FERDİ TAYFUR

FERDİ TAYFUR

Çok yönlü usta sanatçılarımızdan olan Ferdi Tayfur, oyunculuğu ve şarkıcılığıyla hafızalarda yer edinmiştir. Asıl ismi Ferdi Tayfur Turanbayburt olan sanatçı Adana’da bulunan Hürriyet Mahallesinde 15 Kasım 1945 senesinde dünyaya gelmiştir. Ünlü sanatçının babası Cumali Turanbayburt bir tiyatro hayranıydı. Sahnelerden tanıdığı ve dublaj konusunda duayen olan Ferdi Tayfur’un ismini oğluna vermiştir. En büyük isteği oğlu Ferdi Tayfur’un en iyi şekilde eğitim alması olan Cumali Turanbayburt, oğlu için elinden gelen bütün imkanları kullanmıştır. Fakat babası Cumali Turanbayburt’un öldürülmesi ile maalesef Ferdi Tayfur’un eğitim öğretim hayatı yarıda kesilmiştir. Okulunu bırakmak zorunda kalan sanatçı küçük yaşlarda çalışmak zorunda kaldı. Bir çiftlikte çalışan sanatçı kazandığı düşük miktarlarla ailesine katkıda bulunmaya çalışıyordu. O dönemlerde 16 yaşında olan genç sanatçı ileride adından söz ettirecek bir sanatçı olmak için memleketi Adana’dan İstanbul’a gelerek gurbete koyulur.

İstanbul’un zorlu şartlarında hayatına tutunmaya çalışan Ferdi Tayfur o dönem Türkiye’sinde çocuk şarkıcıların fazla rağbet görmemesinden dolayı İstanbul’da kendisini ifade edemeyip o şehre tutunamamıştır. Kendisini orada ispat edemeyen sanatçı tekrar memleketi Adana’ya dönerek traktör şoförlüğü yapmaya başladı. Gün boyu Çukurova’da pamuk taşıyarak hayatını sürdüren Ferdi Tayfur’un içindeki müzik ateşi hiçbir zaman sönmemişti. Aradan zaman geçip tekrar İstanbul’a gelen ünlü sanatçı burada Seda Plak adlı şirketle iki yıllığına anlaşır. Burada büyük emekler sonucu yapmış olduğu ilk 45’lik yapıt insanlar tarafından pek rağbet görmez. Bunun üzerine büyük bir üzüntüyle Adana’ya dönen sanatçı burada tarlanın başına dönerek çiftçiliğe devam eder. Adana’ya dönüşünün ardından geçen üç yıl üzerine “Huzurum Kalmadı” adlı plağı piyasaya süren Ferdi Tayfur bu adımıyla da gerektiği ilgiyi yakalayamaz.

Bu başarısızlıklar Ferdi Tayfur’un azmini kırmamış aksine içindeki müzik ateşi daha da güçlenmiştir. Çalışmalarının neticesinde çıkardığı “Kır Çiçekleri” adlı 45’lik ülke çapında epeyce ses getirir. Yavaş yavaş müzik dünyasına giren genç sanatçı başarılarını giderek katlayacaktır. 1974 senesinde “Bana Gerçekleri Söyle” adlı eseri sayesinde iyice ün yakalayan genç sanatçı çalıştığı plak şirketini değişerek farklı bir yapımcıyla yollarına devam eder. Elenor Plak ile yaptığı çalışmalar kapsamında adından iyice bahsettiren Tayfur, “Bırak Şu Gurbeti,” “Çeşme” gibi yapıtlarla zirveye adım adım yaklaşır. Şöhretin sihirli basamaklarını hızlıca tırmanan genç sanatçı artık sinema yapımcılarının da dikkatini çeker. Tam bu sıralarda Ferdi Tayfur’a sinema kapıları da açılır. 76 senesinde başlamış olduğu “Çeşme” adlı filmin çalışmaları esnasında Necla Nazır ile karşılaşır ona aşık olur. Hayatının her karesinde başarılara imza atan Ferdi Tayfur, 50 adet kaset çıkarmıştır.

Bunun yanında oynadığı filmlerin sayısı 34 olan büyük sanatçı kariyeri boyunca birçok ödüle layık görülmüştür.Tam dokuz kez altın plak ile ödüllendirilen usta sanatçı 1982 senesinde şahsı adına Ferdifon Plakçılık şirketini kurmuştur. Bu arada henüz kanının kaynadığı delikanlılık çağlarında Adana’da evlilik harici bir ilişki yaşayan Ferdi Tayfur’un bu ilişki sonrasında Timur adında bir oğlu dünyaya geliyor. Çocuğunu, babası Ferdi Tayfur’a göstermeyen anne onu gizliyor. Fakat aradan yıllar geçince ünlü sanatçı bu oğlunu bularak yanına alıyor. Ardından vatani görevini yapmaya giden Ferdi Tayfur askerlik dönüşünde şu anda evli olduğu eşi Zeliha Hanım’la dünya evine girerek evleniyor. Ferdi Tayfur’un bu evliliğinden Funda ve Tuğba adında iki kızı dünyaya geliyor. Ayrıca sanatçının Çeşme adlı filmde tanışarak aşık olduğu Necla Hazır’dan da Tuğçe Tayfur adında bir kız çocuğu bulunuyor. Hayatında birçok evlilik süreci geçiren Ferdi Tayfur, 32 yıldır beraber hayat sürdüğü Necla Nazır’ı 2008 yılında terk ediyor.

Bu hadisenin ardından Habibe Ümyanı Demir adındaki bir bayanla tanışıp Marmaris’te evlenen Feydi Tayfur 64 yaşında tekrar baba oluyor ve Taha ismini verdiği ve kendisine çok benzediğini ifade eden çocuğu dünyaya geliyor. Geçirdiği bu evliliklerden sebep devamlı dillerde dolanan Ferdi Tayfur yaptığı bir basın konuşmada devamlı mutluluğu aradığı için mutlu olduğunu, eşi Necla ile bazı sorunlar yaşadığı için boşandığını, bunun yanında resmi nikahının halen ilk eşi Zeliha üzerine bulunduğunu söyledi. Zeliha’dan da iki çocuğu olduğunun altını çizen Ferdi Tayfur, kendileriyle yan yana olmasam da Zeliha ile olan nikahının onlar üzerinde bir şemsiye gibi olduğunu belirtti. İlginç ilişki serüvenlerine devam eden ünlü sanatçı Marmaris’te tanıştığı ve oğlu Taha’nın annesi olan Habibe Ümyanı Demir’den de ayrıldığını duyurdu. Basında bir süre gündemde kalan bu hadiseler sonucunda bir açıklama yapan Ferdi Tayfur, ilk eşi olan Zeliha’ya döndüğünü, her ikisinin de yalnız olduğunu artık ömrünün geriye kalan kısımlarında birlikte yaşama kararı aldıklarını ifade etti. Bir süre gündemde bu şekilde kalan Ferdi Tayfur son yıllarda birçok reklam filminde rol almıştır.

Zeytin, Mobil ve Boya sektörü gibi birçok reklam filminde yer alan usta sanatçı 2009 senesinde inşaat sektörüne de giriş yapmıştır. Ayrıca birçok kanalda sunuculuk yapan Ferdi Tayfur Paraşütteki Çocuk, Bir Zamanlar Ağaçtım, Yağmur Durunca gibi birçok kitabın da yazarıdır. FERDİ TAYFUR HAKKINDA BAZI GÜNCEL BİLGİLER Günümüzde En Çok Ferdi Tayfur Kasetleri Satılıyormuş Zamanın ilerlemesiyle bir dönemin favorileri olan plaklar kendisini kasetlere, kasetler kendi yerini CD ve DVD’lere onlar da kendini elektronik ortamlara bıraktı. Plakların ardından şarkılarını kasetler üzerine çıkaran sanatçılar bir dönem bu şekilde insanlara hitap etti. Günümüzde neredeyse hiç kaset satan yer kalmadı. Sadece mazide hatıralarda saklı kalan kasetler hemen hemen hiçbir yerde bulunmuyor. Yalnız Denizli’nin İstiklal Caddesindeki 17 metrekarelik dükkanında hayatını sürdüren Erdoğan Uytaş 1985 yılından bu yana ekmeğini kaset satarak devam ettiriyor.

Hayatının sonuna kadar da kaset satarak ekmeğini kazanacağını söyleyen Erdoğan Uytaş bugüne kadar yüz binden fazla kaset sattığını söylüyor. Günümüzde çok az kaset alıcısı kaldığını ifade eden Uytaş, şu anda en çok Ferdi Tayfur’un kasetlerinin satıldığını vurguluyor. Sanatçı Babadan Sanatçı Kız Şarkılarıyla yediden yetmişe bütün bir nesli etkileyen Ferdi Tayfur’un bir film setinde tanıştığı ve aşık olduğu Necla Hazır’dan olan Kızı Tuğçe Tayfur da tıpkı babası gibi sesiyle büyülüyor. Babasının dillendirdiği meşhur şarkılardan olan Emmoğlu adlı parçayı söyleyen Tuğçe Tayfur müzik listelerinde yerini alarak nam salmış durumda. Hem sesiyle hem de güzelliğiyle ön planda olan genç sanatçı katıldığı bir programda söyledikleriyle dikkat çekti. Tuğçe Tayfur, anne ve babası için onlardan bana bir şey kaldıysa, onlardan bir şey alabildiysem ne mutlu bana diyerek vefasını dile getirdi.

Ayrıca çıkarmış olduğu albümde yer alan 13 parçanın tamamı da babası Ferdi Tayfur’a ait. Uzun uğraşlar sonucu albümü oluşturduklarını ifade eden Tuğçe Tayfur 13 parçalık bu albümün bir yıllık bir çalışmayla hazır olduğunu ifade etti. Kızı Tuğçe’nin katılmış olduğu bir TV programına telefonla konuk olan Ferdi Tayfur, kızından duyduğu memnuniyeti dile getirdi. Ferdi Tayfur bir gün bir kızının olacağını ve bu kızının büyüyüp ileride kendi şarkılarını dillendireceğini birisi bana söylese inanmazdım diyor kızı için. Kızım bunu başardı kendisini tebrik ediyorum diyerek takdir ettiği kızı için geleceğin Sibel Can’ı olabilir ifadeleri kullanılıyor.

Ferdi Tayfur Resimleri

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir