Tırnak Batması Nedenleri ve Tedavisi

Tırnak Batması Nedenleri ve Tedavisi

Tırnak Batması Nedenleri ve Tedavisi

Tırnak Batması Nedenleri ve Tedavisi

 Tırnak batması çeşitli sebeplerle el ve ayak tırnaklarının düzensiz şekilde uzayarak parmak etine batması şeklinde tanımlanabilir. Tırnak batması konusunda bilinen ve en sık uygulanan tedavi yöntemi batık tırnağın çekilmesi işlemidir ancak bu kesin bir tedavi değildir. Tırnak batması tekrarlayan bir problem olduğu için batık oluşumunu önleyici yöntemler uygulamanız batık oluşumunu önleyecektir.

Tırnak Neden Batar

 Tırnak batmasına sebep olan en önemli faktör tırnakların yanlış şekilde ve gereğinden derin kesilmesidir. Normalde el tırnaklarını oval şekilde, ayak tırnaklarını diplere girmeyecek ve düz şekilde kesmek gerekir. Tek başına bu uygulamanın yanlış yapılması bile tırnak batması sorununu uzun süre yaşamanıza sebep olabilir. Tırnak batması sebepleri arasında diğer önceliği yanlış ayakkabı seçimi alır ki gün boyu ayaklarınızı sıkan ve tırnaklarınızı geriye doğru iten bir ayakkabı kullandığınızda batık problemi yaşamamanız neredeyse mümkün değildir.

Tırnağım Battı Şimdi Ne Yapacağım

Tırnak batması tedavisi çoğunlukla batık tırnağın çekilmesi ile olmaktadır. Bu oldukça acı verici bir yöntem olmakla birlikte sonrasında yeni tırnağın uzama sürecinde çok dikkat gerektiren zahmetli bir yöntemdir. Birçok ayak sağlığı merkezi, güzellik merkezleri ve hastanelerde bu işlem yapılmaktadır. Ancak bu cerrahi yöntem kesin sonuç vermemekte aynı tırnak tekrar batmaktadır. Tırnak bir kere battığında aslında başka bir tedavi yöntemi yok gibidir. Bu sebepten en kolayı batmayı önleyici önlemler alarak tırnaklarımızı korumaktır Burada size tavsiyem öncelikle el ve ayak hijyenine önem göstermeniz, düzenli manikür ve pedikür uygulaması yaptırmanız, tırnaklarınızı uygun şekilde ve uzunlukta kesmeniz olacaktır.

Etiketler: , , ,

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir