Ege Üniversitesi

Ege Üniversitesi

Ege Üniversitesi, geçmişi uzun yıllara dayanan ve İzmir’in en köklü devlet üniversiteleri arasında yer alan bir üniversitedir. 1955 yılında kurulan Ege Üniversitesi, ‘Ege’li olmak ayrıcalıktır!’ sloganı ile yola çıkarak eğitim alanında hizmet vermeye başlamıştır ve Türkiye’nin dördüncü üniversitesi olarak kurulmuştur. Ege Üniversitesi’nin eğitim dilleri bazı bölümlerde Türkçe iken, bazı bölümlerde ise İngilizcedir. Ege Üniversitesi bünyesinde 14 fakülte, 9 Meslek Yüksek Okulu, 7 Yüksek Okul, 9 Enstitü ve 28 Araştırma ve Uygulama Merkezi ile eğitime hizmet etmektedir.

Ege Üniversitesi merkez kampüsü İzmir Bornova’da olup, geniş bir alan üzerine inşa edilmiştir. ancak yüksek okulların ve meslek yüksek okullarının bir çoğu Bergama, Ödemiş, Tire, Bayındır ve Çeşme ilçelerinde yer almaktadır. Ege Üniversitesi bünyesinde eğitim hizmeti veren fakülteler; Eczacılık Fakültesi, Diş Hekimliği Fakültesi ve Sağlık Bilimleri Fakültesi ile Tıp Fakültesi, ayrıca Edebiyat Fakültesi, İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi, Eğitim Fakültesi, Mühendislik Fakültesi, Fen Fakültesi, Su Ürünleri Fakültesi, Güzel Sanatlar Fakültesi, Hemşirelik Fakültesi ile İletişim Fakültesi ve Ziraat Fakültesidir. Görüldüğü gibi Ege Üniversitesi çok fazla fakülteyi bünyesinde barındırmakta ve çok geniş bir yelpazede eğitim hizmeti vermektedir.

Ege Üniversitesi bünyesinde bulunan Enstitüler ise; Türk Dünyası Araştırmaları Enstitüsü, Eğitim Bilimleri Enstitüsü, Güneş Enerjisi Enstitüsü, Uluslararası Bilgisayar Enstitüsü, Fen Bilimleri Enstitüsü, ayrıca Sosyal Bilimler Enstitüsü, Madde Bağımlılığı, Toksoloji ve İlaç Bilimleri Enstitüsü, Sağlık Bilimleri Enstitüsü ve son olarak da Nükleer Bilimler Enstitüsüdür. Enstitüler de hem çok geniş kapsamlı hem de farklı ve Türkiye’de sayıca az olan enstitüler olduğu için Ege Üniversitesi öğrencileri bu konuda oldukça şanslı sayılmaktadırlar. Ege Üniversitesi bünyesinde eğitim hizmeti veren Yüksek okullar ise şu şekildedir; Beden Eğitimi ve Spor Yüksek okulu, Yabancı Diller Yüksek okulu, Çeşme Turizm ve Otelcilik Yüksek okulu, Ödemiş Sağlık Yüksek okulu, Devlet Türk Musikisi Konservatuarı, Moda ve Tasarım Yüksek okulu ve İzmir Atatürk Sağlık Yüksek okuludur.

Ege Üniversitesi’nde bulunan Melek Yüksek okulları da; Aliağa Meslek Yüksek okulu, Urla Denizcilik Meslek Yüksek okulu, Atatürk Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksek okulu, Tire-Kutsan Meslek Yüksek okulu, Bayındır Meslek Yüksek okulu, Ödemiş Meslek Yüksek okulu, Bergama Meslek Yüksek okulu, Emel Akın Meslek Yüksek okulu ve Ege Meslek Yüksek okuludur. Ege Üniversitesi bünyesinde bulunan Araştırma ve Uygulama Merkezleri yirmi sekiz farklı merkezden oluşmaktadır ve pek çok alana hizmet eden bu merkezler öğrenciler tarafından faal şekilde kullanılmaktadır. Ege Üniversitesi bünyesinde rektörlüğe bağlı olarak hizmet veren bölümler ise; Beden Eğitimi Bölümü, Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Bölümü, Güzel Sanatlar Bölümü, Enformatik Bölümü ve Türk Dili Bölümüdür. bu kadar kapsamlı bir üniversiteyi tercih etmek isteyen öğrenciler doğru bir tercih yapacaklardır.

Etiketler:

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir