Gebelikte Nasıl Bir Beslenme Sağlanmalıdır

GEBELİKTE NASIL BİR BESLENME SAĞLANMALIDIR?                                                       Gebelikte-Nasıl-Beslenmeli

Hamilelik evresi oldukça zor ve duygu yoğunluğu taşıyan bir dönemdir. Anne adayları bu konuda oldukça hassas yaşarlar bu anlarını. Bu yüzden onları asla incitecek söz söylememeli, onların her an yanlarında olup destek olmayı bilmek gerekir. Bir kadın en çok bu evre döngülerinde eşinin vermiş olduğu desteğe ilgi duyar. Onun için oldukça önemli rol oynayan bu durum dünya’ya getireceği bebeği taşıyarak başlar. İçinde minicik duygu kıpırtısı var. Anlatamadığı, kelimelerin yetersiz kaldığı o duygu senfonisini en derinlerde yaşar. Üzülmek istemez asla. Çünkü bilir ki eğer üzülür ise karnındaki bebekte üzülür. Bu yüzden daha temkinle davranır. Beslenmelerine dikkat eder. Uyku düzenini planlı bir şekilde gerçekleştirir. Bu dönemde ne kadar dinlenirse onun için kardır.

·         Hamile bir kadının beslenmesi nasıl olmalıdır. Bunları sizlere sunarak daha temkinli bir gebelik yaşamanıza öncü olacağız. Yapmanız gerekenler:

·         Beyin gelişimi, kas gelişimi ve kemik ve dişlerin gelişimi için alacağınız gıdalardan bazıları bunlar olmalıdır. Mesela et, yumurta kuru baklagiller sağlıklı bir gebelik için altın değerindedir. Daha sonra besin takviyenizi ayarlayın.

·         Bu dönemde süt ve süt ürünleri oldukça önemlidir. Özellikle kemik gelişimi ve diş gelişimi olgularında protein ve yüksek zenginlikte kalsiyum kaynağını ele alır.

·         Vitaminlerin tam destek depolana bilmesi için sebze ve meyve her porsiyonda mutlaka alınmalıdır. Alacağınız her gıda hem sizi koruyacak hem de bebeğiniz gelişim sürecini sağlıklı bir şekilde tamamlayabilecek.

·         B grubu faktörüne giren folik asit tamamlayıcısı olan içinde yüksek oranda B12 B6 vitaminleri destekleyen tahıl ve ürünleri tüketmeyi unutmayın.

·         Enerjinizi artırmanız için yağ ve şekere tüketimi yaparken dikkat edin. Alın ama aşırısına kaçmayın.

·         Günde en az 8 bardak su tüketin hatta 1,5 litre bile su alımı sizin için çok önemlidir. Karnınızın içinde duran su azalırsa kasılmalar yaşayacak sıkıntılı bir gebelik ile karşılaşacaksınız. Bütün bu mineral, vitamin, kalsiyum, protein ve kalorileri alırken çok fazla tüketmeyin çocuğunuz alacağını alır daha fazlasını alamaz, olan sade doğum sonrası vücudunuzda kalan kilolar olacak, bu durum sizi üzecektir.

·         Dikkatli beslendiğiniz sürece, stres yapmadığınız sürece ve sağlıklı sporlar yaptığınız sürece, mutlu bir gebelik yaşayacak sağlıklı doğumlar yapacaksınız.Hamile bayanlar dikkatli ve özenle beslendikleri sürece asla kötü bir gebelik yaşamazlar.Aksine çok mutlu bir anne adayı olarak doğuma hazırlanırlar.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir