Günlük hayatta karşılaşılan heycanlı durumlarda bireyin verdiği doğal bir tepkidir. Adrenalin üretimi ve bununda sempatik sistemi uyarmasıyla vücut ısısı artar ve yüzde kızarıklığa neden olur. Sıradan ve basit olaylarla da yüz kızarıklığı ortaya çıkar. Kişinin yaşam kalitesini etkiler ve rahatsızlık haline gelebilir.

Yüz Kızarması Nedenleri

Psikolojik kaynaklı yüz kızarması; tamamen psikolojiktir. Anlamsız yüz kızarması korkusu ya da sosyal fobi olan eleştirilme korkusudur.

Menepoz; en yaygın nedenlerinden biri olarak gösterilmektedir. Menepoz daha çok ani sıcak basmalarında, kalp ritminin artmasına ve yüz kızarıklığına neden olabilmektedir.
Rosacea; kronik cilt sorunudur. Yüzde kızarıklık ve minik, içi sıvı dolu şişliklere yol açar.
Diğer yüz kızarması nedenleri; sıcak ve baharatlı yiyecekler, karsinoid sendromu, yüksek ateş, alkol kullanımı, diyabet ve kolesterolü tedavi eden ilaçlar, ortam sıcaklığındaki değişiklik.

Yüz Kızarması Tedavisi

1.Psikoterapi: Korkular için en yaygın olan tedavi yöntemidir. Bilişsel davranış, yardımcı olmayan ve gerçekdışı düşünmenin negatifliğe yol açtığı fikrini esas alan bir yöntemdir ve amacı bunu kırmaktır.

2.İlaç tedavisi: Sosyal bir fobi haline gelen korku ve kaygı hissinin kaybolması için aptidepresan ilaç tedavisi uygulanır ve antidepresanlar yüz kızarması tedavisinde fayda sağlayacaktır.

3.Cildi korumak: Yüz kızarmasına rosacea sebep oluyorsa, güneş ışığına maruz kalma ve baharatlı gıdalardan kaçınmak gerekir.

4.Hormon tedavisi: Menepozun tetiklediği yüz kızarması için hormon replasman tedavisi tercih edilir.

5.Endoskopik torasik sempatektomi: Şiddetli yüz kızarması sonucunda ameliyat düşünülebilir.