Veda Hütbesi Nedir?

Veda Hütbesi Nedir?

Veda Hütbesi Nedir,

Veda Hütbesi Nedir,

Mekke fethedildikten sonra. Hz. Muhammed (s.a.v.) ve Müslümanlar Medine’ye döndüler. Aradan yaklaşık 2 yıl geçmişti. HZ. Muhammed (s.a.v.) hac ibadeti için hazırlıklara başladı. Çevresindeki ini haber verdi. Hep birlikte Mekke’ye doğru yola çıktılar. Yolda katılan seferle birlikte Mekke’de yaklaşık yüz bin civarında Müslüman toplandı. Müslümanlar Peygamber Efendimizi örnek alarak Kabe’yi tavaf ettiler. Arafat’ta vakte yalptıar. Onun gösterdiği yüz bini şekilde hac ibadetini yerine getirdiler. Hz. Muhammed (s.a.v.) bu hac sırasında Arafat’ta, aşkın Müslümana hitaben bir konuşma yaptı. İslam tarihinde bu konuşma Veda Hütbesl olarak adlandırılır.

Veda Hütbesi:

Ey insanlar! Sözümü iyi dinleyiniz! Bilmiyorum, belki bu seneden sonra sizinle ebedi olarak bir daha birleşemeyeceğim.

İnsanlar! Bu günleriniz nasıl mukaddes bir gün ise bu aylarınız nasıl mukaddes bir ay ise bu şehriniz (Mekke) nasıl mübarek bir şehir ise çatılarına, mallarına, namuslarına da öyle mukaddestir, her türlü saldırıdan korunmuştur.

Ashabı! Yarın Rabb’inize kavuşacaksınız. ve bugünkü her hal ve hareketinizden muhakkak sorulacaksınız. Sakın benden sonra eski yanlışlıklara dönüp de birbirinizin boynunu vurmayın! Bu vasiyetimi burada bulunanlar bulunmayanlara bildirsin! Olabilir ki bildirilen kimse, burada bulunup da iş itenden daha iyi anlayarak korumuş olur.

Ashabım! Kimin yanında bir emanet varsa onu sahibine versin!

Cahiliye Devrinde güdülen kan davaları da kaldırılmıştır.

İnsanlar! Kadınların haklarını gözetmenizi ve bu hususta Allah’tan korkmanızı tavsiye ederim.

Müminler! Sözümü iyi dinleyiniz ve iyi belleyiniz! Müslüman Müslümanın kardeşidir, böylece bütün Müslümanlar kardeştir. Din kardeşinize ait olan herhangi bir hakka tecavüz, başkasına helal değildir. Meğer ki gönül hoşluğu ile kendisine verilmiş olsun.

Ey insanlar, aşırı olmaktan, ifrattan sakının. Evvelkilerin mahvolmaları na sebep, dinde aşırı olmalarıdır.

Herkes kendi işlediği suçtan sorumludur. İnsanlar! Rabb’iniz birdir. Babanız da birdir, hepiniz Adem’in çocuklarısınız. Adem ise toprak-tandır. Arap’ın Arap olmayana üstünlüğü yoktur. üstünlük ancak takvada, Allah’tan sakınmada’dır.

Ey halk, size öyle bir şey bırakıyorum ki, ona sımsıkı sarıldıkça yanlış yola sapmazsınız. O da Allah’ın Kitabı’dır ve Resulünün sünnetidir.’

Etiketler: , , , ,

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir