Teknoloji Bağımlılığı Nedir

Teknoloji Bağımlılığı Nedir

 

teknoloji-bagimliligi-nedir

Teknoloji bağımlılığının sigara bağımlılığından farkı sigara akciğeri öldürürken teknolojinin beyni öldürmesi. Teknoloji artık hepimizin bir yaşam biçimi haline gelmişken bağımlı olmamak mümkün mü? Anında mesajlaşma, facebook, twitter, instagram gibi yüzlerce aplikasyon dolu akıllı telefonlar artık hepimizde var. Ergenler ve yetişkin bireyler dışında ne yazık ki küçük çocuklarda dahi var. Bu bağımlılık her yaş grubundan insanı barındıran bir bağımlılıktır. Yetişkinlerde genellikle televizyon izleme bağımlılığı olarak kendini gösterirken çocuk ve ergenlerde ise bilgisayarla veya playstation gibi teknolojik aletlerle oyun oynama olarak kendisini gösterir.

Teknoloji bağımlılığın olumsuz sonuçları sadece ruh sağlığını etkilemiyor ne yazık ki. fiziksel sağlığı da en az ruh sağlığı kadar etkiliyor. Dünya sağlık örgütü de yapılan çalışmalara göre 12 yaşından küçük hiç bir çocuğa telefon verilmemesi gerektiğini söylüyor. 12-20 yaş arası içinde sadece acil durumlar için kullanabileceği çeşitli aplikasyonlar içermeyen bir telefon kullanmasını öneriyor. Bunun nedeni ise çocukların yetişkinlere göre teknolojinin olumsuz etkilerinden daha çok etkilenmesidir. Burada ebeveynlere düşen görev çocuklarının televizyon veya bilgisayar başında pasif durmalarını engelleyerek çocuklarının fiziksel becerilerini, biliş sel becerilerini veya sosyo duygusal gelişimlerini geliştirebilecekleri daha çok aktif olacakları alanlara yönlendirmektir. Çünkü bilimsel araştırmalara göre saatlerce bilgisayar, televizyon veya telefon başında oturan çocuklarda obezite, göz bozuklukları, kamburluk gibi fiziksel rahatsızlar daha fazla görülmekte ayrıca bu teknolojik aletler gelişimin en hızlı olduğu bu çocukluk yaşlarında biliş sel, fiziksel ve duygusal gelişimlerinin tamamlanmasının gecikmesine neden olur ve teknoloji aletlerinin uyaranları fazla olduğu için çocukta ileride dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu ve öğrenme güçlüklerinin yaşaması olasılığı artacaktır.

Çağın hastalığı olan bu bağımlılıktan kurtulmak için ve çocukları bu teknoloji bağımlılığından koruyabilmek için ruh sağlığı kliniklerinde teknoloji bağımlılığı bölümleri açılmıştır. Ancak ne yazık ki ülkemiz dünya üzerinde en çok internette zaman geçiren ve teknolojinin yoğun kullanıldığı bir ülke olmasına rağmen bu tip çalışmalar yoktur. Destek alınması gerekliliğin de psikolojik danışman, psikolog veya psikiyatrist gibi ruh sağlığı uzmanlarından yardım alınması gerekmektedir. Psikoterapi ve gerek görülürse ilaç desteği bu bağımlılık atlatılabilir.

Etiketler: , ,

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir