Tiroid Kanseri

Tiroid Kanseri, Belirtileri ve Tedavi Yolları

 

Sağlık bütün insanlar için çok önemlidir ve her geçen gün farklı hastalıklarla yüzleşmek zorunda kalan insanoğlu gelişen teknoloji ve bilimsel bilgiler ışığında hastalıklarına çare aramak için uğraşmaktadır. Bugünkü yazımızda çağımızın en ciddi hastalıklarından biri olan kanser çeşitlerinden olan Tiroit kanseri, belirtileri ve tedavi yolları ile ilgili bilgiler veremeye çalışacağız. Tiroit Kanseri: Tiroid kanseri, erken teşhis edilirse tedavisi olan kanser türlerinden biridir. Diğer kanser çeşitlerine göre daha az görülmekle birlikte her 10 kişiden 3’ü bu kansere yakalanma riski altındadır. Tüm kanser türleri içinde görülme oranı ise yüzde 1’inden azını oluşturmaktadır. Bu kanser türü yirmili yaşlardan sonra beş kat daha fazla görülmekle birlikte çocuklarda çok nadir görülen hastalıklardan biridir. Tiroit bezleri 20-25 gram ağırlığında, boynumuzun orta bölümünde yer alan bezlerden oluşur. Tiroit bezi vücut metabolizmasının düzenlemesine yardım etmek için iyot kullanarak hormon üretimini sağlamakla görevlidir. Tiroit bezleri iki hücreden oluşan T3 ve T4 hormonlarını diğer adıyla foliküler ve tirosit hormonlarının normal bir şekilde üretilmesinde rol oynar. Tirosit hücrelerine göre daha az miktarda olan C hücreleri (parafoliküler hücreler) kalsitonin üretiminin oluşumundan sorumludur. İşte tiroit kanserinin oluşması da bu iki hücrede beliren tümörlerden kaynaklanır.

Tiroid Kanseri, görülme sıklığı, oluşum gösterdiği bölge ve verdiği belirtilere göre 4 çeşit olarak sınıflandırılır. Bu çeşitleri şu şekilde sınıflandırarak bu kanser hakkında daha detaylı bilgi vermek istiyoruz.

Tiroid Kanser Türleri:

1-) Anaplastik kanser: Tiroit kanseri çeşitlerinden en az görülen kanser türüdür. Tiroit bezinde oluşan tümörlü kitle çok hızlı bir şekilde büyüme gösterir ve bu tümörün etkisiyle solunum güçlükleri yaşanabilir. Solunumun olumsuz etkilenmesi sürekliliğini sürdürdüğü takdirde soluk borusunun alınmasına neden olmaktadır.

2-) Papiller kanser: Tiroit kanser çeşitlerinden yüzde 80’inin oluşturur ve genellikle iyi huylu tümörler olarak adlandırılan ve en sık 40’lı yaşlardan sonra görülen bir kanser çeşididir.

3-) Folliküler kanser: 50 yaşlarından sonra ortaya çıkan bu kanser türü, çok hızlı bir şekilde yayılır ve tekrar etme riski oldukça yüksektir. Kanser tümörü tiroit bezlerine ve zarına yerleşerek daha sonraları kemiklere ve akciğere yerleşmektedir.

4-) Medüller kanser: Tiroit bezlerindeki C hücrelerinin kalsitonin hormonunu normalden fazla salgılamasıyla kanser tümörlerinden biridir. Ailesinde bu kanser geçmişi olan kişiler risk altında olabilmektedir. Bu sebeple çeşitli belirtilerin ortaya çıkmasıyla birlikte hemen bir sağlık kuruluşuna başvurularak gerekli tetkiklerin yapılması hastalığın tedavisi için çok önemlidir. Tiroit Kanserinin Belirtileri Tiroit kanseri genellikle guatr şikâyetleri ve farklı rahatsızlıklar sonucu yapılan incelemeler sonucunda teşhis edilmektedir. Tiroit kanseri belirtileri olarak nitelendirebileceğimiz veya yaygın olarak gözlemlenebilen kesin belirtileri maalesef yoktur. Yinede bazı kişilerde oluşan bazı şikâyetleri tiroit kanseri belirtileri olarak saymakta fayda vardır.

Bu belirtilerden bazıları şunlardır:

-Ses tellerinde kısıklık.

-Nadir olarak görülse de kemik kırıkları.

-Boyun bölgesinde kitle oluşumunun saptanması.

-Yutkunma güçlüğü.

-Yorgunluk, halsizlik ve yüzde beliren kızarmalar.

-İshal ve zehirli guatr denilen hipertiroidi.

-Baş ve boynun yüksek oranda radyasyona maruz kalması gibi belirtiler tiroit kanserinin belirtilerinden sayılabilir.

Tiroid Kanserinin Teşhisi Nasıl Konur?

Tiroid kanserinin teşhisi için, hastalığa dair bazı belirtiler ortaya çıktığında ilk önce tiroit bezlerinde kitle olup olmadığını anlamak için ultrasonografi çekilmektedir. Aynı zamanda kan tahlilleri yapılarak kandaki hormon miktarı tespit edilir. Bu işlem sonucunda kitle tespit edildiğinde hemen biyopsi yapılarak hastalığın tanısı konulmaktadır. Hastalık için kesin bir tanıya varabilmek için ise, sintigrafi ve aspirasyon(ince iğne) biyopsileri uygulanır. Bu işlemlerin 5 kez tekrarlanması tiroit kanserinin kesin teşhisi için çok önemlidir.

Tiroid Kanserinin Tedavisi Nasıl Olur?

Tiroid kanserinin tedavisi genellikle cerrahi müdahale uygulanarak gerçekleştirilir. Hastalığın teşhisinde uygulanan ince iğne biyopsisi sonucu tespit edilen kanser tümörü ameliyatla alınmaktadır. Bu operasyonda tümörün tamamının mı yoksa yarısının mı alınacağını uzman cerrahlar karar vermektedir. Daha sonra hastalar çeşitli ilaçlar kullanarak sağlıklarına kavuşmaktadır.

Etiketler:

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir