Vitamin Nedir? Hangi Besinlerde Bulunur?

Vitamin Nedir?

vitamin nedir

vitamin nedir

Vitamin, Latince “yaşam” anlamına gelen “vita” sözcüğünden türetilmiştir. Vitaminler karbon. hidrojen, oksijen elementlerinden oluşur. Bazı çeşitlerinde azot, kükürt ve fosfor elementleri de bulunur. Vücuda gerekli olan ve vücut tarafından üretilemeyen, dışarıdan hazır alınması gereken organik maddelerdir. Vitaminler sebzelerin ve meyvelerin yapısında bol bulunur.

Vitaminler yağda ve suda çözünen vitaminler olmak üzere iki gruba ayrılır.

Yağda çözünen vitaminler:

A, D. E ve K vitaminleridir. Karaciğerde depolanabilirler. Bu vitaminlerin eksiklikleri geç görülür. Bunların vücuttaki fazlalığı zehir etkisi yapar. Suda çözünen vitaminler: B grubu vitaminler ile C vitaminidir. Suda çözüldüklerinde vücutta depolanmaz, idrarla dışarı atılırlar. Enfeksiyonlara karşı direnci artırırlar. Normal büyüme, üreme, kemik ve diş gelişimi, tırnak ve saç sağlığı için gereklidirler. Dışarıdan gelen zararlı maddeleri bağlayıp antioksidan özelliği ile vücudumuzu olası tahribatlardan koruma görevini üstlenmişlerdir. Günümüzde vitaminlerin kimyasal bileşimleri bilindiği için istenilen vitamin sentetik olarak yapılabilmektedir. Sentetik vitaminler etki ve özellikleri bakımından doğal vitaminlere benzer. Vitamin eksikliği tespit edildiği taktirde gerekli miktarlarda kullanılabilir.

Vitamin Eksikliği veya Fazlalığında Görülen Hastalıklar

A vitamini:

Havuçta boldur. A vitamini eksikliğinde gece körlüğü, gözyaşının yeteri kadar salgılanmaması, gözaltı lekeleri, çocuklarda sağlıksız diş gelişimi, deride kalınlaşma, kabuklanma ve renk koyuluğu görülür. A vitamini eksikliğinde sindirim sorunları da ortaya çıkabilir. A vitamininin fazlalığında ise deride bozulmalar ve derinin iyileşmesinde gecikme, osteoporoz, deride pigmentasyon, soyulmalar, kaşıntılar ve menstürasyon bozuklukları meydana gelir. D vitamini: Kalsiyumun bağırsaklarda emilimini, kemik ve dişlerin yapısına katılımını sağlar. Bağışıklık sistemini güçlendirir. D vitamini fazlalığı kanda kalsiyum yükselmesine ve böbrek taşlarına neden olur.

B1 vitamini: B1 vitamin eksikliği beriberi hastalığına sebep olur. Ruhsal sıkıntılar, iştahsızlık, hafıza zayıflığı, ayakta karıncalanma gibi sorunlar görülür.

B9 vitamini: B9 vitamini eksikliği, anne karnındaki bebeğin gelişimini olumsuz etkiler. Erken doğuma neden olabilir. Depresyon, yorgunluk, kilo kaybı gibi durumlara da neden olabilir.

B12 vitamini: 1312 vitamini eksikliğinde anemi, sinirsel rahatsızlıklar, el ve ayaklarda uyuşma, hafıza bozukluğu, unutkanlık, yorgunluk gibi sorunlar oluşur. Et, yumurta ve süt ürünlerinde bulunur.

C vitamini: C vitamini eksikliğinde skorbüt hastalığı, diş eti kanaması, iştahsızlık ve halsizlik, enfeksiyonlara karşı direncin azalması gibi sorunlar oluşur. Turunçgillerde C vitamini bol bulunur . C vitamini fazlalığı karın ağrısı ve bulantıya neden olur.

E vitamini: E vitamini eksikliği adalelerin kolay yorulmasına ve kasların gevşemesine neden olur. Cilt yaşlanmasını hızlan-dırır. Kısırlığa ve cinsel isteksizliğe yol açabilir. Kanser ve kalp hastalıklarına yakalanma riskinin de E vitamini eksikliği ile arttığı düşünülmektedir. E vitamini fazlalığında, mide bulantısı, sürekli kusma ya da nadiren mide ağrıları görülür.

K vitamini: K vitamini eksikliğinde yaraların iyileşmesi ve kanın pıhtılaşması gecikir. K vitamin fazlalığı damar tıkanıklığına neden olur.

Etiketler: , ,

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir