Zerdeçalın Faydaları? Zerde Çal Nedir?

Zerdeçalın Faydaları? Zerde Çal Nedir?

 

Zerdecal nedir?

zerdecal müthiş bir şifa kaynağıdır. Çünkü zerdeçal son zamanlarda alzheimere karşı korunmak için ve aynı zamanda kansere karşı korunmak için çok etkilidir. Zerdeçalın bir tuhaf giderici özelliği var özellikle romatizması olanlar, yangısal hastalıkları olanlar, karaciğer hastalığı geçirmiş olanlar, alkol tüketip yağlı karaciğeri olanlar ve o kadar yakınmaya karşı iyiki zerdeçal bunun için birebir. zerdeçalın içerisinde kürkümil adı verilen bir şifalı madde var. Kürküminin bilimsel olarak kansere karşı koruyucu olduğu saptandı. Zerdesal destekleri kanser tedavisinde kemoterapiye yardımcı olarakta verilebiliyor. Onun dışında zerdeçalın sindirim sisteminede faydası var. Safra taşı olanlar safrasında çamurluk olanlar çok gazı ve safra kesesinde tembelliği olanlar için iyi ve en önemlisi zerdeçal  alzheimere karşı koruyucu nerden çıkmış bu bilgi hindistanda uzak doğuda bakıyorlar insanların alzheimere hastalığı oldukça düşük inceledikleri zaman onların çok körü tükettiklerini ve körenin temel maddesi zerdeçal olduğunu buluyorlar. Yapılan araştırmalarda erken bunalma ve alzheimere karşı korunmak için sadece kansere karşı değil, sadece karaciğer ve safrayı korumak için değil  alzheimere ve erken bunalmaya karşı etkili bulunmuştur. Aynı zamanda kalın bağırsaklarında kolik olanlar ve bu koliklerin kanserleşmemesi içinde faydalıdır. Yüksek koruyucu etkisinin olduğu yapılan çalışmalarla desteklenmiş durumda. Bunu en büyük etkisi içerisinde bulunan etken madde olan kurkumilin varlığıdır.

Zerdeçal hangi yemeklerde kullanılır?

zerdecal nedir

Oryantal safran, turmerik, hintsafranı, zerdeçöp olarak da bilinen zerdeçal aynı safran gibi kullanıldığı yemeklere sarı bir renk verir. Safrandan çok daha ucuz olan zerdeçal safran kullanılan yemeklerin tümünde safran yerine tercih edilebilir. Safranın aromalı zerdeçalın ise daha sert bir tadı olmasına karşı ikisi de özellikle güveç yemeklerinde tadı arttırıcı baharat olarak kullanılabilir. Zerdeçalı soslu Hint yemekleri (soslu sebze yemeği, yahni, türlü gibi Türk yemeklerinde) ve yine soslu erişte, makarna gibi yemeklerde kullanabilirsiniz.

Zerdeçalı pirinç, makarna ve et yemeklerinde sosun kıvamını ve lezzeti arttırmak, yemeğe sarı renk vermek için tercih edebilirsiniz. Safran kullanılan tatlılarda safran yerine zerdeçal kullanılması zerdeçalın tadının aromasız olması nedeniyle tavsiye edilmemekte. Ayrıca zerdeçalı direk yağ içine atmaktan, ısının tadını acılaştırılacağı için kaçının. En iyi kullanım şekli diğer baharatlarla birlikte yemeğin suyuna katmaktır.

Etiketler: , ,

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir