Tırnak Kırılması Nedenleri ve Tedavisi

Tırnak Kırılması Nedenleri ve Tedavisi

Tırnak kırılması bir hastalık olmakla beraber başka hastalıkların oluşmasında rol oynayabilmektedir. Bunların dışında ise vitamin ve mineral eksikliğinden dolayı da tırnaklarda kırılma oluşabilmektedir. Diğer etmenler ise enfeksiyon hastalıkları, hormon dengesizliği, metabolizma hastalığı, dolaşım ve solunum yolu hastalıklarından kaynaklanabilmektedir.

Mineral eksikliği ve demir eksikliği tırnak kırılmasının bilinen en önemli özelliklerinin başında gelmektedir. Gizli kanamalar veya açık kanamalar sonucu oluşabilmektedir. Tırnak kırılmasına sebep olabilecek diğer yollar ise; mineral eksikliği, kalsiyum eksikliği, magnezyum eksikliği ve çinko eksikliği olabilmektedir. Enfeksiyon hastalığının başında mantar gelmektedir. El veya ayaklarda mantar zaman içerisinde dağılıp tırnakların güçsüzleşip kırılmasına neden olabilmektedir. Ayrıca sistematik enfeksiyon hastalıklarında da tırnakların yapısı bozulabilmekte ve fazla yaygın olmasa da tırnakların kırıldığı gözlenebilmektedir.

Tırnakların kolayca kırılabilmesine neden olan diğer hastalık türleri ise;

Hipotirodi, kronik kalp ve solunum hastalıkları, hipertiroidi, A vitamini eksikliği, B vitamin eksikliğidir.

Zayıflık ve dengesiz beslenme sonucu “keratin sentezi” azalıp tırnakların yumuşamasına neden olmaktadır. “Keratin” tırnakları saran bir kılıf proteinidir. Tırnaklara kadar uzanan sedef hastalığı da tırnakların kolayca kırılmasına sebep olabilmektedir. Oje kullanımı gibi durumlarda parmakların havası kalması sonucu “aseton” parmakları yıpratarak kolay kırılmasına neden olabilmektedir.

Peki Tırnaklarımızın Görevi Nedir?

Tırnaklarımız aslında bizim herhangi bir cismi daha iyi kavrayabilmemiz için gereklidir. Ayrıca tırnaklarımız parmaklarımıza evrimleşmiş bir pençe olarak da görülebilmektedir. Tırnaklarımız parmaklarımızı dışarıda korumak için de görevli olabilmektedir.

Tırnaklarımızın kırılmasında “mantar” gibi durumlarından neden olabileceğini yukarıdaki cümleler arasında yazmıştık.

Tırnak mantarı çok kolay bulaşabilen bir enfeksiyon hastalığı olarak bilinmektedir. İnsanların ortak olarak kullandıkları alanlarda bulaşıp tırnaklarda önce bir pembe renk bırakıp ardından sarıya dönmektedir. Bu işlemlerden sonra döngü kendini yumuşatmaya ve kırılmaya kadar götürmektedir.

Peki Neler Yapmalıyız?

Bunları önleyebilmek için yapacağımız en önemli şey bireye ait eşyalar kullanmak olacaktır.

Ayrıca tırnaklarımızı fazla dipten kesmemeye de dikkat etmeliyiz. Dengeli beslenmeli ve bol bol meyve-sebze tüketmeliyiz. Ayrıca ellerimizi ve ayaklarımızı fazla nemli bırakmamalıyız zira fazla nemli kalan yerlerde mantar görülme ihtimali diğerlerinden fazla olabilmektedir.

Tırnakların Kırılması Tedavisi

Tırnakların kırılmasına neden olan durumlara göre tedavisi uygulanmaktadır ve bu işlemlerin başında vitamin-mineral tüketimi gelmektedir. Dengeli beslenme ve mantar tedavisi başta gelmektedir. Bir uzman tarafından tedavi sürecine girilir ve tedavi sonucunda yüz güldürücü sonuçlar elde edilebilmektedir.

  • Mantardan Korunmak İçin
  • Çoraplarımızı günlük olarak değiştirmek
  • Pamuklu çorap tercihleri
  • Kişiye ait eşyaların kullanılması.

Etiketler: , , ,

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir