Yer Elması Nedir? Yer Elmasının Faydaları Nelerdir?

Yer Elması Nedir? Yer Elmasının Faydaları Nelerdir?

Yer elmasının içinde önemli miktarda inülin denen bir madde vardır. İnülin ile insülini sakın karıştırmayın. İnülin, kolon kanserini önleyicidir, bağırsaklar için çok faydalı etkileri vardır.

Yer elması, kan şekerinin de dengelenmesine yardımcı olur. Bu yüzden şeker hastalarının sıklıkla tüketmesinde yarar vardır. Yer elması içerdiği besin değerleri ilekansızlığa iyi gelen besinlerin başında gelmektedir. 100 gram yer elmasında 3-4 mgdemir vardır ve demir açısından en zengin gıdaların başında gelir. Yine 100 gram yer elmasında 450 mg potasyum vardır . Potasyum başta kalp olmak üzere vücut fonksiyonları için önemli bir mineraldir ve mutlaka alınması gerekir. Örneğin kalp yetersizliği için idrar söktürücü ilaç kullanılıyor ise, idrar söktürücü ilacın tipine bağlı olarak idrarla potasyum kaybı olabilir. Potasyum kaybında kaslarda güçsüzlük, sinirlilik, yorgunluk ve kalp atışlarında düzensizlik görülür. Yer elması bu kadar zengin potasyum oranıyla başlı başına bir şifa kaynağıdır.

Yer elması özellikle yaşlılara tavsiye edilir çünkü içeriğindeki zengin fosfor mineralleri sayesinde kemiklerimizin güçlü yapısını korurlar.

Yer elmasında ayrıca oldukça yüksek miktarda C ve B vitaminleri vardır. Özellikle niacinbunların başında gelmektedir. Saçlarınız, cildiniz ve gözlerinizin sağlıklı olmasında bu vitaminler önemli rol oynarlar. Bu vitaminler anne sütünü arttırmaya yardımcı olurlar.

Tüm yukarda saydığımız faydalarına ilaveten, yer elması böbreklerimizin düzenli çalışmasına yardımcı olur, idrar söktürücü etkileri de çok önemlidir. Bunun yanı sıra göğsü yumuşatır ve öksürüğü keser. Romatizma ve mafsal ağrılarını hafifletir. Ayrıca vücudun direncini artırır.

Özetle sadece inülin ve kanser önleyici etkileri ile bile yer elması özellikle şu kış günlerinde her hafta mutlaka bir kez sofralarımızdan eksik etmememiz gereken çok önemli bir sebzedir. Yer elmasının yetiştirilme şekli patates anımsatırken tadı ise, turp ve enginara benzemektedir ve bu tadın oluşmasına neden olan etken ise, yapısında barındırdığı inülin maddesidir. İçeriğinde nişasta barındırmaması nedeni ile şeker hastalarına önerilen bir sebze olmasına karşın kalorisiz olması nedeni ile de diyetlerde kullanılması da önerilmektedir. Yer elmasının saymakla bitmeyen faydaları bulunmaktadır.

 • Cilde parlaklı verir.
 • Cinsel gücü arttırır
 • Vücud Direncini Artırır.
 • Sindirim Sistemini Hızlandırır. İdrar Sökücü Bulunmaktadır.
 • Mafsal romantizma ve Kronik ağrıların azalmasına yardımcı olur.
 • Düşük Kalorili bir besin olduğu için diyetlerde kullanılır.
 • Kolon kanseri önleyicidir.
 • Kansızlığa iyi Gelir.
 • Emzirme Döneminde Süt artışma Yardımcı Olur.
 • Soğuk Algınlığı ve Öksürük Tedavisinde Yardımcı Olur.
 • A ve C vitaminleri İle Kalsiyum Fosfor Açısından Zengindir.
 • * Cildi güzelleştirerek daha parlak ve güzel görünmesini sağlamaktadır,
  * Haşlanmış suyu ile saçların yıkanmasında saçları parlatır ve saç diplerini kuvvetlendirir,
  * Cinsel gücü arttırıcı özelliği bulunmaktadır,
  * İçeriğinde nişasta bulunmaması sebebi ile şeker hastalarına fayda göstermektedir,
  * Hemoroitlere iyi gelmektedir,
  * Besleyicidir ve vücut direncini arttırmaktadır,
  * Müsil tesiri yaparak kabızlığı çözer ve idrar söktürmektedir,
  * Yapısında bulundurduğu gıda değerleri ile kansızlığa iyi gelmektedir,
  * Böbrek, safranın ve pankreasın tertipli çalışmasını sağlamaktadır,
  * Göğsü yumuşatmakta ve öksürüğü de kesmektedir,
  * Mafsal ağrıları, romatizma ağrılarını ve kronikleşen ağrılara iyi gelmektedir,
  * Emziren annelerde sütünün arttırılmasında kullanılmakta ve iyi gelmektedir,
  * Kilo vermek içi rejim ve spor yapanlarda ara öğün olarak kullanılabilecek kadar düşük bir kaloriye haiz olması sebebi ile de rejim yapanlara önerilmektedir,
  * Haşlanarak lapası çıkarılan yer elmasının lapa hali, şişlikler üzerine konulması halinde şişliklere de iyi gelmektedir…

 

Etiketler: ,

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir