Su Zehirlenmesi Nedir?

Su Zehirlenmesi Nedir?

su zehirlenmesi nedir

su zehirlenmesi nedir

Vücudumuzda büyük oranda yer alan su vücudumuz için hayati önem taşıyan maddelerdendir. Açlığa daha uzun süreler doyabilirken susuzluğa dayanamayız ve hem ruhsal hem bedensel olarak yaşayabilmemiz için suya olan ihtiyacımız aşikardır. Vücudumuzun fazla ısınıp fazla soğumasını engelleyerek vücut ısı dengesini ayarlayan su, hücrelerimizin de yapısında bulunur ve hücrelerin yaşaması için de olmazsa olmazdır. Ne var ki her şeyin fazlasının zarar olduğu gibi suyun da fazlası zararlıdır. Suyun vücuda aşırı olarak alınması sonucu oluşan su zehirlenmesi nedir?

Vücuda aşırı su alınması sonucu vücudumuzdaki elektrolitlerin seviyesi bozulmakta ve beyin fonksiyonlarımızda ölümcül derecede bozulmalar meydana gelmektedir. İşte bu hastalık su zehirlenmesi yani hiperhidrasyon olarak tanımlanmaktadır. Elketrolitler pozitif ya da negatif yüklü olan iyonlardır. Organlarımızın sağlığı ve vücut sistemlerimizin görevlerini yerine getirebilmeleri için elektrolitlerin varlığına gereksinim duyarız. Bu sebeple de elektrolitlerde görülen bozulmalar ciddi sorunlara yol açabilir. Su zehirlenmelerinin en önemli sebebi ise aşırı su tüketimi olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu durum böbreklerin fazladan mesai yapmasına ve vücuttaki mineral kayıplarına sebep olmaktadır. Vücuda alınan aşırı su yüzünden vücudun sodyum seviyesi düşer. Ayrıca fazla su sebebiyle hücrelerde suya bağlı hacim artışları yani şişmeler meydana gelir. Bu durum beyin ödemine hatta ölümlere bile neden olabilir. Su zehirlenmelerinin en belirgin belirtileri; bulantı, baş ağrısı, kusma ve bilinç düzeyinde oluşan değişiklikler diyebiliriz.

Su Zehirlenmesi Tedavisi

Suyun sağlığımız açısından çok önemli olduğunu belirtmiştik. Günde bir litre su tüketimi normaldir ve sağlığımız için de gereklidir. Su vücudumuzun vazgeçilmez yaşamsal sıvısı olsa da aşırı tüketimi vücudumuzun için çok önemli bir diğer madde olan sodyum oranının azalmasına sebep olmaktadır. Vücuttaki fazla idrarla veya terleme yoluyla dışarı atılır. Terleme esnasında suyla beraber suda çözünen birçok mineral de vücuttan atılmaktadır. Bu esnada atılan maddelerden biri de sodyumdur. Terleme sonucu oluşan sodyum eksikliği büyük sorunları da beraberinde getirmektedir. Terlemeyle oluşan sodyum eksikliğini gidermeden aşırı su tüketmek de vücuttaki sodyumu iyice azaltmaktadır. Vücudumuz için önemli maddelerden biri olan sodyum eksikliğindeyse kas krampları ve kusmalar görülmektedir. Sodyum kan basıncını dengede tutmaktadır ve bu sebeple eksikliği karşılanmadığında koma ya da ölümlere sebep olabilmektedir.

Su Zehirlenmesi En Çok Kimlerde Görülür?

Maraton koşucuları, atletler, kilo vermek isteyen kişilerde daha çok görülmektedir. Bunun sebebi bu kişilerin fazla terlemeleri sonucu aşırı su içmeleridir. Bu nedenle diğer çok terleten sporlarla uğraşan insanlarda da ortaya çıkma ihtimali fazladır. Erken tanı ve teşhis su zehirlenmelerinde hayati önem taşımaktadır. Vücudun sodyum eksikliği sebebiyle koma ve ölüm riski bulunmaktadır. Bu sebeplerden tespit edildiğinde hemen ağızdan tuzlu içecekler alınmalı, ağızdan alınamadığında ise damar yoluyla tedavi edilmelidir.

Etiketler: , , , ,

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir