Yumurtanın Sağlığa Faydaları ve Zararları

Yumurtanın Sağlığa Faydaları ve Zararları

Yumurtanın Sağlığa Faydaları ve Zararları

Yumurtanın Sağlığa Faydaları ve Zararları

Yumurta anne sütünden sonra besleyici değeri en fazla olan besindir. Yapılan araştırmalar yumurta proteinin insan vücudu tarafından yüzde yüz kullanıldığını yani yumurta proteinin biyo yararlığının maksimum düzeyde olduğunu ortaya çıkarmıştır. Bu durum yumurtanın örnek protein olarak kabul edilmesine neden olmuştur. Yumurtanın bu proteinin kalite değeri nedeniyle özellikle büyüme çağında, gelişim sorunları olan çocuklarda ve anemi hastalarının beslenmesinde yumurta bulunmalıdır.

Yumurta aynı zamanda A, E, D ve B vitaminleri açısından çok zengin ve demir ve magnezyum gibi minareller’dende çok zengin bir besindir. Bu durum yumurtanın özellikle kemik gelişimde, beyinsel fonksiyonların kullanılmasında görme fonksiyonlarında, bağışıklık sisteminin güçlendirilmesinde de çok önemli rol almasına neden olmaktadır. Alerjik bir problem olmadığı ve kişinin kan değerinde kolesteroliyle ilgili bir sorunu, damar tıkanıklığı ile ilgili bir problemi olmadığı sürece yumurtanın günlük bir tane tüketilmesi önerilir. Diğer durumlarda ise doktorunuz veya besin uzmanınızla danışarak tüketmelisiniz.

Yumurtanın Zararları

Yumurta sağlık ve hijyen kuralına göre bekletilmemiş ve bu ortamdan satın alınmış ise sağlık açısından risk oluşturabilecek bir durumdur. Özellikle uzun süre bekletilen yumurtaların dışında bulunan zararlı mikro organizmaların yumurtanın içine kadar girip  üreme riski çok fazladır. Dolayısıyla yumurta satın alındıktan sonra eğer kabuğunda bir pislik varsa çok iyi yıkanarak sonra tüketilmelidir. Yıkandıktan sonra yumurta hazırlanmayacak sa bile tutulan eller çok hijyenik bir şekilde yıkanmalıdır. Yumurtanın hijyenik koşullarda hazırlandığını var sayarsak diğer bir tehlikeli nokta yağ içeriği açısından olabilir.

Bu yağların 3’de biri doğmuş yağlardır. Geri kalanının %10’u doymamış diğer geri kalan yağlar ise tekli doymamış yağ asitleri denilir. Yumurta senelerdir yumurta kolesterol hastalarına hiç önerilmeyen bir besin olmasına rağmen içerisinde’ki kolesterol dan ziyade sadece 3’de bir doymuş yağ oranı ile kolesterol hastalığına ciddi bir risk oluşturabilmektedir. Ancak bu risk’de kırmızı etin oluşturduğu risk’den çok daha düşüktür. Kolesterol riski ve damar tıkanıklığı olan bireylerde yumurta haftada 3 kere kadar tüketimine izin vardır. Diğer bireylerde ise her gün bir yumurta tüketiminin hiç bir sakınca olmamasını yapılan araştırmalarda ortaya çıktığını görmüş bulunmaktayız.

Etiketler: , ,

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir