Efes Antik Kenti Unesco Dünya Mirası Listesine Girdi

Efes Antik Kenti Unesco Dünya Mirası Listesine GirdiEfes-Antik-Kenti-Dunya-Mirası

İzmir`in Selçuk ilçesi`nde yer alan Efes Antik Kenti Dünya Kültür Mirası Listesi`ne dahil olmak için ilk olarak 1994 yılında müracaat yapmıştı. Unesco tarafından önce elbette ki piyasa yönetim raporu onaylandı ve ardından Almanya da yer alan konseyin hazırladığı  miras listesine girebilmesi adına olumlu olan rapor yayınlandı ve bu şekil de UNESCO Komitesi`nin aldığı kararla Efesartık tescillenmiş oldu.

Unesco Kültür Mirası Kentleri

Efes Antik Kenti, UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesi`ne girdi ve Diyarbakır slinkarı ile Hevsel Bahçelerinin ardından Efes Antik Kenti de Dünya mirası listesiye girmiş oldu. İlk başvuru tarihinden sonra geçen 21 yıllık bekleyişin ardından UNESCO Dünya Kültür Mirasına girmeyi başaran Efes ön plana çıkıyor. Efes Antik Kenti’nin yanısıra Çukuriçihöyük, Ayasuluk Kalesi ve Meryem Ana Evi de dünya kültür mirası listesine girmiş oldu.

Efes Antik Kenti Unesco’ya Girdi

Dünya listesine giren bu gelişmenin ardından Efes Antik kenti daha da önemli hale gelmiştir. Bu sayede Türkiye`nin içinde yer aldığı listedeki varlık sayısı 15 olarak kaydedilmiştir. Son derece önemli bir gelişme olan ve uzun yıllardır beklenen bu durum özellikle de arkeologlar tarafından önem taşımaktadır. Daha bir çok kültür mairasımızın yer aldığı Unesco Dünya Mirasılistesinde Andolu’dan da pek çok eser ve kent yer almaktadır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir