Halet Çambel

Halet Çambel

çoğu insanlar tanımaktdır. Halet Çambel yirmi yedi ağustos bin dokuz yüz on altı yılında on iki ocak tarihinde dünyaya gelmiştir. Halet Çambel Berlin de dünyaya gelmiş ama kendisi Türk arkelogu olmaktadır. Bundan kesinikle emin olabilirsiniz. Halet Çambel Boğazköy de stajer olarak başlamıştır. Halet Çambel bilim dünyasını çok araştıran bir insandır. Hatta Halet Çambel Karatepe Höyüğünde hava müzesini de kuran kişi olmuştur. Ayrıca Halet Çembel Karatepe de bulunan Hitit dilini de çözmesi konusunda katkısı çok büyüktür Bununla birlikte Halet Çambel olimpiyatlara katılmış olan Türk kadın sporcu ünvanını bile almıştır. Bunu sakın unutmayınız. Halet Çembel aynı zaman da Akkaya evlerinin mimarı olan Nail Çakırhan ile de evli olmaktadır.

Halet Çambel dört kardeş olmakta ve kendisi üçüncü çocuktur. Halet Çembel birinci dünya savaşı olduktan sonra annesi, babası ve kardeşleri ile birlikte İsviçre de yaşamak için gitmışlerdir. Cumhuriyet kurulduktan sonra Türkiyeye döndüler. Halet Çambel Türkiyeye döndüğü zaman sekiz yaşındaydı. Halet Çembel ortaokul ve hem de lise öğretimini Arnavutluköy kız koleji adlı okulda okumuştur. Lise yıllarında anlatılan sanat tarihi o yıllarda Halet Çambeli çok derinden etkilemeyi başarmıştır. Lise hayatında öğretmenlerin anlattığı sanat tarihi hakkında ve sanat tarihi hakkında düzenledikleri geziler Halet Çembel etkisinde kalmıştır. O yıllarda Halet Çembel eskrim adlı spor ile tanışmıştır. Aynı zaman da Halet Çembel eskrim sporu ile ilgili çok ustalaştığını da söyleyebiliriz.

Halet Çambel lise eğitimini de bitirdikten sonra Fransadan burs aldığı ve Pariste Sarbonne adlı üniversite de üç yıl boyunca arkeoloji eğitimi almıştır. Bununla birlikte de üç yıl da lisans eğitimi de almıştır. Halet Çembel üniversite yıllarında İbranice ve Hititçe dillerini de öğrenmiştir. Halet Çambel ilk olarak kazı deneyimini bin dokuz yüz otuz beş tarihlerinde yaşamıştır. Stajer olarak Alacahöyük kazısına katılmıştır. Halet Çembel lise hayatında boş vakitlerinde hep masa tenisi, binicilik ve eskrim sporları yapmıştır. Halet Çambel yaz olimpiyatlarında da eskrim sporu dalında Türkiyeyi temsil ederek ödül kazanmıştır. Bu sayede Halet Çembel ülkemizde ilk kadın sporcu olmuştur.

Turnuvoya katılan Halet Çembel Adalf Hititler ile tanışmıştır. Halet Çembel bin dokuz yüz otuz dokuz tarihinde İstanbul şehrine geldi veMidas kadrosuna katıldı. Ama ikinci dünya savaşı yüzünden Halet Çambel Fransaya dönemedi. İstanbul şehrine geldi ve fakülte de edebiyat bölümünü de okuyarak Helmuth Theodor Bessentinin asistanlığını da yapmış olduğunu da söyleyebiliriz. Halet Çambel hakkında bilmek istediğiniz tüm bilgilerini bu yazımızı da okuyup bilgilenebilirsiniz. Halet Çambel hiç bir zaman unutulmayacaktır. O her zaman bilim kadını olarak tanıyacağız. Halet Çambel bilim dünyasında ki konuları çözmüş ve aynı zaman da ülkemizi açık hava müzesini kurmuştur. Halet Çambel bilim dünyasına ilk olarak stajer olarak başlamış ve kazı yapmaya da hayatı boyunca devam etmiştir.

Halet Çambel yaptığı işleri asla bırakmamış ve sıkılmamıştır. Halet Çmbel ülkemizde eskrim adlı spor ile temsil de etmiştir. Ülkemizi ilk eskrim olimpiyat şampiyonudur.. Halet Çembelin babası Almanya da askeri görev yapmış ve aynı zaman da Mustafa Kemal Atatürkün de yakın arkadaşlarından da bir tanesidir. Adı da Hasan Cemil beydir. Halet Çembelin annesinden de bahsedecek olursak Remziye Hanım Halet Çembelin annesi ve Berlin Büyükelçınin sahibi olan İbrahim Hakkı paşanın da kızı olmaktadır. Halet Çembelin kardeşleri ise Leyla Çemmbel, Perihan Çembel ve Bülent Çembeldir. Leyla Çembel hukukçu ve gazetecidir. Perihan Çembel ise kanser hastalığı araştırmacısıdır. Bülent Çembel ise mühendistir. O yıllarda savaşlardan dolayı hep bir yerlere gitmek zorunda kaldılar. Ama her nereye giderlerse tüm aile birlikte gitmişlerdir.

O yıllarda savaşlardan dolayı Avusturya ve İsviçreyye gidip gelmişlerdir. Bin dokuz kırk tarihinde ise Halet Çembel tan gazetesinde çalışmıştır. Sonra da tan gazetesinin yazarı olan Nail Çakırhan ile evlenmiştir. Halet Çembel bir süreliğine Haydai paşa lisesinde fransızca öğretmenliği yapmıştır. Doktora çalışmasında ise İstanbul şehrindeki üniversite de devam etmiştir. Halet Çembel Türk tarihi kurumu için Kırşehir de kontrol kazısını da gerçekleştirmiş olmaktadır. Halet Çambel araştırma yapmayı çok sevmektedir. Bassent adlı kazıyla Hitit eserlerini incelemek adına Kaatepe gezilerine çıkmıştır. Halet Çambel Karatepe de çıktığı bu gezi sayesinde kariyerinde çok iyi olmuştur. Fenike yazısını tercümesini edip çözümünü de bulan kendisi olmuştur.

Karatepede kazılara Bassent adlı kişi tarafından başlatılmış oldu ve sonra bin dokuz yüz elli iki yılında da Halet Çembel Karatepede ki kazılara kendisi başkanlık etmiştir. Karatepe de arkeolojik buluntular yapmıştır. Bu yüzden de açık hava müzesinin de kurulması kendisi ön ayak olmuştur. Turgut Cansever adlı mimar ise bu projenin yürütülmesi için bu işi Halet Çambele ve Nail Çakırhana işi yürütmeleri için onlara verilmiştir. Bin dokuz yüz kırk dokuz tarihlerı arasında Karatepe çalışmaları devam ederken Midas da kazılarında yürütülmesi başlanmıştır.

Halet Çambel ve eşi Nail Çakırhan ile birlikte Karatepe de kazı çalışmalarına devam ederken aynı zaman da bin dokuz yüz altmış üç yılında Almanya da bir üniversite de konuk öğretim olarak üye olmuştur. Daha sonra Türkiyeye döndükten sonra ise Prehistonya kürsüsünü kendisi kurmuştur. Chiccoğa üniversitesinde bir kaç ünlü kişi ile birlikte de Çayönü kazısı yapmıştır. Burada da avcı ve toplayıcılıktan kalıntılar da ortaya çıkmıştır. Halet Çambel hayat boyunca çok emek ve çok da başarı göstermiştir. Kendisi sürekli çabalamıştır. Halet Çembel Urfa da biniç mezarlığı ile söğüt tarlası kazılar gerçekleşmiştir. Halet Çembel bin dokuz yüz yetmiş altı yılında arkeometrik ünıversitesinin de kurulması için kendisi katkıda bulunmuştur.

Halet Çambel bin dokuz yüz seksen dört tarihinde emekli olmuştur. Bazen emekliliğinden de kazılara katılmıştır. Halet Çembel iki bin dört tarihinde İstanbul şehrinde Boğaz içi üniversitesi için ailesinden kalan Kırmızı yalı evini buraya bağışlamıştır. Halet Çembel iki bin beş yılında Hollanda da Prens Claus ödülünü almıştır. İki bin on yılında kendisine kültür ve sanat olan büyük ödülü vermişlerdir.Halet Çembel on iki ocak iki bin on dört yılında İstanbul şehrinde vefat etmiştir. Halet Çembel çok başarı ve her zaman azimle çalışıp çabalayan bilim kadını olarak tanınmaktadır.

Halet Çambel Resimleri

 

Etiketler:

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir