Ahır Gübresi Ve Yanmış (Çürütülmüş) Ahır Gübresinin Kullanılması

Ahır Gübresi Ve Yanmış (Çürütülmüş) Ahır Gübresinin Kullanılması

Ahır Gübresi Ve Yanmış (Çürütülmüş) Ahır Gübresinin Kullanılması

Ahır hayvanlarının yataklıklarından ve dışkılarından elde edilen gübreye ahır gübresi denilir. Bu gübreler özellikle verimsiz ya da çok ürün alınmak istenen toprakların verimini arttırmak için kullanılırlar. Özellikle çorak ve besin değeri düşük olan toprakların, mahsulün iyi şekilde yetişmesin elverişli hale getirilme işlemine çürütme işlemi denir.
Ahır gübresi içeriğinde ki maddeler nedeni ile ahırdan çıkartıldığı anda uygulama için hazır olmaz. Bitkiler için faydalı olan ahır gübrelerinin yanmış yani olgunlaşmış olması şarttır. Bu şekilde gübrede bulunan azot ve karbon oranının düşürülmesi gerekmektedir.
Ahır gübresinin yanma işlemi için, ahırda bekletilen gübre ahırdan çıkartıldıktan sonra sert bir zemin üzerine yayılmalıdır. Bu yığınlar yeterli şekilde nemlendirilmelidir. Ayrıca hava almaması için kapatılmalı ya da kapalı bir yerde muhafaza edilerek bu işlemler yapılmalıdır. Yığınlar bozulmadan bu şekilde saklanmalıdır. Hava alan gübre ısınmaya başlar. Sıcaklık 60 dereceye ulaştığında gübre yığını sıkıştırılarak hava alması önlenerek soğutulma işlemine geçirilir. Bu süreç bir hafta ile 20 gün arasında iklim şartlarına göre değişebilir. Bu işlemden 3 ay sonra gübre tarlada işlem görmeye hazır olacaktır.
Bunun haricinde ahırdan çıkartılan gübrenin sıkıştırılarak ısıtılması ile oluşturulan gübreye ise soğuk ahır gübresi denilmektedir. Oksijensiz şartlarda oluşan yanma neticesinde ancak sıcaklık 30 dereceye kadar çıkabilmektedir. Daha çok fakir gübre çeşitleri bu şekilde yakılmaktadır.
Gübrelerde azot önemlidir. Bu neden ile kaybı önlemek için fosforikasit, sülfirik ve hidroklorik asit eklenerek korunma sağlanabilir. Bu şekilde ahır gübresi daha da zenginleştirilmiş olur. Özellikle gübreye eklenen fosfor bikriler için daha da fayda sağlayacaktır.
Verimsiz topraklara özellikle ilkbahar ve sonbahar aylarında bu gübrelerden konulması gerekir. Bu şekilde tarla yeni yetiştirilecek olan mahsul için hazırlanmış olur. Gübre besin değeri olarak yeni bitkilerin daha güçlü ve etkin şekilde yetişmesini sağlamaktadır. Bu neden ile özellikle ahır gübresinin yakılarak verilmesi etkili bir gübreleme yöntemi olacaktır. Ayrıca zenginleştirilen gübre sayesinde yetişecek ürünler çok daha elverişli ve ideal bir şekilde olgunlaşarak çok daha organik bir tarım yapılmasını sağlamış olacaktır.

Etiketler: , , , ,

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir