Yüksek Tansiyon İçin Bitkisel İlaçlar

Yüksek Tansiyon İçin Bitkisel İlaçlar

yüksek tansiyon için şifalı bitkiler

yüksek tansiyon için şifalı bitkiler

Tansiyon, kanın damarlara yaptığı basıncın adıdır. Kalp kasılması sırasında belli miktardaki kanı atardamarda pompalar. Bu sırada kan basıncı en yüksek seviyeye çıkar. Buna büyük (maksimum) tansiyon denir. Kalbin iki kasılısı arasında ise kan basıncı en düşük seviyeye iner. Buna da küçük (minimum) tansiyon denir. 12/8 değerleri normal tansiyonlar olarak kabul edilse de, tansiyon sağlıklı kişilerde bile her an değişebilir. Yaşlıların tansiyonu, başka bir hastalık belirtisi olmasa da gençlere oran-la daha yüksektir. Genel olarak 14/9 ‘un üzerine çıkan tansiyon değerleri yüksek tansiyonu gösterir. Yüksek tansiyon bir orta yaş ve yaşlılık hastalığıdır. Yüksek tansiyonun sebeplerinden bir çoğu bugün bilinmekte, dolayısıyla tedavi edilebilmektedir. Tansiyonu normal seviyeye indirmek için aşağıdaki bitkisel formüllere başvurulabilir

Bitkisel Tedavisi:

* Kaynamakta olan 200 cc. suya 10 gr. ökse otu konur, beş dakika demlenmeye bırakılır. Soğuyunca balla tatlandırılır, yemeklerden önce veya sonra birer bardak içilir.

* Kaynamakta olan bir bardak suya, bir tutam karabaş otu konur, beş dakika demlenir. Soğuyunca balla tatlandırılarak, günde üç defa birer çay bardağı içilir.

* Kaynamakta olan bir bardak suya bir tutam oğul otu konur, bir dakika demlenir. Soğuyunca balla tatlandırılarak günde üç defa birer çay bardağı içilir.

* Çiğnenerek sarımsak yenir. Sarımsak ezilir, balla birlikte yenir. Sarımsak alıç sirkesine konur, içilir. Bir miktar sarımsak havanda ezilerek bir  bardağa konur, üzerine kaynar su ilave edilir. Bir gece bekletilir, suyu içilir.
* 20 adet limonun suyu çıkarılır, üzerine kabuklarıyla birlikte 5 adet  limon dilimlenir. Ayrıca soyulup dişlerine ayrılmış, beş baş sarımsak ilave edilir, sonra da lapa haline gelinceye kadar bilenderde karıştırılarak buzdolabına konur. Yemeklerden  önce 1 – 2 kaşık yenir.

Hastanın ayrıca kalp 1 şikayeti varsa:

* Beş baş sarımsak soyulur, dilimlere ayrılır. Suyu çıkarılan 20 adet limonun içine konur. Karışıma ayrıca – robotta suyu çıkarılmış altı demet maydanoz suyu ile beş adet aspirin ilave edilir. 20 gün buzdolabında bekletilir, yemeklerden önce bir – iki kaşık içilir.

* Her gün sabah ve akşam, birer bardak greyfurt suyu içilir.

* Kaynamakta olan iki bardak suya 10 gr. çilek kökü konur, beş dakika daha kaynatılır. Günde 3 defa birer çay bardağı içilir.

* Bir kavanozun üçte birine biberiye konur, üzeri sirke ile doldurulur. Karışım üç hafta bekletildikten sonra, günde 2 -3 fincan içilir.

* Sabah – akşam aç karna birer fincan alıç sirkesi. içilir. Sabah – akşam birer tatlı veya yemek kaşığı kestane balı yenir. Her gün birkaç avuç hünnap meyvesi yenir.

* Kaynamakta olan bir bardak suya, 10 gr. kestane ağacı filizi konur. iki dakika demlenmeye bırakıldıktan sonra, balla tatlandırılarak günde üç defa birer çay bardağı içilir.

* Kaynamakta olan bir bardak suya, 10 gr. zeytin yaprağı konur. Beş dakika daha kısık ateşte kaynatıldıktan sonra, balla tatlandırılarak günde üç çay bardağı içilir.

* Kaynamakta olan bir bardak suya 5 – 6 adet hünnap meyvesi konur. Beş dakika kaynatıldıktan sonra, günde üç defa birer bardak içilir.

* Hacamat metoduyla kan aldırılır

Etiketler: ,

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir