Zika Virüsü Nedir Nasıl Bulaşır

Zika Virüsü Nedir Nasıl Bulaşır

 

Zika virüsü, ilk olarak Brezilya’ da patlak verip, binlerce kişiyi olumsuz etkiledikten sonra da yirminin üzerinde ülkeye de yayıldı. Zika virüsünü taşıyan sivrisineklerin insanları ısırması ile virüs bulaşmaktadır. Sivrisineklerin daha çok gündüzleri insanları ısırdıkları da verilen bilgiler arasında yer almaktadır. Ayrıca hamile olan bayanlarda daha büyük tehlike oluşturan zika virüsü, daha dünyaya gelmemiş olan bebeklere de ciddi zararlar vermektedir. Bebeklerin beyinlerinin küçülmesine neden olmasının yanı sıra beynin hasar görmesine de sebep olmaktadır. Ayrıca Zika virüsünün bebeklerin ölümüne de neden olduğu bilinmektedir. Küçük kafa olarak adlandırılan Mikrosefali rahatsızlığının yeni doğan bebeklerde görülmesine, Aedes aegytpti cinsine sahip olan sivrisineklerin gebe olan kadınlara bulaştırdığı Zika virüsü neden olmaktadır.

Küçük kafa sorunu ile dünyaya gelen bebeklerin kafaları olması gerekenden yaklaşık olarak 31-32 santim kadar daha küçük oluyor. Zika virüsü, bebeklerin beyin fonksiyonlarını da etkileyerek, beyin gelişimlerinin de yetersiz olmasına neden oluyor. Zika virüsü bebeklerin yaşam sürelerini de kısaltıyor. Brezilya’ da Zika virüsünden dolayı 51 bebek ölmüştür. Zika virüsünün belirtileri arasında, baş ağrısı, ateş, kusma, deride döküntü, gözlerde kızarıklık, eklem ve kaslarda ağrı gibi şikâyetler bulunmaktadır. Zika virüsünün bulaşmasından hemen hemen bir hafta kadar sonra belirtiler görülmeye başlanır. Zika virüsü birkaç gün kadar kanda durabilirken bu süre bazı hastalarda daha da uzun olabiliyor.

Zika virüsünün tedavisi için net bir uygulama ya da aşı bulunmamaktadır. Amerika’lı bilim adamlarının yaptığı açıklamaya göre, zika virüsüne karşı yapılacak olan aşı, yaklaşık olarak on yıl kadar sonra uygulanabilecek. Beş yıl içerisinde aşının geliştirileceğini ise Brezilya’lı bilim adamları belirtmekteler. Ülkemizde yapılan açıklamalara göre ise, zika virüsüne karşı tedavi amaçlı uygulanabilecek olan yöntemlerin, bol sıvı alımı, dinlenme ve ateş düşürücü ilaçların kullanılması şeklindedir. Diğer virüs enfeksiyonlarındaki gibi antibiyotik tedavisinin bir etkisi bulunmamaktadır. Virüsle mücadele etmenin en etkili yolu ise, sivrisineklerin çoğaldığı durgun suların ilaçlanması veya kurutulmasıdır. Ayrıca dışarı çıkarken uzun kollu giysiler tercih etmek, sinek kovucu kremler kullanmak ve mümkün olduğunca sivrisineklerin bulunmayacağı mekanları tercih etmektir. Lavivirüs adı ile bilinen grupta yer alan zika virüsü bir tür RNA virüsüdür.Nijerya’da 1954 yılında ilk kez görülmüştür. Güney Amerika, Pasifik Adaları ve Afrika gibi tropikal bölgeler, zika virüsünün bulunduğu yerlerdir.

Zika virüsünün oldukça büyük bir hızla yayılması nedeniyle birçok ülkede de görülmektedir. Ülkemiz için ciddi bir risk görülmemektedir. Ancak zika virüsünün bulunduğu ülkelere yolculuk yapılmamasında da fayda olduğu şeklinde uyarılar yapılmaktadır. Bilhassa gebe olan bayanların zika virüsünün görüldüğü tropikal bölgelere seyahat etmemeleri gerektiğinin de altını çizmek gerekir. Zika virüsünden ciddi anlamda etkilenen Brezilya, zika virüsüne karşı aşı üretilmesi için gerekli olan fonu ayırarak, araştırmalarını hızlandırdı.

Zika Virüsü Nedir Nasıl Bulaşır Resimleri

 

Etiketler: , ,

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir