Tırnak Soyulması Neden Olur?

Tırnak Soyulması Neden Olur?

Tırnak Soyulmasının en büyük nedeni tırnağın suyla aşırı temas etmesi ve ardından da kurulanmasıdır. Bu şekilde tırnak hem kurur hemde kırılgan bir hale gelir. Tırnağın kurumasını kolaylaştırdığı için bazı meslek gruplarında tırnak kırılması daha çok görülür. Bu meslek grupları kuaförler, hemşireler ve temizlik işçileri yer almaktadır. Aynı zamanda da yaşın ilerlemesinden dolayıda tırnaktaki su miktarının azalması nedeniyle tırnak daha çok kırılgan bir hale gelmektedir. Çok soğuk veya sıcak zamanlarda tırnaklar çok kuruduğu için kırılmaya ve soyulmaya meyillidir.

Bunların dışında tırnakların çok uzun olması tramvayı kolaylaştırdığı için kırılmaya ve soyulmaya yatkın bir hale gelebilir. Tırnak soyulması çok nadirende olsa başka hastalıkların bulgusuda olarak çıkabilir. Bunların arasında Kalp, Akciğer ve endoknin sistem hastalıkları ve demir eksikliği anemisi tırnak kuruluğuna ve soyulmasına neden olabilir. Tırnakların sağlığını bozan her türlü hastalık tırnak soyulmasına neden olabilir.

Tırnak Soyulması Tedavisi:

Tırnak kuruluğu tedavisinde öncelikle tırnak kuruluğunda önlem alınır. Çünkü tırnak kırılması asıl sebep kurumasından kaynaklanmaktadır. Tırnak soyulmasını engellemek için mümkün olduğu kadar su ve sabunla teması kesmek gerekir. tırnak kesimi banyodan sonra tırnaklar nemliyken yapılmalıdır.

Tırnak Soyulmasına Neden Olabilecek Hastalıklar

Tırnak Soyulması çoğunluk neden olan dış etmenlerin haricinde nadir de olsa bazen bazı hastalıkların bir bulgusu olarak da baş gösterebilir. Bunların arasında en önemli olanları Tiroit bezi hastalıkları ve demir eksikliği tırnak soyulmasına neden olabilir. Ayrıca Diyabet, gut ve yeme bozukluğu olan hastalıkları tırnak soyulmasına neden olabilir. Gebeliktede tırnak soyulmasına rastlanabilir.

Etiketler: , ,

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir