Sakarya Üniversitesi

Sakarya Üniversitesi

,Türkiye’nin Sakarya ilinde bulunan bir üniversitedir. 1992 yılında kurulmuştur fakat temelleri 1970 yılında Sakarya Mühendislik ve Mimarlık Yüksekokulu adı altında atılmıştır. Daha sonra 1971 yılında Sakarya Devler Mimarlık ve Mühendislik Akademisi’ne dönüşmüştür. 1982-1992 yılları arasında İTÜ’ye( İstanbul Teknik Üniversitesi) bağlı bir fakülte olarak eğitime devam etmiştir. 3 Temmuz 1992 yılında çıkan bir kanun ile üniversite özelliğine kavuşmuştur. Sloganı “Geleceğinize Yön Verin” olan üniversite yıllar geçtikçe başarısından söz ettirmekte ve gelişmektedir.

Devlet üniversitesi statüsünde olan üniversite parasız eğitim vermektedir. Türkçe ve İngilizce eğitim vermektedir. Öğrencilerini en kaliteli şekilde yetiştirmeyi ve meslek hayatına atılmalarını kendilerine öncül alarak hizmetini sürdürmektedir. Şuan kayıtlı olan 86 bini geçkin öğrencisi vardır. Oldukça büyük ve sosyal olan üniversite, üniversite adayı öğrencilerin dikkatini çekmektedir. Sakarya üniversitesinde içinde 14 fakülte, 4 enstitü, 3 yüksekokul ve 14 meslek yüksekokulunu barındırarak oldukça gelişmiş ve gelişmesine devam eden Türkiye’mizin gelecekteki en iyi üniversitesi olmaya aday bir üniversitedir.

AKADEMİK ÖZELLİKLERİ Birçok dalda bölüm barındıran üniversitenin fakültelerini incelemek gerekirse: -Bilgisayar ve Bilişim Bilimleri Fakültesi -Eğitim Fakültesi -Fen Edebiyat Fakültesi -Güzel Sanatlar -Hukuk Fakültesi -Siyasal Bilgiler Fakültesi -Spor Bilgileri Fakültesi -İlahiyat Fakültesi -İletişim Fakültesi -İşletme Fakültesi -Mühendislik Fakültesi -Teknik Eğitim Fakültesi -Teknoloji Fakültesi -Tıp Fakültesi Gibi birçok fakülteyi ve bölümü içinde barındıran üniversite oldukça geniş bir eğitim yelpazesine sahiptir. Bulundurduğu 4 enstitü ise: -Eğitim Bilimleri Enstitüsü -Fen Bilimleri Enstitüsü -Sağlık Bilimler Enstitüsü -Sosyal Bilimler Enstitüsü Bu enstitüler ile de organize bir sistem ile her türlü bu dallarda araştırma yapmaya ve öğrencinin kendini geliştirmesine açıktır. Bünyesinde barındırdığı yüksek okullar ile birlikte de eğitimin deki çok boyutluluğu ortaya koymaktadır. Bu yüksek okullar: -Devlet Konservatuarı -Kaynarca Uygulamalı Bilimler Yüksekokulu -Sağlık Yüksekokulu Tüm bunlar harici ülkenin teknik elemanlarının karşılanması amacı ile birçok meslek yüksekokulları da Sakarya Üniversitesine bağlı olarak hizmet vermektedir. Adapazar – Akyazı – Ali Fuat Cebesoy – Arifiye – Ferizli – Geyve – Hendek – Karasu – Kaynarca Seyfettin Selim – Kırkpınar Turizm – Pamukova – Sağlık Hizmetleri – Sakarya – Sapanca Meslek Yüksekokulların adında okulları da vardır. Bünyesinde birçok araştırma merkezi de bulundurmaktadır.

EĞİTİMDE İLK Türkiye’de bazı ilklere imza atan üniversite olan Sakarya Üniversitesi ilk olarak uzaktan eğitim ile lisan programı veren yer olmuştur. Okumak isteyen fakat bazı nedenlerden dolayı bu imkânı bulamayanlar için çözüm yolu olan uzaktan eğitim ilk olarak 2000 yılında lisans programındaki bazı dersler ile başlamıştır. Uzaktan eğitim internet üzerinden ders verilmesidir. Ardından 2001-2002 öğretim yılında Bilgi Yönetimi ve Bilgisayar Programcılığı olan ön lisans programı ile tamamen bölümü kapsayan uzaktan eğitim verilmiştir. Daha sonra geliştirilen e-mba programı ile 2008 de Bilgisayar Mühendisliği, Endüstri Mühendisliği ve İnsan Kaynakları bölümlerinde uzaktan eğitim başlayarak Türkiye de ilk olma niteliği kazandırılmıştır.

AKADEMİK YIL TATİLLERİ Sakarya Üniversitesi eğitim yılı iki ayrı dönemden oluşmaktadır. Akademik olarak birinci dönem Eylül ayında başlar ve ocak ayında tamamlanır. İkinci dönem ise şubat ayında başlar ve mayıs ayında biter. Dönem arası tatil süresi ise 30 gün civarlarındadır.

SOSYAL VE KÜLTÜREL FAALİYETLER Sosyal yönden de gelişmiş olan üniversite sportif ve kültürel faaliyetler için kampüsünde iki tane spor salonu, bir adet açık spor tesisi, futbol sahaları mevcuttur. Üniversitenin ana kampüsün bulunduğu yer doğayı ve maviyi sevenler içinde birebirdir. Doğal güzelliği ile insanı dinlendiren bir havası vardır. Sapanca gölüne karşı muhteşem bir manzaraya sahiptir. Ayrıca üniversitenin öğrenci yurtları oldukça konforlu ve güzel manzaralara sahiptir. Kampüsün her yerinden öğrencilerin faydalanabileceği kablosuz internet ağına vardır. Öğrenci yorumlarına gelir isek; bazı öğrencilere okulu çok iyi bulmaktadır ve doğal olarak da bir kısmı sevmemektedir. Doğal güzellik ve eğitim yönünden kaliteli olduğu düşünülen üniversite de en çok yakınılan durumlardan biri kalabalık olmasıdır. Bunun harici bahar şenliklerinin diğer yani büyük üniversitelere kıyasla biraz pasif geçtiği söylenmektedir. Lakin bu durumlar tabi ki düzeltilebilir. Sakarya da farklı bir üniversite açılacağı da lafı edilse de bu sadece bir söylentiden ibarettir. İlerleyen zamanlarda üniversite de farklı bölümler açılabilir.

POPÜLER BAZI MESLEK GRUPLARININ TABAN PUANLARI -Bilgisayar mühendisliği taban puanı bu yıl 360 olmuştur. -Mimarlık bölümü ise en düşük 406 puan ile öğrenci almıştır. -Elektrik ve elektronik mühendisliği 369 puan ile kapatmıştır. -İnşaat mühendisliği 367 taban puanına sahiptir. -Hemşirelik 310 taban puanına sahiptir. -Tıp fakültesi 478 taban puanına sahipti. -Hukuk fakültesi ise 431 puan ile son öğrencisini almıştır. Sakarya üniversitesi eğitim olaraktan şu puanlardan anlaşılacağı üzere kendini ispatlamış ve konum olarak iyi bir yerde olan üniversitemizidir. Sürekli gelişim içinde bulunan üniversite daha iyiye gitmektedir. Sakarya İstanbul’a bir saat mesafe de bir şehirdir. Bu da bazı üniversiteli öğrencilere boş bir hafta sonunda güzel fırsatlar doğurabilmektedir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir