Canan Karatay

Canan Karatay

İlginç diyet teknikleriyle gündemden düşmeyen Canan Karatay 1943 yılının kış aylarında yani 2 Mart tarihinde dünyaya gelmiştir. Ailenin ikinci çocuğu olarak dünyaya gözlerini açan Karatay eski ismiyle El-Aziz yani bugünkü adıyla Elazığ kentimizin İzzetpaşa Mahallesindeki bahçeli bir evde hayata başlamıştır. Dünya evine girmeden önceki aile soy adı Efendigil olan Canan Karatay’ın babası hukukçu Ömer Naimi Efendigil Annesi ise bir Fizik Muallimi olan Vasfiye Efendigil’dir. Burada da anlaşılacağı gibi tahsilli bir aileden gelen Karatay kendisiyle birlikte 4 kız kardeştir.

İlk öğrenim hayatına doğduğu kentte başlayan Karatay, Elazığ’daki Atatürk İlköğretim Okulunda tahsiline adım atmıştır. Buradaki başarılı hayatının ardından Üsküdar’da yer alan ve dönemin en iyi okullarından olan Üsküdar Amerikan Kız Lisesinde öğrenim görmek için henüz on bir yaşında İstanbul’un yolunu tutmuş ve buradaki Amerikan Lisesinde yatılı olarak Lise hayatına başlamıştır. Burada gösterdiği başarının ardından 1961 senesinde liseden mezun olan Karatay İstanbul Üniversitesinde Tıp Fakültesi okumaya başlamıştır. Başarılı bir tıp öğrencisi olan Canan Karatay, okulda verilen eğitimle yetinmeyip yaz tatillerinde Gaziantep’in Nizip ilçesinde ve Eskişehir’in Bardakçı adlı köyünde gönüllü olarak çalışmıştır. 1967 yılında İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesinden mezun olan Karatay, ihtisasına son vermemiş aynı üniversitenin Tedavi Klinik bölümünde İç Hastalıkları sahasında uzman olarak 1972 yılında buradaki öğrenimini tamamlamıştır.

Alanında gözde bir öğrenci olan Karatay İngiliz Hükümetinin öğrencilere sağlamış olduğu burstan istifade ederek Liverpool’daki Regional Cardiac Merkezinde Kardiyoloji alanında uzmanlık tahsiline başladı. Burada gösterdiği başarıların akabinde İstanbul’a dönen Karatay, 1974-76 yılları arasında mezun olduğu İstanbul Üniversitesi Tedavi Klinik bölümünde baş asistan olmuştur. Öğrenim hayatındaki başarısını çalışma yaşamına da aksettiren Canan Karatay burada bir ilk’i gerçekleştirmiştir. Karatay, dışarıdan cerrahi bir müdahale ve bir yardım almadan geçici ve kalıcı kalp pili yerleştirme operasyonunu başarılı bir neticeyle gerçekleştirmiştir. Bunu ilk yapan Türk bir Kardiyoloğun bunu gerçekleştirmesiydi. Tıp başarıları bununla sınırlı kalmayan Canan Karatay, Cape Town Üniversitesine bağlı Groote Schuur Hastanesinde çalışmaya başladı. Hatta burada başarılı bir ekipte yer aldı. Çünkü içine dahil olduğu ekip dünyada bir ilk olarak kalp naklini başarılı bir şekilde gerçekleştirmiş olan Christiaan Barnard çalışma ekibiydi. Bu hadise tıp hayatında yeni başlayan bir kişi için mükemmel bir adımdı.

Canan Karatay başarılarına devam ederken Doçentlik tezine de başladı. Bu tezini kalp nakli yapılmış hastalar üzerinde yapan Karatay çift kalbi bulunan hastalarda anjiografik unsurların üzerinde durmuştur. Uzun uğraşlar sonucunda hazırladığı tezinin ardından 1979 yılında Cerrahpaşa Tıp Fakültesinde doçentlik unvanını almıştır. Kariyer hayatında hızla yükselen Karatay, Doçent olduğu 1979 senesinde Boğaziçi Üniversitesinin Felsefe Bölümünün önemli kurucularının arasında yer alan Ali Başak Karatay ile dünya evinde girdi. Evliliğinin ardından durmaksızın çalışmalarına devam eden Canan Karatay köylerde yaşayan kalp hastalarına el uzatmaya çalışmıştır. Evlilik yılı olan 1979 yılında ve 1980 senesinde Toros’lardaki Aladağlarda ve Tunceli’nin Munzur Dağlarında yer alan köylerde taramalar yaparak kalp hastalarına yardım eli uzatan Karatay, burada tespit ettiği hastaların İstanbul Üniversitesi’ndeki Kardiyoloji Bölümünde tedavi görmelerini sağlayarak kalp hastalarına yardım eli uzatmıştır.

Ardından 1986 yılında İstanbul Üniversitesinde Kardiyoloji Enstitüsünde Kardiyolog olarak hayatına devam eden Canan Karatay, bir yıl sonra eşinin başlamış olduğu felsefe çalışmaları sebebiyle ABD’ye giderek New York eyaletindeki üniversite şehirlerinden olan Syracuse’a yerleşmiştir. Burada birçok bilimsel araştırmaya da imza atan Canan Karatay, New York Üniversitesi’nin tıp fakültesinde bulunan Kardio laboratuarında şef olarak görev yapmıştır. Burada yapmış olduğu bilimsel araştırmalar birkaç tane tıp dergisinde yer almış kendisi de birikimlerini konferanslar vasıtasıyla insanlara aktarmaya çalışmıştır. Canan Karatay Cape Town Üniversitesinde iyice öğrendiği femoral arter güzergahını kullanıp yapılmakta olan Koroner anjiyo yöntemini ülkemizde ilk kez kullanmaya başlamıştır. İstanbul Üniversitesi Kardiyoloji Enstitüsünde uygulamaya başladığı bu teknik giderek kendine zemin bulmuş ve şu anda tıp dünyasında yaygın olarak kullanılmaktadır.

1998 senesinde İstanbul Üniversitesi Kardiyoloji Enstitüsünde Kalp damar sahasında Profesörlük unvanı alan Canan Karatay, bu tarihten önce de çeşitli başarılara imza atmıştır. 96-97 senesinde bir yıldan fazla bir süreyle Gaziantep’te yer alan Sani Konukoğlu Tıp Merkezinin kurulmasında çalışmış, 1997-99 senelerinde İstanbul’da yer alan özel bir hastanede birçok laboratuarı kurmuştur. Ayrıca görev yaptığı bu hastanelerde koroner by-pass uygulamasını ilk başlatan kişi olmuştur. 1997-2006 yılları arasında sırayla İstanbul Yeditepe Üniversitesi ve Kadir Has Üniversitelerinde öğretim üyesi olarak çalışma hayatına devam eden Canan Karatay elde etti başarılar neticesinde Avrupa Kardiyoloğu Diplomasını almaya hak kazanmıştır. Bu Diploma Prof. Dr. Canan Karatay’a 2002 yılında kalp üzerine yaptığı çalışmalar sonucunda verilmişti. Ardından dört yıl boyunca (2006-2010) senelerinde Türkiye’nin tek sağlık üniversitesi olan İstanbul Bilim Üniversitesinde Rektör olarak görev yapan Canan Karatay, aynı üniversitede 2012 yılına kadar İç Hastalıkları ve Kardiyoloji sahasında öğretim üyeliği yapmıştır.

Buradaki görevinin ardından yine 2012 yılında İstanbul’un en büyük tıp merkezlerinden olan Florence Nightingale Hastanesinde Kardiyoloji Profesörü olarak halen görev yapmaktadır. Türkiye’deki başarılarının yanında dünya çapında da birçok kuruluşun üyesi olan ünlü Profesör Canan Karatay, Uluslararası D Vitamini Konseyi gibi birçok global kuruluşun mensubudur. Bunların yanında yabancı ve yerli birçok yazılı basında makaleleri yer alan Canan Karatay, British Heart Journal, British Journal of Nutrition gibi birçok dergide yazmıştır. 1979 yılında dünya evine girdiği öğretim üyesi eşi Ali Başak Karatay ile bir çocuğu olan ünlü Profesör Canan Karatay’ın 1983 doğumlu Mehmet Rahmi Karatay adında bir oğlu vardır. Son birkaç yıldır ekranlarda sıkça gördüğümüz ve diyet üzerindeki açıklamalarıyla klişeleri yıkıp seyircileri şaşırtan Canan Karatay vücuttaki hormon salınımıyla ilgili birçok araştırma yapmış ve diyet konusunda da ortaya birçok teori atmıştır.

Diyetisyenlerin genel tavsiyesi olan gün içinde sık öğünlerle azar azar yiyin tavsiyesini kabul etmeyip günde iki öğün yenmesini tavsiye eden Karatay, vücudun kilo verebilmesi için en az beş saat aç durması gerektiği tezini savunmaktadır. Neden böyle bir yönteme başvurduğu sorularına ise 5 saat boyunca aç duran bir metabolizma beşinci saatin sonunda metabolizmayı hızlandıran leptin adlı bir hormonu salgıladığı cevabını veriyor. Bu hormon salınımı olduğu sürece vücudun yağ yaktığını ileri süren Canan Karatay, Protein ağırlıklı beslenip karbonhidratlar azaltılınca vücut sistemimiz otomatik olarak depoda bekletilen vücut yağlarını yakmaya başladığını söylüyor. Küçükçekmece Belediyesi tarafından organize edilen bir panelde fikirlerini öne süren Karatay, tereyağının sağlıklı beslenmedeki yerinden bahsederek dikkatleri üzerine çekmiştir. Kahve ile birlikte tüketilebildiği duyulan tereyağını bu kez çay ile birlikte de tüketilmesini tavsiye ediyor.

Doğal yöntemlerle üretilmiş yağların insan sağlığına zararlı olmadığını söyleyip düzenli bir şekilde tereyağı tüketimini tavsiye eden ünlü Profesör, şekerin üretilmediği zamanlarda çayın tereyağı ile tüketildiğini söylüyor. Orta Asya’da yaşayan kişilerin çayın yanında halen tereyağı tükettiğini söyleyen Karatay, damarların tıkanmaması için doğal yollarla üretilmiş olan Tereyağının düzenli olarak tüketilmesini tavsiye ediyor ve yazdığı bazı kitaplarda doğal tereyağının nasıl üretildiğini ve nasıl tüketilmesi gerektiği konusuna değiniyor.

Canan Karatay Resimleri

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir