Sosyopati Nedir, Belirtileri Nelerdir?

Sosyopati Nedir, Belirtileri Nelerdir?

Sosyopati Nedir, Belirtileri Nelerdir?

Sosyopati Nedir, Belirtileri Nelerdir?

Literatür tanımlaması açsından büyük ölçüde tanım kargaşasına maruz kalan Sosyopati teriminin üzerinde ilk kez 1801 senesinde duruldu. Ruh sağlığı bilimcileri tarafından pek çok kez; Antisosyal ve Narsistik Kişilik Bozuklukları ile ilişkilendirilen bozukluk; genel olarak sosyal çevreden izole olma ve suçluluk eğilimi gösterme belirtilerini göstermektedir. Toplumsal düzen ve işleyiş olarak adlandırılan işleyişin gereksiz olduğu inancına sahip olan sosyopatlar: bu düzenin tahribatı için uğraşırlar. İşin ilginç yanı ise; kendilerinin sosyal dünyadan soyutlama çabalarına karşın; her zaman dikkat çeken ve toplumsal açıdan kabul görmüş kişiler olarak göze çarparlar. Yani dışarıdan yürütülecek bir sezi ile birinin sosyopat olup olmadığına karar verebilmeniz mümkün değil.

Sosyopati Belirtileri

  • Yaşamları içerisinde plan programa yer vermezler. Her olgunun spontane gelişmesi gerektiği savunusu içerisindelerdir.
  • Özgüvenleri çok yüksektir. Herhangi bir suç girişiminde bulunmuş olsalar dahi herhangi bir utanma ya da pişmanlık duygusuna kapılmazlar.
  • Egoları yüksek kişilerdir. Her zaman yönetici konumda yer almak isterler. Gücün karşı tarafta olması; sosyopat bireyler için huzursuzluk verici bir durumdur.
  • Sevgi ve aşk gibi kavramlardan uzak realist bir duygu dünyaları vardır. Çoğu zaman bu tür duygular bu tür kişiler için anlamsız gelir ama bu duygulara sahip oldukları konusunda ustaca rol yaparlar.
  • Geniş bir hayal dünyaları onları abartı konusunda üst seviyeye ulaştırır. Sosyopatların en tipik özelliği; konuşma ve eylemlerin abartıyı ön planda tutmalarıdır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir