Tork konvertör, otomatik şanzıman kullanan ve otomatik vitese sahip araçlarda kullanılan bir sistem olmaktadır. Düz vites modeline sahip arabalarda vites alçaltmak veya yükseltmek için öncelikle yapılacak işlem debriyaj pedalına basmak ve bu sayede motorun boşa çıkmış olması gerekir. Bu tür bir işlemin sonunda vitesi yol durumuna göre düşürür veya yükseltirsiniz. Otomatik vitesli araçlarda debriyaj sistemi bulunmamaktadır. Bu tip otomatik vites kullanımı uygun görülen araçlarda debriyaj sisteminin yapmış olduğu işlemi tork konvertör yapmaktadır.
Tork konvertörü araçların hareketinde ortaya çıkarmış olduğu tüm fonksiyonalar turan torna elemanları tarafında benimsendiğinden arıza tespitleri ve arızaya müdahale etmeleri seri bir şekilde gerçekleşmektedir. Turan torna bu alanda yaptığı çalışmalar kapsamında otomatik vites araç kullanıcılarının sahip oldukları araçlarını daha bilinçli kullanabilmeleri için teknik destek sağlamaktadır. Tork konvertörü hakkında sağlamış oldukları teknik destek çerçevesinde tork konvertörünün ne olduğunu ne işe yaradığını ve araç üzerindeki fonksiyonunun ne olduğu hakkında anlaşılacak bir şekilde bilgilendirme yaparak bilinçlendirmektedirler. Bu kapsamda verilen bilgilerin başında Tork Konvertörü Şekil Olarak Nasıldır? Tork konvertörü şekil itibari ile tıpkı karşılıklı duran iki pervaneyi anımsatan kapakların oluşturduğu bir görüntü olarak işlevini yerine getirmektedir. Bu kapakların tam ortasında da, bu kapaklardan daha küçük ölçüde başka bir pervane daha yerleştirilmiş olarak, bir şekil ortaya çıkarmaktadır. Bu küçük ölçüde görünen pervane görüntüsüne de Stator adı verilmektedir.
Tork Konvertör Çalışma Parçaları Nelerdir?
Tork Konverter, 4 ana parça birleşimi sayesinde işlevini yerine getirmektedir. Bunlar; 1. Türbin 2. Stator 3. Pompa 4. Şanzıman Sıvısı olmaktadır Tork Konverter İşlevi Bakımından Nasıldır Tork konvertörü işlevi bakımından bir bütün olarak bütün parçaları ayrı görev üstlenmektedir. Karşılıklı duran kapakların içinde şanzıman sıvısı bulunmaktadır. Eğer araç çalışır durumda ise, tork konvertörü içinde bulunan sıvılar şanzıman dişlileri ile bağlantılı durumda çalışan türbine çarpmaktadır. Bunun oluşmasındaki amaç, motor gücünü tork haline dönüştürerek aracın hızını belirleyen şanzıman dişlilerine ulaştırmaktadır. Bu işlemi vitesli bisiklet üzerindeki dişlileri gözünüzün önüne getirerek canlandırabilirsiniz.
Tork konvertörü bu aşamada sadece bisikleti kullananların zincirin durumunu el kontrolü ile değiştirmelerini otomatik şanzıman üzerinde tork konvertörü dönüş hızı ile bu işlemin yerine getirmektedir. Aracın hızını şanzıman üzerindeki değişik dişli akşamların üzerinden tekerleklere aktarmak sureti ile işlevini yerine getirmektedir.
Turan torna tarafından sağlanan teknik bilgi kapsamında daha başka bir çalışma prensibi üzerinde durulacak olursa; düz yolda hareket halindeyken ve aracımız manuel vitesli bir araç ise, kırmızı ışıkta veya herhangi bir noktada durulduğunda motoru boşa almak için vitesi kullandıktan sonra frene basılmasına gerek kalmamaktadır. Fakat unutulmaması gereken en önemli hususlardan olan, aynı düz zemin üzerinde özellik olarak otomatik vites kullana araçlar için geçerli değildir. Düz yolda dahi olsa, frene az bir basınçla da olsa basılı tutularak durulması gerekmektedir. Bu şekilde uygulamazsanız motor çalışmayı keserek ve arabanın stop etmesine sebep olacaktır. Çünkü tork konvertörü motordan gelen hareketi şanzımana iletmeye çalışacağından ve otomatik vites kullana araç çalışma prensipleri açısından frene basmadığınız süre içinde tork konvertörünün güç iletiminde değişiklik olmayacağı için zorlanacak ve motorun durmasına sebep olacaktır.
Tork konvertörü motor ile şanzıman arasında bir güç aktarma organı olarak görevini sürdürürken uyulması gereken kurallara uyulduğu sürece aracılığına devam edecektir.