Topuk Çatlakları Nasıl Giderilir?

Topuk Çatlakları Nasıl Giderilir?

Topuk Çatlakları Nasıl Giderilir?

Topuk Çatlakları Nasıl Giderilir?

Yaz aylarında sıklıkla karşılaştığımız topuk çatlakları sağlık ve estetik açısından rahatsız edici bir durum olarak karşımıza çıkmakta. Bazı hastalıklar buna sebep olabilmekler birlikte genelde kuru bir cilde sahip olanlar bu problemi daha çok yaşamaktadır. Ayaklarınızı yıkadıktan sonra düzgün kurulamamak, yalınayak dolaşmak ya da uygun olmayan ayakkabı / terlik seçimi topuk çatlaklarının oluşumunu hızlandırmaktadır. Evde alabileceğiniz oldukça basit ve pratik önlemlerle bu sorunu ortadan kaldırmanız mümkün.

Neler Yapabilirim

Evde alabileceğiniz basit önlemlerle topuk çatlaklarını gidermek mümkün. Banyodan sonra ayaklarınızı yeterince kurulayarak, banyo sırasında ponza taşı ile ölü deriyi temizleyerek, çatlak bölgeleri içeriğinde E vitamini ve yoğun nemlendirici içeren ayak bakım kremleri ile kremleyerek çatlaklarınızdan kurtulabilirsiniz. Ayaklarınıza krem sürdükten sonra çorap giymek ve bir süre dışarda kapalı ayakkabı kullanmak tedavi sürecini hızlandıracaktır.        Alternatif olarak piyasada kolaylıkla bulabileceğiniz topuk çatlakları için özel üretilmiş çoraplardan da alabilirsiniz. Bu çoraplar içerdikleri nemlendirici ile çatlamayı önleyici ve tedavi edici etki göstermektedir.

Topuk Çatlaklarına Bitkisel Tedavi Yöntemleri

Soğuk suya elma sirkesi koyup ayaklarınızı bu suda yarım saat bekletebilirsiniz.
Gül suyu ile ayağınıza masaj yapabilirsiniz bu su ile ayaklarınız mis gibi kokacaktır.  Kantaron yağının cilt yenileyici özelliğini nedeniyle topuk çatlaklarına uygulanması olumlu sonuç verecektir. Topuk çatlaklarına bitkisel tedavi yöntemleri arasında her derdin devası zeytinyağı başarılı bir yöntemdir. Zeytinyağı ile masaj yaptıktan sonra ayaklarınızı galoşla kapatarak bekleyebilirsiniz.

Etiketler: , ,

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir