FİLİZ AKIN

FİLİZ AKIN

Türk sinema tarihinin en başarılı kadın oyuncularından olan Filiz Akın 1960 yıllarından bu yana birçok Yeşilçam Filminde rol oynayarak adeta bir neslin en iyi oyuncusu olmuştur. Birçok yapımda rol oynayan usta oyuncu güzelliğiyle de zarafetin timsali olmuştur. 1943 senesinin kış aylarında, 2 Ocak’ta dünyaya gelen Filiz Akın’ın gerçek adı aslında Suna Akın’dır. Ankara’da dünyaya gözlerini açan güzel oyuncunun annesinin adı ise Leman’dır. Başarılı bir öğrencilik hayatı olan usta aktrisin meşhur olduğu ve gönüllerde taht kurduğu oyunculukla ilgili bir üniversite okumamıştır. TED Ankara Kolejinde aldığı başarılı bir eğitimin ardından yine yaşadığı şehrin en önemli üniversitelerinden olan Ankara Üniversitesinde öğrenimini sürdürmüştür.

Dil ve Tarih Coğrafya fakültesinde Arkeoloji bölümünü başarıyla bitiren Filiz Akın iyi derecede yabancı dile sahip. Arkeoloji Bölümüne bir arkadaşının annesinin tavsiyesi üzerine baş vuran Filiz Akın’ın annesi o dönem merdivenden düşüp sakatlanmıştır. Kolejin bitiminden sonra geçinmek için çalışmaya başlayan Filiz Akın, zorlu hayat şartlarına rağmen üniversiteyi başarıyla bitirmiştir. Fransızca ve İngilizceyi iyi derecede kullanabilen aktris’in en büyük hayali o zamanlar mimar olmaktı. Fakat hayalleri böyleyken bir turizm acentasında işe başlayan oyuncu burada iki yıl şef olarak görev yapmıştır. Filiz Akın’ın bir arkadaşı kolej yıllarında kendisine sinema sektörünü tavsiye etmiştir. Bu tavsiyeyi yıllarca kafasının bir kenarında tutan güzel oyuncu, 1962 yılında yayın hayatına giren Artist adlı derginin düzenlemiş olduğu bir yarışmayı kazanmıştır.

Yeşilçam Camiasına adım atmada önemli bir basamak olan bu başarının ardından Yönetmenliğini usta isimlerden olan Mehmduh Ün’ün yapmış olduğu Akasyalar Açarken adlı filmde sinema kariyerine başlayan Filiz Akın kendisine verilen görevi en iyi şekilde yerine getirdi. Bu filmin ardından kendisi için büyük bir başarı sayılacak bir adım atar. Şakayla Karışık adlı filmde ünlü sanatçı Ajda Pekkan ile Başrollerde yer almıştır. Burada ismi duyulmaya başlayan Ajda Pekkan, Kadın Terzi ve Kadın Berberi adlı filmlerle adını geniş kitlelere ulaştırmayı başarmıştır. Birçok film türünde rol alan usta oyuncu Komediden Dramaya birçok türde oyunculuk yaparak seyircilerin gönlünde taht kurmayı başarmıştır. Yönetmen Türker İnanoğlunun yönettiği birçok yapımda yer alan Filiz Akın, 1964 senesinde İnanoğlu ile dünya evine girerek evliliğe adım attı.

Çiftin bu evlilik neticesinde İlker İnanoğlu adında bir çocukları oldu. Yıllar 1965 senesini gösterdiğinde usta oyuncu, film tecrübesine bir yenisini daha ekleyerek Kolejli Kızın Aşkı adlı yapıtta yer aldı. Bu filmde Ayhan Işıkla birlikte rol oynayan güzel oyuncu bu filmin ardından Romantik filmlerin aranan ismi oldu ve ardından bu türde birçok yapıtta yer aldı. Bu filmin ardından Cüneyt Akın’la birlikte baş rollerini paylaştığı Çıtkırıldım adlı filmde de romantik bir rol üstlenen Filiz Akın başarısını bir kat daha artırmıştır. Hayatında ilginç anları yaşayan usta oyuncu bir alerji tedavisi için gitti Londra’daki bir hastanede Filiz adındaki başka bir Türk hastanın vefat etmesi üzerine bu olumsuz haber Türkiye’ye oyuncu Filiz Akın öldü diye ulaşır. Haberi alanlar büyük bir yasa boğulurken aynı zamanda Adana’da yapılan Altın Koza Film festivalinde Filiz Akın adına saygı duruşu töreni düzenlenmiştir.

Zamanında Kare-As olarak isimlendirilmiş olan en büyük dört kadın yıldız arasında, Fatma Girik, Türkan Şoray ve Hülya Koçyiğit’le birlikte yer alan Filiz Akın yavaş yavaş zirveye doğru tırmanıyordu. 120’den fazla yapıtta oynayan usta oyuncu canlandırdığı bir karakterden dolayı “Kolejli Kız” olarak hafızalara kazındı. Türk Sinema Tarihinde Filiz Akın’ın bir diğer önemli özelliği de kendisinin sinemamızdaki Avrupai tarzda ilk sarışın kadın yıldız olmasıdır. Yüzündeki zariflikten dolayı dönemin gençliğinin gözdesi olan usta oyuncu, 1976 senesinde Türk müziği sanatçısı olarak gazino sahnelerinde yer alarak şarkıcılık alanında da adımlar atmıştır. Sinema kökenli olup sahne sanatçısı olma yolunda Türkiye’de bir ilk olan Filiz Akın bir dönem mafya tarafından bıçaklatılmış ve bir süre Paris’te yaşamak zorunda kalmıştır. Sadri Alışık, Zeki Müren, Tarık Akan gibi efsane isimlerle başrolleri paylaşan güzel oyuncu Filiz Akın, zamanın Paris Büyük Elçisi olan Sönmez Köksal ile evlenmiştir.

Kariyeri boyunca birçok ödüle layık görülen profesyonel oyuncu, 1971 yıllarında çekimi yapılan Ankara Ekspresi adlı filmdeki Hilda tiplemesiyle yapılan Antalya Film Festivalinde En Başarılı Kadın Oyuncu payesine layık görülmüştür. Dallas tarzı dizilerin Türkiye’ye giriş yapmasının ardından film sektörüne olan ilginin azalması ve insanların daha çok evinde film keyfi yapmak istediği dönemlerde sinemayı bırakmak istememesine rağmen mecburen sinemayı bırakan Akın, bir süre sinemaya veda etti. Dokuz yıllık bir aranın ardından 1989 yılında yeniden seyircilerle buluşarak TRT’de yayınlanmakta olan Geçmiş Bahar Mimozalarında baş rol aldı. Başarıları oyunculuk ve sahne sanatçılığıyla sınırlı kalmayan Filiz Akın aynı zamanda usta bir yazardır. Yazarlık kariyerine Sabah gazetesinde köşe yazarı olarak başlayan Akın, birçok magazin dergisinde de yazarlık yapmıştır. Sağlık sorunlarıyla son derece dirayetli bir şekilde mücadele eden azimli oyuncu 2002 senesinde yakalandığı Çene Kanserini yenmeyi başararak zaferlerine bir tanesini daha ekledi. Kanseri yenişinin ardından Kanserle Mücadele için bir süre uğraşan Filiz Akın, Sarı Bilezik, Mavi Bilezik gibi kampanyalarla Kansere karşı mücadele edenlerin yanında olmuştur.

Hastalığın üstesinden gelen Filiz Akın hastalıkla olan mücadelesini “Hayata Merhaba” adlı kitabında anlatarak birçok umutsuz hastaya ışık oldu. Ardından gençlik ve güzellik temalı kitaplar ele alan Filiz Akın güzel ve sağlıklı kalmanın sırlarını hayranlarıyla paylaşmıştır. Ülkemizde birçok hastaya yardım eli uzatan Filiz Akın, yürüttüğü “Türkiye’de İşitmeyen Kalmasın” adlı kampanyayla işitme yönünden eksikliği olan iki bin civarı çocuğun işitme cihazına sahip olmasını sağlamıştır. TED Üniversitesinin mütevelli heyetinde halen yer alan usta oyuncu hakkında kendisinin en büyük hayranlarından olan Pınar Çekirge, “Başrolde Filiz Akın” adlı kitabı yayınlayarak insanlığa sunmuştur. Usta oyuncu ve yazar Filiz Akın halen Sabah gazetesinde yazarlık yapıyor. Filiz Akın’ın Aldığı Bazı Ödüller 2006 Yılında Süleyman Demirel Üniversitesi tarafından “Fahri Doktor” ünvanını alan usta oyuncu, kariyeri boyunca birçok ödüle layık görülmüştür. Çağdaş Sinema Oyuncuları Derneği tarafından “Emek Ödülü” alan Filiz Akın, 2003 senesinde İstanbul Film Festivalinde “Onur Ödülü”ne layık görülmüştür.

Filiz Akın’ın Kitapları Oyunculuğunun yanı sıra son yıllarda yazarlığıyla ön plana çıkan Filiz Akın, Avrupa ve Amerika’da güzellikle ilgili birçok yayını izleyerek elde ettiği birikimleri aktardığı Güzelliklere Merhaba; bir hayata tutunuş öyküsü olan ve kendi önsözünde dediği gibi sağlığı yerinde olup sağlığının kıymetini bilmeyenler için yazdığı Hayata Merhaba; en son makyaj sırları, ameliyatlı ameliyatsız güzelliğin sırları, son çıkan bakım ürünleri, kadınların güzellik hakkında merak ettikleri şeylerin cevaplarının olduğu, selülit konusunda tavsiyelerle diyet yapanlara yönlendirmelerin olduğu Filiz Akın İle Güzellik, Zayıflama Ve Genç Kalma Üzerine; birçok yemeğin tanıtımının yapıldığı, misafirler için hazırlanabilecek eşsiz lezzetlerin samimi bir üslupla anlatıldığı, özgün yemek tariflerinin bulunduğu “Lezzete Merhaba” adlı kitapları bulunmaktadır. Çok yönlü bir sanatçı olan Filiz Akın, şüphesiz Türk Sinema tarihinin en verimli sanatçılarından birisidir.

Filiz Akın Resimleri

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir