Yeni Doğum Yaptım Ne Yemeliyim

Yeni Doğum Yaptım Ne Yemeliyim Diye Soran Annelere:

Selamlar, yeni doğum yapan annelerde gözle görülür şekilde değişiklikler meydana gelmektedir. Bu değişiklikler özellikle ruh ve bedenen olarak kendini göstermektedir. Doğum yaptıktan sonra bebeğin beslenmesi için bilindiği gibi anne sütü en büyük ve en kıymetli gıdadır. Anneler, bebeklerini emzirirken anne sütünün daha çok olmasını ve süt sıkıntısı yaşamamak için pek çok yol denerler. Aslında anne sütünün çok olması için yeni doğum yapan annenin yemeye ve içmeye dikkat etmesi gerekiyor ki, sütün çok olması ve bebeğin besin sıkıntısı yaşamaması gerekmektedir. Bebeğin süt içmesi ileriki yaşamı için de çok önemli görülmektedir. Özellikle son zamanlarda uzmanlar, anne sütünün önemini vurgulamak için pek çok kampanya ve duyurular yapmaktadırlar. Bu duyurular neticesinde bilinçlenme bir nevi sağlandı ve arttı. şimd sizlere yeni doğum yapan bir annenin neleri yemesi gerektiğini sıralayalım.

Doğum Sonrası Süt Yapan Yiyecekler:

 • Olabildiğince bol miktarda meyve ve sebze tüketmeye dikkat edin. Kendinize bir hedef belirleyin, örneğin günde 5 porsiyon meyve ve sebze tüketmeye özen gösteriniz.
 • Annelerde süt artışı direkt olarak enerji ile de alakalıdır. Bu enerji artışı genel olarak nişastalı yiyeceklere bağlıdır. Ekmek, pirinç gibi nişastalı yiyecekleri tüketmeye özen gösteriniz.
 • Çoğu annede bebek doğduktan sonra kabızlık veya bağırsak problemleri görülebilmektedir. Bu tür problemleri önlemek amacıyla lifli yiyecekleri tercih edebilirsiniz. Meyve, sebze, ekmek, makarna gibi yiyeceklerde lif bulunduğu için sizlere yararlı olabilirler. Ayrıca kayısı nektarı da kabızlık için iyi gelmektedir.
 • Et, tavuk, balık gibi protein içeren yiyecekleri muhakkak tüketmeye özen gösteriniz. Çünkü protein süt oluşumunda çok etkili bir maddedir.
 • Kalsiyum içeren yiyecekler sık sık tüketiniz. Özellikle, peynir, yoğurt, süt gibi yüksek miktarda kalsiyum içerek yiyecek türleri sizlerin kemik gelişimiz için ve ayrıca süt artışı için önemlidir.

Doğum Sonrası Zararlı Yiyecekler Nelerdir?

 • Doğum sonrası çok fazla balık yemek sizlere zarar verebilir. Çünkü, balıkta bulunan cıva sütünüze karışıp bebeğinizin sinir sistemine zarar verebilmektedir.
 • Emzirdiğiniz süre boyunca her türlü yiyeceği sistemli bir şekilde tüketmenizde yarar olacaktır. Fakat eğer alerji gibi bir durumunuz varsa dikkat etmeniz gerekmektedir.
 • GDO veya katkı maddesi içeren yiyeceklerden kesinlikle uzak durmanız gerekmektedir.
 • Aşırı baharatlı yiyeceklerden uzak durunuz. Çünkü bu tür yiyecekler çocuklarda gaz yapmaktadır.
 • Lahana, brokoli vb, diğer gaz yapan gıdalardan uzak durmanız gerekmektedir.
 • Ayrıca unutmamanız gereken önemli bir husus ise, sizi etkileyen bir gıda türü muhakkak bebeğinizi de kötü etkileyecektir. O yüzden size iyi gelmeyen yiyecek türlerinden uzak durmanız hem sizin için hemde bebeğiniz için önemli bir husustur.

Etiketler: , ,

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir