Ukrayna

Ukrayna

Ukrayna dünya çapında yapılan değerlendirmelerde en çok alkol tüketilen doğu Avrupa’nın ortasında kalan bir bölge olmaktadır. Kuzeyinde Beyaz Rusya güney kesimini ve güney batı kesimini Macaristan, Romanya ve Moldovya, doğusunda Rusya yer almaktadır. Batı kesimini ise Polonya ve Slovakya kaplamaktadır. Deniz ile ağlantısı olarak güney kıyısından Karadeniz ve Azov denizi ile bağlantısı vardır. yüz ölçümü bakımından 603.7 kilometre karedir. yer şekilleri olarak değerlendirildiğinde düz bir yapıya sahip olan Ukrayna yüzde doksan beş kesimi ovalar geri kalan yüzde beşlik kesimi ise dağlık alandır. Dağlık alanın az olmasına rağmen Kaptar dağları 2061 metre ile yükselti oluşturmaktadır. 2201 kilometre uzunluğu ile Dnipro nehri en uzun akarsuyu olarak bilinmektedir. Madeni kaynaklar bakımından Ukrayna demir, kömür, doğalgaz, petrol, değerli taş ve tuz bakımından zengin rezervlere sahiptir. Ukrayna porselen sanayi, seramik endüstri ve işlenmemiş metal sanayisi bakımından gelişmiş durumdadır.

Dünya’nın en değerli toprakları olarak bilinen siyah topraklar 1/4’ü Ukrayna sınırları içerisinde bulunmaktadır. 30 bin çeşit bitkiye sahip olan Ukrayna bitki örtüsü ve hayvancılık alanında da zengin bir yapıya sahiptir. Ukrayna yönetim biçimi olarak ve bölgelere ayrımı incelendiğinde Cumhuriyet rejiminin geçerli olduğu ve başkentinin Kiev olduğu görülmektedir. en büyük şehirlerinin başında Kiev, Khanrkov, Donetsk, Odessa, Lviv gibi önemli şehirler gelmektedir. nüfus bakımından 50 milyon ile 55 milyon arasında olan nüfusunun h’i kent 2’si kırsal kesimde yaşamaktadır. Ukrayna devlet yönetimi açısından anayasal kurallar çerçevesinde bağımsız, sosyal nitelikli hukuk devleti yapısını korumaktadır. Üniter devlet yapısı değiştirilmeyen anayasal kurallar ile netleştirilmiştir.

Tek tip vatandaşlık sistemi mevcuttur. resmi dili Ukraynacadır. Para birimi Grivna olarak işlem görmektedir. Ekonomik gelişmesi bakımından başta endüstriyel yapısı gemi sanayisi ve tarım aletleri yapımı konusunda ileri düzeyde olduğu görülmektedir. Ukrayna alkol tüketimi konusunda 15 yaşın üzerindeki yaşamını sürdüren kişiler bakımından incelendiğinde bir kişinin yıllık alkol tüketimi 15,6 litre olduğu görülmektedir. Ukrayna dünya çapında değerlendirme yapıldığında üniversite mezunu kişi sayısı bakımından 4. sırada yer alarak yükseköğretim seviyesini bitirmiş olan Ukrayna vatandaşı oranı Avrupa ortalaması ile kıyaslandığında en yüksek seviyeyi oluşturmaktadır. Ukrayna batısında yer alan Karpatlar bölgesinde bulunan Rahov kasabası Avrupa’nın coğrafi açıdan merkezi olduğu kabul edilmektedir.

Ukrayna 1934 yılında Paris’te yapılan yarışmada Ukraynaca dilinin İtalyanca dilinden sonra en melodik olanı ikici derecede belirlenirken en güzel üçüncü dili olarak da Fransızca ve Farsçadan sonra geldiği görülmektedir. Ukrayna resmi dili olan Ukraynaca dilinde sözcük yapılarının çoğunda başlangıç olarak p harfi kullanıldığı görülmektedir. ayrıca Ukrayna alfabesi içeriğinde en fazla kullanılan harf o olurken bunun yanında Ukraynacada en az kullanılan harf bakımından f ve r harflerinin olduğu görülmektedir. efsanevi Summertime şarkısını seslendiren George Gershwin esinlenme noktası olarak Oy Hodit Son Colo Vicon adlı Ukrayna’nın halk şarkısından etkilenerek bestelendiği görülmektedir. Ukrayna Kiev’de bulunan Arsenalnaya metro istasyonu ile dünyada bulunan en derin metro istasyonuna sahiptir. bu istasyon 1960 yılında inşa edilmiştir. derinlik bakımından 105 metre olan yeraltı treni Metro istasyonunun alt kasımlarında özel sığınaklar olduğu öne sürülmektedir.

Ukrayna dünya bakımından manganez yataklarının en yoğun bir şekilde çıkarılmış olduğu bölgeler arasında yer almaktadır. Ukrayna bu konuda sadece bilinen manganez yatakları olarak elde edilen rezerv 2.3 milyar ton ölçüsünde çıkarılarak dünya çapında manganez çıkarılma oranının yüzde on birini elinde tutmaktadır. Ukrayna haritacılık bakımından ilginç bir tespit olan en eski haritası Homo Sapiens yerleşim bölgesi olarak çizilmiş haritasına sahiptir. bu harita ilk ele geçirilmiş olduğu Royno bölgesinde bulunan ve bu belgeye bağlı Mejireçye köyünde saklanmış olduğu tespit edilmektedir. Ukrayna yer şekilleri yüz ölçümü olarak kara parçasını oluşturan topraklarının tamamı Avrupa’da bulunarak en büyük ülke olma özelliğini taşımaktadır.

Ukrayna’dan büyük olan Rusya Türkiye ve Danimarka olmasına rağmen topraklarının tamamı Avrupa’da bulunmadığından Ukraynanın belirgin özelliğini etkilememektedir. Ukrayna müzik aletleri bakımından göze çarpan Trembita dünyanın en uzun müzik aleti olma özelliğini taşıyarak Ukrayna’nın dünya çapında tanınmasını sağlamaktadır. Ukrayna toprakları bakımından kara toprak bereketine sahip olma özelliği ile kinci dünya savaşında Nazi Almanya’sına ait askerlilerin dikkatini çekmeyi başararak savaş sırasında Nazi askerleri Ukrayna’nın bu bereketli topraklarından tren vagonlarını doldurarak ülkelerine götürmüşlerdir. buradan da anlaşılacağı gibi dünya çapında bereketli toprakları sıralamasında Ukrayna dikkat çekici bir şekilde ilk sırada yer almaktadır.

Ukrayna anayasası dünyada bir ilki oluşturarak anayasalar sıralamasında Ukrayna’nın ünlü kazak lideri Filip Orlic tarafından yazıldığı anlaşılmaktadır. Filip Orlic Ukrayna’da Zaparoje birlik lideri olarak seçildiğinde 5 Nisan 1710 tarihinde anayasa oluşturması sırasında Zaporoje birlikleri halk ve özgürlükler anayasası olarak bu oluşumu ortaya çıkartmış ve o tarihte ilan ederek dünyanın ilk anayasa kategorisine girecek resmi belgeyi oluşturmuştur. Günümüzde Ukrayna başkanlık sistemi ile ve tek yasal otorite ile Ukrayna parlamentosunun desteğini alarak yönetimini oluşturmaktadır. Ukrayna turistik geziler açısından para birimi Kullanımı olarak Dolar ve Euro yanında uluslararası kredi kartı kullanımı yaygınlaşarak turizm konusunda ilerlemeye devam etmektedir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir