E-104 Katkı Maddesi Nedir? Zararları Nelerdir?

E-104 Katkı Maddesi Nedir? Zararları Nelerdir?

E 104 katki maddesi

E 104 katki maddesi

E-104 Katkı maddesi gıda’da renklendirme olarak kullanılan bir madde olup özellikle içeceklerde ve renkli şeker imalatlarında kullanılmaktadır. Dünyada gelişmiş olan ülkelerde kullanım yasak olmakta lakin sadece aromalı içeceklerde yasal olmaktadır.
Üzerinde kullanılan gıda ürününe sarı ve portakal rengi olan turuncu rengi vermeye yarayan bir madde olmakla beraber sentetik bir madde olduğu da söylenmektedir. Lakin her sentetik madde gibi zararlı ve kanserojen içermektedir. Çocuklarda hiperaktiflik diğer yaş grubu insanlarda ise astım, deride döküntü gibi yan etkilere de sebep olmaktadır.

Tüm bunlar bilinirken yine de satışı dünya üzerinde görülmekte ve kullanılmakta olan bir madde diyebiliriz.Haziran ayında yapılan Gıda Kodeksi seminerine göre, E104 maddesi kullanılan aromalı içecek ürünleri üreticileri bu maddenin insan sağlığına verdiği zararı etiket üzerinde bulundurması gerektiği savunulmuş ve kararlaştırılmıştır.Bu nedenle bir alışveriş esnasında aldığımız ürünlerin etiketine bakıp incelemek ve içeriği hakkında bilgili olmak gerekir. Zira böyle ürünleri bile bile alıp sağlığımıza zarar vermeyi istemeyiz. Tabi bunların katkı ve zararları da öğrenilmelidir.

E 104 katki maddesi

E 104 katki maddesi

Diğer isimlerini şöyle sıralayabiliriz; Kunolin Sarı, CI 47005, Gıda Sarı 13, Kinolin Sarısı

E104 Katkısının Kullanım Amacı ; Sarı ve Yeşile benzer rengi elde etmek için.
E104 Katkı Maddesinin Kaynağı ; Sentetik bir maddedir. Ayrıca azo boyası da kaynak gösterilebilir.
E104 Katkı Maddesinin Yan Etkileri ; Vücatta alerji yapabilecek bir madde olduğundan dolayı da sağlığa zararlıdır.
Histamin bırakıcısı olarak rol oynamasına rağmen, kullanıldığı sırada konsantrasyonda yan etkileri bilinememektedir.
E104 Katkı Maddesinin Din’en Durumu ; İslam dininde bu katkı maddesinin işlenmesinde alkol gibi sarhoşlatıcı maddeler olduğundan dolayı haram sayılır.
Fonksiyon ve Özellikleri ; Sarı gıda renklendiricisi olarak kabul edilir. Ayrıca portakal rengi de kullanılmakta ve suda çabuk çözünen bir maddedir.
Bir kısa not olarak ;
Renklendirici; ruj, saç bakım ürünleri, kolonya üretimi ve eczacılıkta kullanılır; deri rahatsızlığına neden olur; Avustralya, Amerika ve Norveç’te yasaklandı.
Renklendirici bir madde olduğu için en başta kullanıldığı içecek meyve suyu gelmektedir. Diğer meşrubatların bir çoğunda ve şekerleme gibi benzeri gıda maddelerinde de kullanıldığı görülmektedir. Lakin her renklendirici zararlı bir maddedir diyemeyiz, bu doğru olmaz.
Örneğin; E140 maddesi zararlı bir madde değil, doğal bir maddedir. Fakat E104 maddesi sıkça kullanılan zararlı bir gıda renklendiricisidir. Bu durum özellikle çocuklar üzerinde kalıcı olabilir.

E100 ile E199 arasındaki tüm kodlar renklendiricidir.

Örnek verilecek olursak, bu maddeyi en çok sıcak yaz günlerinde tüketir ve hemen hemen hepimizin bildiği içecek markası ürünlerinde E104 katkı maddesini tüketmekteyiz.
Her fırsatta doğal denilerek reklamı yapılan bu ürünler hakkında yeterli bilgiyi görememekteyiz. Zira bu bilgi paylaşılmamaktadır. Çünkü verdiği zarar paylaşılacak olursa alıcıda azalmanın olabileceği düşünülmektedir.

Etiketler: , ,

1 comment

  1. Gültekin Başköylü Kasım 20, 2016 at 7:09 pm Reply

    Ben Kimyagerim ve MSDS (Malzeme Güvenlik Bilgi Formu) da hazırlıyorum. E-104 (Kuinolin sarısı)(Quinoline yellow)(Kimyasal ismi: 1H-Indene-1,3(2H)-dione, 2-(2-quinolinyl)-, sulfonated, sodium salts) hakkında Avrupa Birliği’nin ilgili sayfasına (ECHA) bakıldığında “Not classified” (“Sınıflandırılmamıştır”) ifadesi ile karşılaşılıyor. Bu da bu maddenin zehirli, aşındırıcı, tahriş edici, zararlı vb. tehlikeleri içermediği yani zararlı bir madde olmadığı anlamına geliyor. Yukarıdaki hükümler nasıl ve neye göre oluşturulmuş açıklar mısınız?

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir