Tırnak Batması Nasıl Bir Hastalıktır?

Tırnak Batması Nasıl Bir Hastalıktır?

Tırnak batması, el ve ayak tırnaklarında oluşan bir rahatsızlıktır. Bu genelde yapılan kesim hatalarından oluşmaktadır. Fakat bu sadece kesim sonucu çıkan bir rahatsızlık değildir.Ayak ve el tırnakları,bakteri oluşturdukları zaman tırnak uçlarında bir takım yaralar oluşur.Daha sonra bu yaraların enfeksiyonu,tırnağın her yerine yayılır. İlk belirtisi tırnak batması şeklinde olur.

Zamanla enfeksiyon her yere dağılır ve kötü bir görüntüye zemin hazırlar.Ağrılar artar. Tırnak eğer çekilmeye müsaitse,ve öyle gerekiyorsa,doktor bunu hastaya açıklar.Daha sonra tedavi işlemi gerçekleşir. Görülen tırnak batmasının tedavisi zahmetli ve biraz da sabır isteyen bir iştir. Tırnak Batmasının Sebepleri: Tırnak batmasının sebepleri arasında ,en yaygın olanı yanlış tırnak kesimi işlemidir. Tırnakların çok derinden ve yanlış bir biçimde kesilmesi sonucu zamanla tırnakların uzama şekilleri değişebilmekte ve bu da tırnak batmasına sebep olabilmektedir.

tirnak-batmasiBunun dışında yanlış ayakkabı seçimleri de önemli bir tırnak batması sebebidir. Ayaklarımızın parmak kısımlarını sıkan ve özellikle de sivri burun tarzındaki ayakkabılar zamanla tırnak batmasına sebep olabilmektedir. Yine ayaklarımızın almış olduğu ani ve kötü darbeler ve ayakta oluşan tırnak mantarları da tırnak batmasına sebebiyet verebilmektedir. Özellikle erkeklerde futbol oynama esnasında bu tür durumlar söz konusu olabilir. Ani hareket, topa yanlış vurma, el ve ayak tırnaklarını çok fazla dipten kesme birer etkendir. Tırnak batması gerçekleştiğinde, derinin sağ ve sol kısımları şişer. Kızarmalar meydana gelir. Bu fazla bekletilmeden hemen acil bir sağlık ocağı ve ya hastaneye gidilmesi gerekir.

Tırnak Batması Tedavisi : Tırnak batması tedavisi olarak ağır durumlar karşısında yapılan en önemli müdahale tırnağın çekilmesi olmaktadır. Eğer ki başka şekilde önüne geçilemiyor ise en kesin çözüm hasar gören tırnağı çekitirerek,bu tedavi şeklini kabul etmenizdir. Bunun dışında tırnaklara uygulanan tel tedavisi, son dönemlerde sıkça kullanılan bir tedavi şeklini almaktadır.Bu tedavi yöntemi, tırnak batmasına çözüm olabilmektedir. Küçük ve çok rahatsız edici olmayan olaylarda, iyice temizlenen tırnağın altına pamuk koyarak zaman içerisinde şeklini düzeltmek de evde uygulanılan bir çözüm mümkündür.Tırnak batmasında yaşanan acı, yoğun bir şekilde hissedebilir.

Bu yüzden evde acısını alan tendürdiyotu bir pamuk yardımı ile ağrıyan kısma bastırılmalıdır. Daha sonra el ve ya ayak tırnaklarda batma büyümeden acil yardım alınması gerekir. Küçük diye önemsemediğiniz bazı tırnak hastalıkları istenmeyen enfeksiyonlara da sebebiyet vermektedir. Bu yüzden tırnak batması tedavisi için bilinçli davranmanız gerekir.

Etiketler: , ,

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir