Hitler Ve Soykırım

ADOLF HİTLER VE SOYKIRIM

ADOLF HİTLER KİMDİR? 1889 yılının 20 Nisan’ında, Avusturya’nın Braunneau am İnn şehrinde Alois ve Klara Hitlerin dördüncü çocukları olarak Adolf Hitler doğdu. Babası memur, annesi ev hanımıdır. Çocukluğunun büyük bir bölümü Yukarı Avusturya’nın yönetim merkezi olan Linz yakınlarında geçmiştir. Adolf Hitler, eğitim hayatında başarısız ve tembel bir öğrenciydi. 1905 yılında ortaöğrenimini tamamlayamadan okuldan ayrılmıştır. Sonraki iki yılında ise Linz’ de çalışmadan vakit geçirmiştir. 1903’de babası ölmüş ve 5 sene ardından annesi de ölünce, Viyana’ya gitmiştir ve bir süre orada yaşamıştır. Çocukluğundan itibaren hep sanatçı olmayı isteyen Hitler iki kez Güzel Sanatlar Akademisi’nin sınavlarına girmiş fakat başarılı olamamıştır. Ardından geçimini sağlamak için posta kartları ve reklam afişleri çizmiştir. İnsanlarla zor ilişki kurmakta, Alman olmayanlarla ve özellikle Yahudilere karşı nefret besleme, düş dünyasında yaşama gibi sonraki yıllarda yaşamını belirleyecek kişisel özellikleri bu yıllarda gelişmiştir.

FİKRİYATIN’DAKİ GELİŞMELER 19013’de Münih’e gitmiş, ertesi yıl askerilik için Avusturya’ya çağrılmış fakat uygun bulunmaması sebebi ile askere alınmamıştır. Bunca boş geçen yılın ardından patlak veren 1. Dünya savaşı ile gönüllü olarak 16. Bavyera Yedek Piyade Alayı’na katıldı. Savaş boyunca ön saflarda çarpıştı hatta yaralandı ve bu gösterdiği kahramanlık nedeni ile Demir Haç Nişanı aldı. Bu olay onun fikir dünyasında iyice olgunlaşmaya yitti ve ilk kıvılcım olmuştu. Bu savaşta elde ettiği deneyim ile otoriter ve eşitsizliğe dayalı bir düzene, savaşın olumlu etkilerine olan inancı artmış oldu.

SİYASETE ATILIŞI Yaralandıktan sonra hastane de olan Hitler bu sıralarda siyasete atılması için bir fırsat doğdu. Savaş sonrası ordu Adolf’a siyasal etkinlikleri izleyip rapor etmek ile görev verdi. Eylül 1919 da yeni kurulmuş olan Alman İşçi Partisi’ne girdi. Ertesi yılda partine kendini göstererek partinin propaganda sorumlusu oldu. Ve patiye bağlanan Hitler ordudaki görevinden ayrıldı. Aynı yıl partinin adı da Nasyonal Sosyalist Alman İşçi Partisi ( Nazi Partisi) olarak değişti. Adolf Hitler propaganda yöntemleri ve saldırgan tutumu parti içinde tartışmaya yol açsa da partinin güçlenmesinde büyük önemi vardı. Ve bunlar sonucunda 1921 Temmuzunda parti yönetimi tarafından sınırsız yetki ile parti başkanlığına getirildi. Göreve başlaması ile propaganda düzeyini arttırdı. İleriki zamanda ise hayallerini gerçekleştirmesi için en önemli destek geldi. Bir süre sonra General Erich Ludendorff ile tanışıp desteğini aldı. Bu destek ile birlikte Mussolini’ nin yaptığı gibi bir devrim planını yürürlüğe koymak için Münich deki bir birahane de aşırı sağcılar ile ve yandaşları ile buluştu. Tarihe “Birahane Darbesi” olarak bilinen darbe tasarısı burada oluştu. Ardındaki gün başlattığı yürüyüş polis tarafından dağıtıldı ve arkadaşları ile birlikte tutuklandı. 9 ay hapiste yattı bu süre zarfında ise “Kavgam” kitabının birici cildini yazdı.

KAVGAM KİTABI VE DÜŞÜNCE YAPISI Bu kitapta ırklar arasında eşitsizliğin doğal düzen olduğunu belirtiyor ve insanlık öncüsü olarak nitelendirdiği “Ari Irkı” övüyordu. Ona göre insanlığın ana birimi halktı ve en büyük halk ise Alman halkıydı. Bunun için yeni yaşam alanları bulunması gerektiğinden bahsediyordu. Serbest kalmasından sonra ilk olarak dağılmaya başlayan partiyi örgütlemek oldu. Ardından ivme kazanmak ve adını duyurmak için Alman Ulusal Halk Partisi ile ittifak kurup büyük olan bu partinin basın yayın organlarından faydalandı. Bu şekilde işçi kesimin ilgisini çeken Hitler’in Nazi Partisi 1930 da seçimlerde 6 milyon oy alarak ülkenin ikinci partisi konumuna geldi.

İKTİDAR YILLARI VE İKİNCİ DÜNYA SAVAŞI Almanya da 1933-1945 arasında totaliter bir polis devleti kuruldu. Bu dönemde her yere etki eden Hitler gençlerin Nazi geleneği ile büyümesi için Hitler Gençliği adı altında bir örgüt kurdurdu. Benimsediği yaşam alanı politikası ile ilk önce Planya’ya saldırdı. İlk başta bu saldırgan politikaya Avrupa göz yumdu. Daha sonra işgallerin devamı gelince 2. Dünya savaşı çıkmış oldu. Avrupa’nın büyük bir kısmını ve Asya da işgaller gerçekleştirdi.

HİTLER’İN YAPTIĞI SOYKIRIMLAR Bunun ile birlikte Yahudileri, Marksistlere den sonra nefret besliyordu Hitler. Bu yüzden büyük bir Yahudi temizliğine girişti. Bu soykırım denecek düzeyde gerçekleşti. Yahudileri toplu şekilde gaz odalarında ya öldürtüyor ya da sapkın bilim adamları ile üzerlerinde deneyler deniyordu. Fakat sevgilisi olduğu söylenen kişinin de Yahudi olması garip bir durum. Ari Irk amacı ile yaptığı soykırımlar ile faşist bir diktatördü. Yahudiler ile birçok noktada hayatı kesişmektedir. Bu kesişimler ihanet olarak gören Hitler bunun sebepleri ise; annesi hasta iken kurtaramayan doktorlar Yahudi olduğu söylenmekte ve onları sorumlu tutmaktadır, Yahudilerin ekonomiye zararlı olduğunu söylemekte hatta onlar yüzünden savaşı kaybettiğini düşünmektedir. Bunun sebebi ise silaha en ihtiyaç olan savaş döneminde, dönemin silah fabrikaları Yahudilere aittir. Ve Yahudiler savaş zamanı grev yapmış sonucunda silah sevkiyatları aksamıştır.

Bunun dışından Yahudilerin aşağılık olduğunu düşünmekte ve onları parazit olarak görmektedir. Farelere benzer olduklarını düşünmekte ve ülkeye zararlı olan kemiriciler olduğunu söylemektedir. Tüm bunlara dayanarak soykırımı gerçekleştirmiştir. Dünya tarihinde birçok soykırım vardır ve hala gerçekleşen soykırımlar vardır. Bunlarda biri de Hitler tarafından gerçekleştirilmiştir. Tabi ki bu olayın bir Siyonizm oyunu olduğunu düşünenlerde vardır. Bunun sebebi ise olaylardan 3 sene sonra 1948 de İsrail devletinin kurulmasıdır. Adolf Hitler tarafından Holokost adı verilen Nazi soykırımı gerçekleşmiş ve sistemli olarak 6 milyon Yahudi öldürtmüştür. Bunun ile birlikte Nazi rejiminin soykırım şeklinde öldürdüğü insan sayısı 11 milyonu bulmaktadır. Holokost öncesi Avrupa da dokuz milyon civarı Yahudi vardır. Bunun üçte ikisi bu şekilde ortadan kaldırılmıştır. Nazi rejiminin etkisinde kırk bin üzerinde tesis insanları hapsetmek, toplamak, öldürmek ve üzerinde deneyler yapmak için kullanılmıştır. Bu gibi soykırımlara imzasını atan Hitler milyonların kanını akıtmıştır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir