından sonra çocuğunuzda sürekli bir öksürük kaldıysa bir akciğer radyografisi çekilmesi önerilir.

Etiketler: ,

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir