Yağ Yakıcı Besinler Hangileridir?

Yağ Yakıcı Besinler Hangileridir?

Yağ Yakıcı Besinler

Yağ Yakıcı Besinler

Son dönemlerde obezitenin büyük bir sorun haline gelmesi ile birlikte zayıflama tedavi ve yöntemlerine ilgi artmıştır. Özellikle de fast-food tüketiminin sebep olduğu obezite fazla yağların vücutta depo edilmesi sonucu oluşur. Vücudun gereğinden fazla miktarda alınan kalori vücutta depolanır ve kilo problemlerine sebep olur. İnsanlar bu sebeple diyetisyenlere tonlarca para ödemektedir. Obezite insanların yediklerine dikkat edip bunu egzersizlerle desteklemeleri sonucu önüne geçilebilecek bir problemdir. Bu anlamda obezite ile savaşmak adına yağ yakmaya yardımcı ve yağ yakımını hızlandırıcı yiyecekler bulunmaktadır. Peki; o halde bu yağ yakan besinler nelerdir? Yağ yakıcı besinler hangileridir?

Vücudumuzun her gün belli bir oranda kaloriye ihtiyacı vardır. Kilo vermede yapılan en büyük yanlış vücuda alınan günlük kalori miktarını bir anda azaltmaktır. Bu durumda vücut açlık sinyalleri verir kalori aldığınızda vücut bunu yağ olarak depolamaktadır. Ve daha az kalori yakmaktadır. Oysa yağ yakan besinler sayesinde hem vücudumuza gerekli kaloriyi alarak hem de metabolizmamızı hızlandırarak fazla kilolarımızdan kurtulmamız mümkündür. Şimdi tek tek yağ yakan ve metabolizmayı hızlandıran besinleri inceleyelim.

Yağ Yakmaya Yardımcı Besinler

Portakal, greyfurt ve limon: Bu üçlü C vitamini açısından çok zengindir ve vücuttaki yağın hızla çözülmesini ve kolayca vücuttan atılmasını sağlar. Bunların üçünü sıkıp suyunu da içebilirsiniz. Kış aylarında hastalıklardan da korunmuş olursunuz.

Zeytinyağı: Her yerde satılan zeytinyağı hakiki değildir. Bu sebeple doğal zeytinyağı kullanmanız halinde kötü kolesterol seviyenizin düşürülmesini ve aynı zamanda yağın vücuttan atılmasını sağlar. Aynı zamanda yağların yakılmasını sağlar.

Keten tohumu: İçerdiği omega yağ asitleri ile hem yağları yakmaya yardımcı olur hem de yağların vücutta depolanmasını engeller.

Somon ve diğer balıklar: Keten tohumunda olduğu gibi özellikle somon balığında bulunan omega yağları aynı şekilde vücuttaki yağları yakar ve aynı zamanda yağların vücudumuzda depolanmasına engel olur.

Metabolizmayı Hızlandıran Besinler

Zencefil: Kan damarlarının genişlemesine ve metabolizmanın hızlanmasına yardımcı olur. Zencefil hem taze olarak hem de kuru halde tüketilebilir. Bağışıklık sistemi için de oldukça yararlıdır.

Kırmızıbiber: İçindeki capsaicin maddesi metabolizmayı hızlandırır ve kandaki kötü yağların vücuttan atılmasına yardımcı olur.

Yeşil Çay: Abdominal ve türevleri yağların yakılmasında etkilidir. Metabolizmayı da hızlandırarak fazla kilolardan kurtulmayı sağlar. Yani yağların yakılmasında ve kalorilerin harcanmasında etkisi büyüktür. Yeşil çaydan düzenli olarak haftada iki üç kez iki fincan içildiğinde etkileri görülmektedir.

Sarımsak: En güçlü antioksidan besin maddelerinden biridir. Metabolizmayı düzenler ve insülin direncini dengeler. Bu sayede uzun süreli tokluk hissi yaratır.

Yumurta: Kahvaltılarımızın olmazsa olmazı ve B12 açısında da oldukça zengin olan yumurta metabolizmayı hızlandırıcı ve yağ çözücü bir etkiye sahiptir aynı zamanda günlük protein ihtiyacının karşılanmasında da önemli yer tutar. Bu besin maddeleri dışında yeşil mercimek, sirke, ceviz, yulaf, tarçın, bal gibi maddeler de tokluk hissini sağlar, insülin oranını düzenler ve metabolizmayı hızlandırır

Etiketler: , ,

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir