Dış Kulak İltihabı Nedir? Belirtileri, Tedavisi

Dış Kulak İltihabı Nedir?

Dış Kulakta İltihap Nedir?

Dış Kulakta İltihap Nedir?

Dış kulak kulak kepçesiyle ortak kulak boşluğu arasında kalan kanal şeklinde bir yapıdır. Ses dalgalarının orta kulağa iletilmesini sağlar. Üzerinde dış ortama karşı kulağı koruyan çeşitli antiseptik özellikleri olan salgıları üreten bezler bulunmaktadır. Dış kulak yolunun üzerine saran deride dış kulak yolunu koruyan bir çok madde salgılanmaktadır. Dış kulağa inflamatuar  hastalıkları, dış kulak enfeksiyonları yada yüzücü kulağı olarak adlandırılmaktadır. Özellikle nemli ortamlarda bulunanlarda yaz aylarında ve kulak karıştırma alışkanlığı olanlarda dış kulak yolu iltihabı daha çok görülmektedir. Dış kulak yolunda kanal darlığı olan, dış kulak yolunda kemik büyümesi olan ve kulak temizleme çubuğunu dış kulak yoluna sokan insanlarda daha sık görülür.

Dış Kulak İltihabı Nasıl Tedavi Edilir?

Dış kulak enfeksiyonu tanısı konulduğunda dış kulak yolu enfeksiyonu derecesine göre tedavi yolları yapılır. Örneğin dış kulak yolu başlangıcında bir enfeksiyon olduğunda sadece kızarıklık ve şişlik var ve kanal kapalı değil hastanın genel durumu rahatsa sadece damla tedavisi yapılır. Dış kulak iltihabı tedavisinde kulak salgısının içinde bulunan maddeleri içeren ilaçlar kullanılmaktadır. Eğer dış kulak yolu enfeksiyonu mantarlara bağlı ise mantar enfeksiyonun oluşturduğu artıklar temizlenir. Dış kulak yoluna çeşitli antiseptik ilaçlar verilir. Eğer bakteri enfeksiyonu ise genellikle tıkanma tedavisi verilir. Bunların içinde eğer hastalık İlerledi ise dış kulak yolu darlığının yanında ciddi iltihaplı salgı kapanma olması dış kulak yolun tamamen kapandığında damla içeri iletilme meye bilir. Ve damla ile ilgili sıkıntılar yaşayabilir.

Dış Kulakta İltihap Olduğu Nasıl Anlaşılır?

Dış kulak yolu iltihabı başladığında ilk olarak başlangıç bulgusu olarak dış kulak yolunun derisi ödem lenir. Dış kulak yolu cildimizdeki diğer deri bölümlerinin afak olarak ödeme karşı çok hassastır. Ve hatta ağrılı sinir uçları vardır. İlk döneminde yani dış kulak iltihabı başladığında Dış kulağın yolunun en dışında bulunan Trabus adı verilen çıkığı vardır. O bölgeye çok sıkı bastırdığında ağrı olabilir. Bu ilk başta iltihabın geldiğini göstermektedir. Daha sonra ilerleyen dönemde tedavi edilmezse dış kulak yolu cildi giderek şişer. ve üzerinde iltihaplar eklenebilir. Dış kulak yolu tamamen tıkanabileceği için işitme kaybı yaşayabilirsiniz. Bunu ile birlikte tedavi edilmezse oradaki o enfeksiyon ilerlerse. Dış kulak yolu ilerlediği zaman ön tarafta tükürük bezi var ve dış kısımdaki cilt bölümü vardır. o bölgede enfeksiyon yayılabilir. ve ciddi afsedasyon olabilir. Bu daha ciddi bir durumdur. Bunların dışında bağışıklık baskılamış insanlarda bağışıklık sistemini etkileyen barışıklar enfeksiyon hastası olan hastalarda hastalık daha ciddi bir duruma gelebilir.

Etiketler: , , ,

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir