Yaşlı Kadınlarda İdrar Kaçırma

Yaşlı Kadınlarda İdrar Kaçırma

Yaşlı Kadınlarda İdrar Kaçırma

Yaşlı Kadınlarda İdrar Kaçırma

Yaşlı Kadınlarda İdrar Kaçırma: İdrar kaçırma hastalığının günümüzde birçok sebebi bulunur. Tedavisi de mümkündür. Günümüzde birçok kişi de özellikle Yaşlı Kadınlarda İdrar Kaçırma durumu görülebilmektedir. İnsanların kültürel nedenlerle doktora bu durumu çekinerek anlatması da tedavi sürecini yavaşlatmaktadır.

Mesane, böbreklerden gelen idrarın biriktiği yerdir. Erkeklerde bağırsakların ön kısmında, kadınlarda ise rahim altında yer almaktadır. Böbreklerden gelen idrar yavaş bir şekilde mesaneye dolar ve bu işlem sorasında beyne sinyal gider. Beyin ise mesanenin kasılmasını engeller ve idrar tutmayı sağlayan sinyali gönderir. Mesane bölgesinde biriken idrar kişiyi zorlayacak duruma geldiğinde ise beyin kişinin bu ihtiyacını karşılaması için uyarır. Bu sayede kişi tuvalete gidip mesane torbasını boşaltır. Normal kişilerde burada 350-500 ML arasında idrar birikebilmektedir.

Yaşlı Kadınlarda İdrar Kaçırma nedenleri arasında birçok sebep söylenebilir. Mesanede oluşan enfeksiyonlar, mesane taşları, zorlu gebelik durumları ve hormonsal değişimler idrar kaçırmada ilk etkenler arasındadır. Yaşlı kadınlarda idrar torbasının enfeksiyon kapmasıyla birlikte idrar torbası sinirleri aşırı bir şekilde uyarılmaktadır ve bu durum sonucunda idrar kaçırılır. Genel anlamda kadınlarda belirli bir yaştan sonra bu problem başlamaktadır. Bunun nedeni ise aşırı kilolu olmak ve kronik kabızlık sorunları gösterilebilir. Özellikle aşırı kilolar pelvik taban kaslarını zorlar ve idrar kaçırmaya neden olabilmektedir.

İdrar kaçırma ameliyatları da uygulanabilmektedir. İlk olarak 2000’li yıllarda uygulanan ve yapılan araştırmalarda da olumlu sonuçlar verdiği görülen bu ameliyatlarda mesane bölgesine yapılan uygulamalar ile başarılı sonuçlar gözlemlenmiştir. Ayrıca hastanede fazla süre yatmayı da engelleyen bu durum ile birlikte %90’lara varan çözümler getirilmiştir. İdrar kaçırma şikâyeti olan bayanlar ilk olarak doktora başvurur ve idrar kaçırma tipinin anlaşılması üzerine hapşırma ya da öksürme gibi durumlardan kaynaklanıp kaynaklanmadığına bakılır. Ya da tuvalete yetişememe veya sık sık tuvalete çıkma gibi durumlar da tanı olarak konulabilir. Yaşlı Kadınlarda İdrar Kaçırma durumu daha çok gözlendiği için bir takım tedbirlerin alınması uygun olacaktır. Bu yüzden sorun yaşanmaya başladığında vakit kaybetmeden doktor kontrolüne başvurulması gerekir. Günlük yaşamı da olumsuz etkilediğini söyleyebiliriz.

Etiketler: , , ,

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir