Suçiçeği Nedir? Belirtileri Nelerdir?

Suçiçeği Nedir? Belirtileri Nelerdir?

Suçiçeği Nedir, Su çiçeği Belirtileri Nelerdir

Suçiçeği Nedir, Su çiçeği Belirtileri Nelerdir

Genellikle çocuk çağında ortaya çıkan su çiçeğidir. çok yaygın görülmekle birlikte ağır belirtilere yol açmayan virüs kökenli bir bulaşıcı hastalıktır. Tipik döküntüler, deride içi sıvı dolu kabarcıklardan oluşur. çok bulaşıcı olan bu hastalığa hafif genel belirtiler de eşlik eder. Bulaşma ve ilk belirtiler arasında geçen kuluçka süresi 2-3 haftada tamamlanmaktadır. ortaya çıkan döküntüler 24-36 saate makul denen ve deride kabartı yapmayan noktalar halindeki lekelerden içi sıvı dolu kabarcıklara dönüşür. Döküntüler kabukların düşmesi ile 5-20 gün içinde iz bırakmadan kaybolur. ama karşı konulmaz bir kaşınma isteği bulunduran bu döküntülerin kaşınması deride bozukluğununu andıran küçük çukurlar olabilmektedir. Ateş genellikle 35,5 C-39 C arasında kalır. ama ağır durumlarda 40,5 C’ ye ulaşmaktadır. öbür virüs kökenli hastalıklarda olduğu gibi suçiçeğini Öbür virüs kökenli hastalıklarda olduğu gibi suçiçeğini de iyileştirebilecek bir ilaç yoktur. tedavi girişimi temel olarak hastanın yakınmalarını azaltmaya yöneliktir. Tedavi özellikle azaltmaya yöneliktir. Ayrıca hastanın iç çamaşırlarının ve yatağının her gün değiştirilmesi önerilir.

Suçiçeğinin Belirtisi Nedir?

Suçiçeği çocukluk çağından çok görülen bir enfeksiyondur. Aşı ile korumak yeni başlamıştır. Ama dünyada görülen bir aşıdır. Döküntü hastalıklar karşısında daha rahatsız eden zaman zaman içermektedir. hastalığa kapılmış herkese damlacık yada vardır.

Kimler su çiçeği aşısı olmalıdır?
Su çiçeği hastalığını geçirmemiş olan;
• Bir yaşından itibaren (tercihen 15 aylık) tüm çocuklar
• Kreş ve okula başlayacak  olan çocuklar
• Bağışıklık kriterleri uygun akut lösemili bireyler, immünyetmezliği olanlar
• Kronik hastalığı bulunanlar
• Organ nakli planlanan hastalar
• Sağlık personeli
• Kreş ve okul personeli
• Çocukluk çağında aşılanmamış adolesan ve erişkinler.
• Doğurgan yaşta olan ve gebe kalmayı planlayan anne adayları

Su Çiçeği nasıl bulaşır?
– İnsandan insana soluma, öksürme ve hapşırma yoluyla.
– Su çiçeği döküntüleri çok bulaşıcı olduğu için hastayla doğrudan temas yoluyla.
– Çocukların kreş, okul, vb. toplu bulundukları ortamlarda bulaşma çok hızlıdır.

Su çiçeği ne zaman bulaşır?
Döküntülerin ortaya çıkışından 2 gün önce ve 4-5 gün sonrasına kadar hastalık bulaşıcı durumdadır. Döküntülerin görülmesinden 2 gün öncesine kadarkarakteristik klinik belirtiler görülmediğinden su çiçeğinin bulaşması kolay ve sinsi bir süreç izler.

Etiketler: , , ,

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir