Üst Solunum Yolları Neresidir? (Belirtileri,Tedavi Yöntemleri)

Üst Solunum Yolları Neresidir?

Üst Solunum Yolu Nedr, Tedavisi Ve Belirtileri Nelerdir

Üst Solunum Yolu Nedr, Tedavisi Ve Belirtileri Nelerdir

Solunum yolları gırtlak ve üzerinde kalanlara solunum yolları denir. Üst solunum içerisinde gırtlak, yutak, ağız boşluğu, burun boşluğu ve sinüsler yer alır. Nefes aldığınızda dış hava ortamıyla gelen bakteri ve partiküllerin alerjen maddelerin ilk temas ettiği alan üst solunum yollarıdır. Üst solunum yerlerinin çok farklı görevleri vardır. Sadece nefes alma değildir. Örneğin burun boşluğunda koku alma hücreleri bulunur, ağız boşluğunda yutkunmayla ilgili görevleri vardır. Aynı şekilde sinüsler burun içinden gelen havanın çarptığı alanlardır. Konuşma esnasında çok farklı görevleri vardır. gırtlak içerisinde ses tellerimiz bulunur. Yani birbirlerine çok farklı özellikte, farklı dokulardır. Üst hava yolları genelde dış ortamla direk temas halindedir. Dış ortama karşı vücudun koruyucu fonksiyonları içeren bir dizi anatomik yapılar dokuların içerisinde  bulunmaktadır.

Üst Solunum Yolu Hastalıkları Nelerdir?

Üst solunum yolları hastalıkları genellikle virüs kökenlidir. Solunum yolları insan nefes aldığında havanın ilk temas ettiği bölümlerdir. Dış ortamda bulunan tüm virüs, partikül ve alerjen ne varsa direk olarak oraya temas eder. Üst solunum yolları için en önemli bariyer burnumuzdur. Burundan hava aldığımız zaman burnun içerisinde bulunan partiküllerin büyük bir kısmı tutulmaktadır. Genelde hava yoluyla enfeksiyonlar yayılır. Dokunma yoluyla da yayılabilir. En basit hapşırma ve yukarıya mikrop saçılması nedenidir. Genelde bu partiküller havada asılı kalır. O partikürlerin havada asılı kaldığı bölüme girdiği zaman nefes yoluyla bizler bu partikülleri, mikropları ve bakterileri alırız ve üst solunum yolları enfeksiyonları bu şekilde başlar. Üst solunum yolu bölümlerinde enfeksiyon olduğunda her bölüme ait farklı belirtiler ortaya çıkabilir.

Belirtileri bunlardır:

  • Gırtlak enfekte olduğu zaman konuştuğunuz zaman ses kısıklığı konuşurken çatallanma ortaya çıkar.
  • Yutak enfekte olduğu zaman o bölgede ağrı başlar.
  • Burnun içerisindeki mukoz enfekte olduğu zaman, sinüsler de oraya katılırsa, sinüzit ortaya çıkar.

Her bölümün belirtilerinde farklı belirtiler ortaya çıkabilir.

Üst solunum yolu enfeksiyonlarının belirtileri nelerdir?

Üst solunum yolu enfeksiyonlarının belirtileri nelerdir?

Üst solunum yolu enfeksiyonlarının belirtileri nelerdir?

Üst Solunum enfeksiyonları virüsler ve bakteriler tarafından gelen yapılır. Etkenlere göre değişen çok farklı etkenler ortaya çıkabilir. Viral etkenlerde genelde çok yüksek ateş beklenmez. Hafif burun akıntısı, Baş ağrısı çok hafif bir ateş olabilmektedir. genelde kas ve eklem ağrıları ciddi dediğimiz ortaya çıkabilir. Bakteriyel enfeksiyonlarda genelde ilave edilecek ve iç tabloya eklenir. Ve vücut kırgınlığı daha fazla olabilir. çoğunlukla Üst Solunum enfeksiyonları Viral enfeksiyon şeklinde başlar. ve giderek bakteriyel bir enfeksiyon eklenir. Muson yollarının etkilenen yolları’da biridir. Belirtiler değişebilir Örneğin ilgi ve falanjist olduğunu boğaz ağrısı, Kırgınlık kafa ateşi ortaya çıkarken gırtlak enfekte olduğu zaman ses telleri olduğu bölümü olduğu zaman Farenjit Olabilir. Ses kısıklığı kaba bir ses tonu olması ve hatalı bir ses tonu olması gibi belirtiler eklenir. ve kırgınlık azalır. Bunun dışında sinüsler enfekte olduğu zaman ateş yüz bölümünde birden ağrılar ortaya çıkabilir. eğer ateş yoksa genellikle bakteriyel Enfeksiyon düşünülmez. Viral Enfeksiyon mevcuttur. viral enfeksiyonlar Tipik olarak burunda akıntılar meydana gelir.

Üst Solunum Yolu Hastalıklarının Tedavisi Nasıl Yapılır?

Üst solunum enfeksiyonlarında mevcut hastalığın tanısına göre tedavi uygulanır. Örneğin ses kısıklığı, öksürük ve hafif balgam olması gibi bu belirtiler hastada olduğu zaman Larenjit tanısı koyulabilir. Böyle belirtilerde genelde sıvı tüketimini arttırma, konuşmanın azalması, mümkünse buruna tuzlu su uygulanması ve nemlendirici buhar uygulaması önerilir. Bunun dışında faranjit olduğunda yine aynı şekilde sıvı tüketimi arttırılmalıdır. Bunların dışında sinüzit olduğunuz zaman yani burunda sarı akıntı ve beraberinde eğer ateşte varsa antibiyotik kullanılması önerilir. Tüm üst solunum enfeksiyonlarında burunun tuzlu suyla yıkama yapılması faydalıdır. Çünkü üst solunum yolu hastalıkları genellikle burundan gelen mikroplar tarafından ortaya çıkar. Burun açık olduğu sürece dış ortamdan gelen bütün mikroplar filtre edilerek tutulur. Bunlar için mentollü sıcak buhar uygulaması çok faydalıdır. bunların dışında sıcak sıvı tüketilmesi tedavi için çok faydalıdır. Örneğin grip ilacı verilebilir. Yanında balgam söktürücü verilebilir. Eğer tüm bu önlemlere rağmen, istrahat fazla edilmesine rağmen kişinin ateşi giderek artıyorsa tedaviye antibiyotik eklenebilir.

Üst Solunum Yolu Enfeksiyonları İçin Antibiyotik Kullanmak Gerekir Mi?

Üst Solunum Yolu Enfeksiyonları İçin Antibiyotik Kullanmak Gerekir Mi?

Üst Solunum Yolu Enfeksiyonları İçin Antibiyotik Kullanmak Gerekir Mi?

Solunum yolu enfeksiyonları çok sık karşılaşılan hastalıklardır. Gerçekten bununla ilgili çok farklı tedavi ve farklı kaynaklar vardır. Solunum yolu hastalıkları genelde virüs tarafından meydana çıkar. Virüslerin tedavisinde antibiyotikler etkisizdir. Peki hangi durumda antibiyotik kullanılabilir. Eğer üst solunum yolları iki günden fazla sürerse ateşte 38 derece ve üzerindeyse antibiyotik kullanılabilir. Yani farz edelim ki bağışıklık sistemiz de ringde dövüş ettiği bir mikrop var. Eğer bu mikrop küçük bir mikropsa beklemek bağışıklık sisteminin egzersiz yaparak, onu yenmesi en doğru uygulamadır. Eğer ki bağışıklık sistemi bu mikrobun karşısında etkisiz kalırsa şikayetleriniz giderek artarsa o zaman o karşısındaki mikroba özel silahı kullanmak gerekir. Tabi bununla ilgili Dünya Sağlık Örgütünün bir uyarısı vardır. Viral enfeksiyonlarda da viral ilacı nezle ve soğuk algınlığı gibi hastalıklarda da  hemen kullanan hastalar olmuştur dünya üzerinde

Üst Solunum Yolu Enfeksiyonları Nasıl Seyreder?

Normal Bağışıklık sistemi olan insanlar’da yani herhangi bir şekilde bağışıklık sistemini etkileyen ciddi bir hastalık olmayan herhangi bir ciddi tedavi görmeyen İnsanlar’da Üst Solunum enfeksiyonları genellikle iyi huyludur iyi seyreder ve bir şekilde düzelir. Bununla birlikte bağışıklık sisteminin etkilendiği insanlar örneğin kemoterapi tedavisi görenler Herhangi bir nedenle ciddi bir ilaç tedavisi gören Ciddi bir sistemik hastalığı olan karaciğer Böbrek hastalığı gibi ve genel vücut kırgınlığına neden olan herhangi bir hastalığına ilave edilecek insanlarda kolay düzelen enfeksiyon tablosu daha ağır daha şiddetli seyreder. Üst Solunum Yolu enfeksiyon Tablosu ortaya çıkabilir. Genellikle Üst Solunum yolu enfeksiyonları virüslerde ve bir kaç gün süren ve vücut kırgınlığı ve halsizlik şeklinde seyredebilir. Bununla birlikte bağışıklık sisteminin normal olan bir insanın Dinlenmiyorsa, Yeterli mineraller alınmıyorsa Proteinden eksik besleniyorsa aynı şekilde basit seyreden bir enfeksiyon şiddetlenerek başka enfeksiyonlar meydana gelir. ve tablonun üzerine çok daha farklı enfeksiyonlar’da eklenebilir. Örneğin griple başlayıp sinüzitle başlayabilir, Yada sinüzitle başlayıp alt solunum enfeksiyonları ve zatüre’de ortaya çıkabilmektedir.

Etiketler: , , , , , ,

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir