Asuman Krause

Asuman Krause

Gerek şarkıcı oluşuyla gerek manken oluşuyla gerekse sunuculuğuyla ekranlarda sıkça gördüğümüz Asuman Krause 1976 yılında dünyaya merhaba demiştir. Annesi Çerkes asıllı ve Adapazarı’nda doğmuştur babası ise Alman olan Asuman Krause Almanya Berlin’de doğdu. Fakat olumsuz hayat şartları anne ve babasının daha Krause küçükken boşanmasına sebebiyet vermiş. Boşanma kararının sonunda çocukları paylaşan anne ve baba Asuman ve ablasının velayetini paylaştı. Abla Krause’nin velayeti babaya giderken Asuman Krause ise anneyle yaşamaya başladı. Anne ve baba boşandığı sırada Krause’nin annesi o sıralar Berlin’de bulunan restoranlar arasında ilk üçe girebilecek kadar niteliğe sahip bir restoranı işletmekteydi. Bu sırada Türkiye’ye dönen Asuman Krause ve annesi bir süre burada kalır. Asuman Krause Türkiye’ye döndüklerinde Almanya’da ilkokul 1. sınıfta öğrenim görmekteydi. Ankara’ya yerleşen anne ve kız burada yaşamaya başlar.

Almanya’daki eğitimi yarıda kesilen Krause Ankara’da bulunan Alman konsolosluğu okulunda bir yıl öğrenim görmüştür. Alman Konsolosluk okulunda bir yıl eğitim aldıktan sonra tekrar Almanya’ya dönüş yapan Krause 1993 senesine kadar ayrı yaşadığı babası ve ablasıyla aynı evin havasını solumaya başlar. Devamlı ekranlarda modelliğiyle, sunuculuğuyla bildiğimiz Asuman Krause’nin en büyük hayallerinden birisi de iyi bir basketbolcu olmaktı. Bu uğurda çalışmalar yapan Krause Almanya’da babasıyla yaşadığı vakitlerde oranın genç milli basketbol takımına girebilmiştir. Gösterdiği performans ile kısa sürede yükselen ve başarısını belli eden Krause Berlin’de bulunan en iyi on basketbolcu arasına girdi. Oyunculukta gösterdiği performansını başka sahaya taşıyan basketbolcu Krause bir süre basketbol hakemliği bile yapmıştır. Yıllar 1993′ geldiği vakitlerde Krause’nin annesi, ablasıyla kendisini alarak Türkiye’ye dönüş yapmıştır.

Bu dönüşün ardından Asuman Krause bir daha Almanya’ya dönmemiştir. Artık onun için Türkiye macerası başlamış oldu. Türkiye’ye döndükleri 1993 senesinde henüz 17 yaşında olan Asuman Krause yaşayacağı ülkenin dilini, yani Türkçe’yi hiç bilmiyordu. Bu konuda çözümler arayan anne Krause kızını TED Ankara Kolejine kaydettirmek istedi. Fakat kolej annenin bu isteğini geri çevirdi. TED Ankara Kolejine kabul edilmeyen Krause’nin annesi alternatif çözümler arayarak İzmir Özel Türk Kolejine başvuruda bulunmuştur. Fakat ne yazık ki kendisinin önüne konan gazeteyi okuyamayan Asuman Krause bu okul tarafından da kabul görmemiştir. Nihayet Bodrum’da bulunan Bodrum Lisesine giren Asuman Krause burada dil sorununu halletmeye ve derslerin üstesinden gelmek için çabalamaya başladı. Çok sevdiği basketbola bir süre ara veren Asuman Krause eğitim öğretim cihetini geliştirmeye çalıştı.

Lise öğrenimini bitirip üniversiteye hazır olana kadar Bodrum’da yaşayan anne Krause Lise öğreniminin ardından Alanya’ya gitmiştir. Alanya’ya gitmeyen Asuman Krause ise Ankara’da yaşayan teyzesi ile hayat sürmeye kara verir. Ardından üniversiteye gitmeyen Krause Ankara’da çalışma kararı alır. Bir süre iş aradıktan sonra Ankara’daki Almanlara ait bir hava yolu şirketi olan Aero Lloyd firmasında işe başladı. İşe başladığı zaman yolcular için bilet hazırlayan Asuman Krause kariyerinde biraz daha ilerleyerek bir ofiste çalışmaya devam etti. Ardından burada da ilerleyen Krause bulunduğu konumun denetleyici yöneticilerinden olarak Süpervizör olarak görevine devam etti. Kendisini iş hayatına atan Asuman Krause’nin kafasının bir kenarında daima modellik hayalleri yatıyordu. Mankenlik serüvenine kendisini atan Asuman Krause 1998 yılında girdiği bir mankenlik yarışmasında katılımcı güzeller arasında ikinci Türkiye güzeli olarak jüri tarafından seçilmiştir.

Havayolu firmasındaki işini bırakan Asuman Krause kafasının bir köşesinde yanıp tutuşan mankenlik hayali için bu yarışma sonucunu bir fırsat bilerek modelliğe başladı. Serüvenine devam eden Krause 2002 yılında İsviçre menşeli bir saat firması olan Maurice Lacroix markasının çıkarmış olduğu bir takvimde boy gösterdi. İsviçre’nin her yerine ulaşan bu takvimin o zamanki teması “Zaman ve Zamansızlık”tı. İsviçre’deki takvim çalışmalarının yanı sıra farklı sahalarda da vücut güzelliğini kullanan manken Asuman Krause yüksek ücretler karşılığında nü resim çizen ressamlar için modellik de yaptı. Podyumlarda sergilediği modelliğini ekranlara taşıyan Asuman Krause bu kez farklı bir şekilde insanlarla buluştu. 2005 yılında ekranlarda yayınlanan Yaz Sabahı adlı programın sunuculuğunu yapan Asuman Krause farklı bir deneyimle kariyerine devam etmeye başladı.

Buradaki TV deneyiminin ardından aynı yıl içerisinde kendisini sinema sektöründe bulan Krause Sen Ne Dilersen adlı bir filmde rol aldı. Sen Ne Dilersen yönetmen Cem Başeskioğlu’nun yönetmenlik kariyerinde çekmiş olduğu ilk uzun metrajlı filmdi. Filmin diğer farklı yönü ise ünlü usta sanatçı Işın Karaca da bu filmde ilk oyunculuk tecrübesini gerçekleştirmesiydi. Uzun metrajlı bu filmde ayrıca Yıldız Kenter, Fikret Kuşkan gibi kariyerinin en iyisi olan oyuncular da yer almaktaydı. Ayrıca bu filmin bir diğer farklı yönü ise filme anlatılan Eleni adlı kanser hastasını canlandırmakta olan oyuncu Işık Yenersu gerçek yaşamında da kanser ile mücadele etmekteydi. Film genel olarak Türkiye’de yaşamını sürdüren Rum bir ailenin otuz yıllık hayat serüvenini anlatıyor. Asuman Krause ise bu dram filminde bir meleği canlandırıyor. Usta oyuncuların arasında mükemmel bir film tecrübesi yaşayan Asuman Krause ardından bir dizide yer alır.

Sanatçı Metin Şentürk ile başrollerini paylaştığı Sonradan Görme adlı dizideki performansıyla da seyircinin beğenisini kazanana Asuman Krause bu dizide Zeynep adlı karakteri canlandırdı. Sonradan Görme adlı dizide kırk yaşından sonra görmeye başlayan Metin Şentürk’ün canlandırdığı Levent’in komik hayat hikayesi canlandırılıyor. Necmi Yapıcı’nın yönetmenliği üstlendiği dizi 2005 yılında ekranlarda yer alarak birçok insanı kahkahaya boğmuştur. Bu dizi tecrübesinin akabinde Asuman Krause yine 2005 yılında hazırlanan Aynı Çatı Altında isimli bir yapımda rol alır. Televizyon ve beyaz perdedeki oyunculuğunu iyice geliştiren Asuman Krause tiyatro sahasında da kendisine yer bulur. No Savaş Yes Manken adlı tiyatro oyununda sahne oyunculuğunu gösteren ve seyirciler tarafından bolca alkış alan Oyuncu Manken Asuman Krause ardından İyi Aile Çocuğu tiyatrosunda başrol alarak tiyatroculuk kariyerini iyice ilerletmiştir.

Ertesi yıl şarkıcılık da yapan Krause bu alanda da çeşitli başarılar yakalar. Birçok alanda sahnelerde ve TV’lerde boy gösteren ünlü manken sunuculuk kariyerinde de bir hayli ilerler. Çekimleri Arjantin’de yapılan bir aksiyon yarışması olan Fear Factor, Show TV’de seyircileri ekrana kilitleyen Whipeout, ardından Star TV’nin en beğenilen programlarından olan Fear Factor Extreme ismindeki yarışmanın sunuculuğunu yapmıştır. Almanca, İngilizce, Fransızca konuşabilen Asuman Krause birçok sahada kendisini geliştiren bir ünlü olmuştur. Sahnelerin ve TV’lerin haricinde pek bir yönünü bilmediğimiz ünlü model kazandığı parayı Gayrimenkule yatırarak kalıcı yatırımlar yapıyor.

Hatta kendisi 2013 yılında Bodrum’da kendi adını taşıyan bir site yaptırmış, bununla kalmayıp denize bakan, manzarası harika evlere de sahip olan Asuman Krause kalıcı yatırımların peşinde gidiyor. Şu andaki kariyerine sunuculuk yaparak devam eden ünlü model, Fox ekranlarında yayınlanan Var Mısın Yok Musun, Bengü ve Mustafa Ceceli gibi sevilen sanatçıların da bulunduğu Kapışma adlı yarışmanın, Star TV’de 2015 senesinde yayınlanan Big Brother adlı sekizi erkek sekizi kadın olmak üzere on altı kişinin yarıştığı bir yarışmanın da sunuculuğunu yapmıştır.

Asuman Krause Resimleri

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir