Taban Düşüklüğü Nedir?(Belirtileri Ve Tedavi Yöntemleri)

Taban Düşüklüğü Nedir?(Belirtileri Ve Tedavi Yöntemleri)

Taban düşüklüğü aslında tıbbi bir terim değildir. Düz tabanlık sadece doğuştan tek olmaz. Düz taban yetişkinlerde de ortaya çıkabilir. Doğuştan ayak düz taban olmaya bilir. fakat sonradan düz tabanlaşabilir. Ayakta 30 tane kemik ve eklem bulunur. Bunlar zaman içerisinde belli bir çökmeye uğrayabiliyorlar.

Taban Düşüklüğü Belirtileri Nelerdir?

Taban düşüklüğünde asıl olay ayağın tam kavsinin tepe noktasına yapışan tendon denilen kirişin yeterince çalışmamasıdır. Bunu çalışmamasına bağlı olarak ayağın kavsi yavaş yavaş düşmeye başlar. Aynı bir çadırın direğinin çökmesi gibi ayağın kavsi çökmeye başlar. Hastalar bu çökmeyi ayağın iç kısmına başladım diye tarif ederler. Genellikle ilk başlangıç aşamasında ayakların iç kısmında ağrı başlar. bu durumu yaşayan hastalar hemen doktoruna baş vurmalıdır. aksi takdirde ilerler ve herhangi bir müdahale edilemez. Belirtileri Şunlardır: Topuk dışarı doğru kayar ayağın iç kavsi yere doğru çok yanaşırsa iç kısımda ağrı meydana gelir dış kısımda ağrı meydana gelir. Aşil denilen ayağın arka kısmında bir gerginlik hissi ve ağrı meydana gelir. Temel belirtiler bunlardır.

Taban Düşüklüğü Tedavisi Nasıl Yapılır?

Yetişkinlerde görülen yani sonradan olan düz tabanlık tedavisi hangi evrende yakalandığına göre değişir. Eğer başlangıç evresinde ise hastanın sadece ayak iç kısmında ağrısı vardır. Ve henüz düz tabanlık oluşmamıştır ki zaten bu düzeyde nadiren yakalanır. Eğer hastada bu evre yakalanırsa kişiye özel tabanlık desteği verilir. Verilen tabanlık ayakkabının içinde kullanılır. Kilo vermesi gerekir. Ayaklarını aşırı kullanımdan uzak kalması gerekir. Fakat daha ileri evredeyse eğer yani bir düz tabanlık oluşmuşsa, hastada ağrılar başlamışsa, gittikçe de bu düz tabanlık artıyorsa bu artık tabanlıkla düzelme imkanı kalmıyor. Aslında bu evre ameliyatla gayet başarılı bir biçimde eski haline getirilebiliyor. Yapılan ameliyatlarda eklemler sabitlenmez. Çünkü eğer dahada ilerlerse hastalık bu sefer bu ameliyattan da fayda görmez hale gelir. Düzeltmenin tek yolu eklemleri yani 3 tane eklemi sabitleyerek ayak düzelmek zorunda kalıyor. Bu ise üçüncü evredeki tedavi şeklidir.

Taban Düşüklüğü İçin Egzersizler Nasıl Yapılır?

Yetişkinlerden görülen düz tabanı önlemek için belli bir egzersiz aslında yoktur. En temelli nokta kiloya dikkat etmektir. Bunun dışında aşil germe egzersizleri çok önemlidir. Taban Düşüklüğü İçin

Nasıl Bir Ayakkabı Seçilmeli?

Düz tabanlık olan kişilerde seçilmesi gereken ayakkabı en temel özellik ayakkabının ince olmaması. Öncelikle genç kızların vazgeçilmezi babet tipi ayakkabılar son derece zararlıdır. Yine kadınların çok sevdiği topuklu dar ayakkabılarda ne kadar zararlıysa babet tipi ayakkabılarda aynı derecede zararlıdır. En temel kural ayakkabıyı ayağımıza aldığımız zaman iki ucundan katlamaya çalıştığınız zaman ayakkabıyı ortadan kolayca ikiye katlanmaması gerekir. Temel kural budur. Ayakkabı tabanın kalın fakat yumuşak olması gerekir. Yani tahtadan değil son zamanlarda kullanılan lastik benzeri malzemelerden yapılmış olması gerekir. Fakat belli bir kalınlıkta ve kolay bükülmemesi gerekir.

Etiketler: , , ,

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir