Cam Boyama Nedir? Nasıl Yapılır?

Cam Boyama Nedir? Nasıl Yapılır?

Cam Boyama Resim 3

Cam Boyama Resim 3

Cam boyama yaparken özellikle camın üzerinde bulunan imalattan kaynaklanan hafif yağlı bir tabaka vardır. Onu temizlemek için iyice yıkamak gerekir. Boyama yapmak için özel cam boyası olmalıdır. Akrilik boyayla cam boyanırsa kısa bir süre sonra boya dökülmeye başlar. Cam için üretilmiş özel cam boyaları kullanılmalıdır. Cam boyama yapılırken fırça kullanılmaz. Çünkü fırça boyanın camda iz oluşmasına neden olur. Ponpon denilen sünger fırça kullanılır. Boyaya her hangi bir madde eklenmez. Fırça süngerin üzerine bir miktar boya alıp camın üzerine sert vuruşlarla tamponlama şeklinde boyanır. Açık renklerin kapatıcılığı az olduğu için açık renklerde kat sayısı daha fazla yapılır. Beyaz krem gibi renklerde en az 3 veya 4 kat boya kullanmak gerekir. Işığa tutulduğu zaman camın öbür tarafı görülmüyorsa boyama olmuştur. Süngerle boyarken sünger boyada minik minik kabarıklıklar olmasına sebep olur. Bunlar kuruyunca azalır. Fakat boya bittikten sonra kalan kabarıklıklar kapatılır. Cam boyandıktan sonra  kurumasını bekleyiniz.

Cam boyamada kullanılan malzemeler nelerdir?

 1. Özel cam boyası kullanılmalıdır. Çünkü başka boya kullanılırsa sonradan boya dökülmeye başlar.
 2. Cam Boyama Yapılırken Fırça Kullanılmaz. Özel Sünger Fırçalar Kullanılır. Pom Pom Denilen Fırçalar Kullanmaktadır.
 3. Tamponlama Yöntemi İle Obje Boyanmaktadır.
 4. Süslemek İçin Hamur Kullanılır. Model Hamurudur. Hava İle Kurur. Hava İle Kurumasının Sebebi Camı Fırınlamak Zor Olur Ayrıca Bunun Çalışması’da Çok Kolay Olmaktadır.
 5. Vernik Olarak’da Vernik Ve Hamur Kabartma Yaptığımız Zamansa Sprey Vernik Tercih Edilir.

Cam Boyamada Vernik Nasıl Yapılır?

Cam Boyamada Vernikleme Yaparken Dikkat Edilecek Noktalar Yıkanılabilir Bir Ürün İstemediğimize Göre Değişecektir. Yıkanılabilir Bir Ürün İse istiyorsanız. Örneğin Bir Kavanoz Gibi Bir Ürün Kullanacaksanız. Tüm İşlemleri Yaptıktan Sonra Sprey Vernik Kullanılmaktadır. Sprey Verniği Yıkanılabilir Getirebilmek İçin Objenin Yıkanılabilir Olması İçin En az 10 kat atmak gerekmektedir. 10 Kat Atılan Obje Rahatlıkla Elde Yıkana bilmektedir. Bu Objelerin Vernikleme’si yapılırken Aralarda Kurumasını Beklenmesi Beklenir. Kuruması’da İlk Aşamalar’da Bir kaç Katta daha hızlı olur. Ancak dördüncü beşinci kattan sonra daha yavaş olacaktır. O yüzden 4-5 haftada sonra diğer katlarını ikinci gün atmak daha olumlu bir sonuç olmaktadır. Bir diğer nokta’da Sprey vernik’de parlak olanlar daha geç kurur. Mat Olanlar ise daha geç kuru ve aralar’da ise biraz beklememiz gerekmektedir.

Cama Peçete Yapıştırma Nasıl Uygulanır?

Cama peçete yapıştırma tekniğinde Öncelikle Kullanılacak Malzemeler Şunlardır:

 • Fırça
 • İstediğiniz Desenlerde Peçete
 • Tutkal
 • Cam Boya
 • Makas
 • Sünger Fırça (Pon Pon Uçlu)

Öncelikle Peçete 3-4 katlı olmaktadır. Peçeteyi İstediğiniz Desen Haline Getirebilirsiniz. İstediğiniz Desenleri Tek Tek Kestikten Sonra Peçeteyi Katlarına Ayırmamız Gerekmektedir. Sadece En Üstte kalan tek katı yavaşça çıkartılıp kullanılır. Bütün Desenler İçin Aynı Uygulamalar Yapılmaktadır. Sadece en üstteki tek katı kullanacağız. Cam Objenin her zaman dış katmanı kullanılır.Tutkal Bir Kaba Dökülüp Peçetelere Yapıştırılır. Ortadan Başlayıp Yanlara Doğru Yapıştırınız. Böylece Peçetenin Riskini azaltmış olmaktasınız. Seçeceğiniz Tutkalın Markası’da Çok Önemlidir. Eğer Markası Kötü İse Yapışmaz Ve Daha Sağlam Tutmaz.Tüm Peçeteler Yapıştırıldıktan Sonra bir süre kurumaya bırakılmaktadır. Kurumaya bıraktıktan sonra Boyama Aşmasına Geçiniz.

Cam Boyama Resimleri (Top 10)

Cam Boyama Resim 1

Cam Boyama Resim 1

Cam Boyama Resim 2

Cam Boyama Resim 2

Cam Boyama Resim 3

Cam Boyama Resim 3

Cam Boyama Resim 4

Cam Boyama Resim 4

Cam Boyama Resim 5

Cam Boyama Resim 5

Cam Boyama Resim 6

Cam Boyama Resim 6

Cam Boyama Resim 7

Cam Boyama Resim 7

Cam Boyama Resim 8

Cam Boyama Resim 8

Cam Boyama Resim 9

Cam Boyama Resim 9

Cam Boyama Resim 10

Cam Boyama Resim 10

Etiketler: , , , ,

Comments: 5

 1. ayşen elpe Aralık 16, 2015 at 10:09 am Reply

  şekerlikler 3 adet ve tereyağlık şahsımın yaptığı ürünlerdir siz niye kullandınız anlamış değilim açıklama bekliyorum

  • admin Aralık 16, 2015 at 5:43 pm Reply

   Ne Dediğinizi Anlayamadım, Lütfen daha detaylı anlatabilir misiniz?

 2. Merve Mart 1, 2016 at 8:13 pm Reply

  Ben ilk defa Cam boyama yapıyorum her boyama esnasında 1 gün bekledim. dekupaj işlemi ve vernikleme için 21 gün beklemeli miyim? Boyama işleminden sonra fırınlama yapma imkanım yok, teşekkürler şimdiden

 3. Özlem çaplar Aralık 10, 2016 at 10:02 am Reply

  Halkı kity olanı nasıl yaptınız anlatırmısınız lütfen

 4. Zeynep Mart 9, 2017 at 7:44 am Reply

  Özel cam boya ne oluyor markasını veya daha ayrintili açıklarmısınız ben bulamadım da sprey boyayla boyadım çok kötü oldu

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir