Tarihin Akışını Değiştirenler

Tarihin Akışını Değiştirenler

Etiketler:Tarihin Akışını Değiştirenler, Tarih Akışında Değişenler, Tarih Akışı, Tarihte Değişenleri, Tarihte Büyük Değişikler, Tarihin Büyük Değişiklikleri

Kimileriantik çağda, kimileri orta çağda, kimileri yakın geçmişte yaşadılar. İnsanlarda korku ve nefret bırakanlardan, saygı duyulan, sevilen hatta örnek alınmaya çalışılan, tarihin en önemli liderleri, yazımızda ilk akla gelenleritarihin akışını değiştirenler olarak anlatacağız.

Unutulmayan İsimler

Tarihin unutamadığı komutan, askeri dehasından asırlar geçmesine rağmen hala övgüyle bahsedilen bir komutan; Büyük İskender. M.Ö. 300’lü yıllarda genç yaşta tahta çıkan, sert tavırları ve acımasız kararlarıyla anılan bu lider ülkesini başarıdan başarıya taşımış zamanının en büyük devlet adamlarından biridir.

Atilla: Kimine göre emsalsiz bir kahraman, kimine göre bir barbar; ancak ne olursa olsun tarihin unutulmaz sayfalarından biri. Bazı Avrupa ülkeleri Atilla için Tanrının Kırbacı lakabını kullanmaktadır. Hükümdarlığı boyunca Batı Roma İmparatorluğuna yaptığı seferlerle anılır.

Tarih-akışı

Tarihte Yaşananlar

Cengizhan:1200’lü yılların başlarında yaşayan Moğol imparatoru, Asya ve Avrupa’nın kaderiyle oynayan hükümdar. Sayılabilecek birçok şey olmasına rağmen akıllardan silinmeyecek bir ayrıntıya değinmek istiyorum. Cengiz Han tarihin ilk küresel soğutmacısı  olarak bilinir. Sebebi ise ordusu o kadar çok insanı öldürüp, o kadar çok alanı ıssız bırakmıştır ki, ordusunun geçtiği birçok yerde insan yaşamı sonlanıp doğal hayat hız kazanmıştır. Bilim adamları bu durumun atmosfere ve doğaya olan katkısından bahsederler.

Fatih Sultan Mehmet: 20 yaşındayken koskoca bir hanedanlığa sultan olan bununla da yetinmeyerek İstanbul’u fethederek Doğu Roma İmparatorluğuna son veren Osmanlı Padişahı. Yüksek askeri dehasını ve akıl almaz idari gücünü bütün dünyaya kanıtlayan ender liderlerden.

Kanuni Sultan Süleyman: Kurallara, kaidelere ve töreye sıkı sıkıya bağlı, halkını ve ailesini koruyup gözeten başarılı devlet adamı. Aynı zamanda Muhibbi adı ile yazdığı şiirler bulunmaktadır. Zamanında Osmanlı hakimiyeti zirve noktasına ulaştı.

Tarihin-akışı

Tarih Geçmişi


Ve Yakın Tarih

Mustafa Kemal Atatürk: Türkiye Cumhuriyetinin ilk reisi cumhuru. Yüksek askeri zekaya sahip başarılı devlet adamı. Üzerinde yaşadığımız ülkenin temellerini atan, devrimlerin ve inkılapların yapılmasını ve tatbik edilmesini sağlayan, tüm dünyanın tanıdığı ve saygı duyduğu Büyük Türk.

Burada adı geçmesi gereken birçok lider ve devlet adamı daha var ancak biz ilk akla gelenlerden bahsetmeye çalıştık. Bu insanlar yaptıkları işler ile insanlık tarihinin gidişatını ve kaderini değiştirdiler.

Etiketler: , , , , ,

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir